Po dwóch latach przerwy fińskie preselekcje Uuden Musiikin Kilpailu wracją do otwartej formuły. Nadawca poinformował, że finaliści są już wybrani. Kiedy poznamy uczestników?

Finlandia a Eurowizja 2020: co wiemy?

Fiński nadawca YLE po rozczarowaniu związanym z wewnętrzną selekcją reprezentanta zdecydował się wrócić do otwartej formuły. Tym razem we współpracy ze stacją YleX, która jest skierowana w dużej mierze do młodego odbiorcy. Dodatkowo, kanał zwraca szczególną uwagę na początkujących wykonawców reprezentujących nowe trendy. Tapio Hakanen, dyrektor stacji YleX podkreślał już jakie zmiany zajdą w UMK.

Eurowizja 2020: Finlandia chce łamać schematy. Co wiemy o selekcjach UMK 2020?

Finlandia a Eurowizja 2020: selekcja utworów

Do selekcji nadesłano 426 piosenek, co jest podobną liczbą propozycji do UMK w 2016 roku. Warto przypomnieć, że przedstawiciele fińskich producentów krytykowali decyzję telewizji o zaangażowaniu jednego wykonawcy w ostatnich dwóch latach. Jednak wszystko wskazuje, że dawne urazy zostały zapomniane. Przewodniczący jury selekcyjnego tak określa poziom nadesłanych zgłoszeń:

Przedstawiciele rynku muzyczne odpowiedzieli na otworzenie procesu selekcyjnego bardzo pozytywnie. Do selekcji zgłosili się niektórzy z najlepszych autorów, kompozytorów i producentów w kraju. Ostateczna decyzja o wyborze finalistów zależała od 10 jurorów składających się z przedstawicieli rynku oraz stacji YLE. Poziom zgłoszeń był zaskakująco wysoki pod względem jakości i różnorodności zgłoszeń. Mam nadzieję, że każdy Fin znajdzie coś dla siebie w selekcjach.

Finlandia a Eurowizja 2020: przebieg Uuden Musiikin Kilpailu 2020

W selekcjach ostatecznie weźmie udział jedynie 6 wykonawców. Nie licząc ostatnich dwóch lat, jest to najmniejsza ilość uczestników fińskich preselekcji od 1993 roku. Finalistów poznamy 21 stycznia podczas specjalnej konferencji prasowej. Sam finał odbędzie się 7 marca w Mediapoliksen TV w Tampere. Decyzja o wyborze reprezentanta Finlandii w Rotterdamie zależy od głosów widzów oraz jury składającym się z przedstawicieli branży muzycznej. Ostatni raz fińskie selekcje miały miejsce w Tampere 10 lat temu, kiedy wygrywał duet Kuunkuiskaajat.

Finlandia a Eurowizja 2020: jak wyglądało UMK do tej pory?

Finlandia wprowadziła nowy format UMK w 2012 jako odpowiedź na estońskie Eesti Laul, którego założeniem było skupienie się na lokalnym rynku oraz promocja wykonawców reprezentujących style, które nie są powszechnie obecne na rodzimej scenie. Na przestrzeni ośmiu edycji selekcji, format zmieniał się wielokrotnie zarówno pod kątem liczby programów, formatu głosowania oraz samego podejścia muzycznego. UMK 2020 ma przełamać często stojące w sprzeczności podejścia i otworzyć nową erę dla Finlandii na Eurowizji. Do tej pory, od wprowadzenia UMK, Finlandia znalazła się w finale tylko trzykrotnie. Szczęśliwcami byli Krista Siegfrids (2013), zespół Softengine (2014) oraz Saara Aalto (2018).

Źródło: YLE, własne