Podczas Eurowizji 2021, fińska propozycja spotkała się z niebywałym sukcesem. Grupa Blind Channel uzyskała 6. miejsce z liczbą 301 punktów, w tym 4. miejsce w klasyfikacji widzów. A złożyły się na to między innymi najwyższe noty od widzów ze Szwecji, Islandii i Estonii oraz wysokie od Włoch, Niemiec czy Rosji. Historycznie jest drugi najlepszy wynik tego kraju w konkursie. Mimo, że Eurowizja 2021 zakończyła już ponad tydzień temu, to małe zwycięstwo wciąż ma jest na językach fińskich mediów.
Eurowizja 2021 a Finlandia: radość z sukcesu Blind Channel
To było niesamowite. Byłem pewny co do tego jak zagłosuje jury, ale głosy widzów totalnie wyprowadziły mnie z równowagi. W pewnym momencie, ktoś wspomniał, że jesteśmy w pierwszej dziesiątce, potem siódemce. To był istny szał – mówi wywiadzie dla Ilta-Sanomat wokalista grupy Joel Hokka. Jak podkreślają członkowie formacji zależało im na tym, aby udowodnić fanom oraz widzom, że są w stanie zająć wysokie miejsce. Jednocześnie podkreślają wdzięczność za wszystkie punkty. Mimo znaczenia Eurowizji, Hokka zauważa, że nie ma znaczenia czy występują przed zerową czy wielomilionową publiką i każdy swój występ traktują z jednoczesną powagą. Oczywiście uwadze zespołu nie umknęło zwycięstwo innej rockowej grupy – Måneskin z Włoch. Niko Vilhelm, drugi wokalista Blind Channel przyznaje, że od początku wielu mówiło, że nie wygrają konkursu i dlatego tym bardziej cieszą się ze zwycięstwa rock n’ rolla. Formacja otrzymała wiele gratulacji, w tym od popularnej szefowej rządu Finlandii – Sanny Marin.
Eurowizja 2021 a Finlandia: konkurs na topie w kraju
Eurowizyjny sukces miał swoje odzwierciedlenie w liczbach. 62 na globalnej liście platformy Spotify oraz na 16 listach krajowych. Piosenka Dark Side dotarła też do 5. miejsca na globalnej liście Viral Spotify (najczęściej udostępniane piosenki w internecie). Całościowo piosenka Dark Side ma ponad 16 milionów odtworzeń. Co ciekawe, po powrocie grupy do kraju, eurowizyjna propozycja z Finlandii otrzymała status platyny. Sama formacja do swoich sukcesów może również zaliczyć fakt, że podpisali kontrakt z jedną z największych wytwórni specjalizującej się w muzyce rockowej i metalowej – Century Media Records. Dodatkowo, Blind Channel otrzyma również pomoc od managerów, którzy stali za światowym sukcesem takich grup jak HIM czy The Rasmus. Efekt popularności grupy przekuł się na zainteresowanie samą Eurowizją w Finlandii. Średnio finał oglądało 1.4 miliona osób, a transmisja dotarła do ponad 2.3 miliona widzów (44% całej populacji). Jest to najlepszy wynik w kraju od 2007 roku, kiedy konkurs gościł w Helsinkach.
Co dalej z Blind Channel?
Mimo sukcesu na samej Eurowizji, pod znakiem zapytania zawsze stoi kwestia tego jak wykorzystać to wydarzenie w przyszłości. Pasi Kostiainen z dziennika Ilta-Sanomat zwraca uwagę, że zwycięzcy Eurowizji 2006 – grupa Lordi są głównie znani z udziału w samym konkursie oraz w kręgach cięższego brzmienia. Autor stawia pytanie: gdy sama Eurowizja jest Gwiazdka to czy Blind Channel chce być wyłącznie Świętym Mikołajem? Zdaniem Kostiainena, zespół może uniknąć tego fatum, ponieważ członkowie zespołu są sami w stanie komponować co udowodnili także przed samym zaangażowaniem w Eurowizję.
Eurowizja 2021: pokonanie Szwecji zawsze cieszy
Mimo, że dziennikarze szwedzkiego dziennika Aftonbladet zapewniali, że szwedzka propozycja Voices jest najlepszą piosenką z krajów nordyckich, to zachodniemu sąsiadowi Finlandii udało się uzyskać jedynie 14. miejsce w finale konkursu. Tradycyjna rywalizacja pomiędzy Finlandią a Szwecją dała o sobie przypomnieć także przy okazji Eurowizji w Rotterdamie. Sanna-Leena Santapakka z dziennika Ilta-Sanomat zauważa, że wynik Szwecji był szczególnie satysfakcjonujący w tym roku. Widzowie głównie nagrodzili piosenki, których sami twórcy pojawili się na scenie, w przeciwieństwie do syntetycznych propozycji z importu, jaką według Santapakki była m.in. propozycja Destiny z Malty. Autorka jednocześnie wierzy, że trend oryginalnych zespołów będzie zauważalny w kolejnych latach.
Eurowizja 2021 a Finlandia: Uuden Musiikin Kilpailu 2022 na horyzoncie
Idąc za ciosem sukcesu preselekcji oraz samej Eurowizji w 2021, fiński nadawca YLE już ogłosił zasady naboru piosenek do kolejnej edycji Uuden Musiikin Kilpailu (UMK). Sam nabór piosenek odbędzie się pomiędzy 1 a 6 września. Natomiast do selekcji mogą zgłosić się artyści i kompozytorzy, z których przynajmniej jedna osoba ma status rezydenta w kraju. Anssi Autio, wieloletni producent preselekcji, podkreśla, że ten rok potwierdził znaczenie UMK jako najważniejszego widowiska muzyczno-telewizyjnego w kraju. Z tego względu oczekiwania wobec przyszłorocznej edycji są bardzo wysoki. Jednocześnie można się spodziewać powrotu publiki podczas emisji wydarzenia.