Eurowizja 2022: zaskakujące nazwiska w stawce Uuden Musiikin Kilpailu. Posłuchaj piosenek z Finlandii

Eurowizja 2022: znamy juz wszystkie piosenki z UMK22, które powalczą o reprezentowanie Finlandii. Wśród nich: Cyan Kicks, BESS, The Rasmus, Younghearted, Olivera, Tommi Läntinen, Isaac Sene. Fot. materiały prasowe/YLE

Eurowizja 2022: znamy juz wszystkie piosenki z UMK22, które powalczą o reprezentowanie Finlandii. Wśród nich: Cyan Kicks, BESS, The Rasmus, Younghearted, Olivera, Tommi Läntinen, Isaac Sene. Fot. materiały prasowe/YLE

Eurowizja 2022 coraz bliżej. Po tygodniach spekulacji fiński nadawca, telewizja YLE, ogłosił uczestników, którzy wezmą udział w Uuden Musiikin Kilpailu 2022. Kto powalczy o bilet z Finlandii do Turynu? Znamy już wszystkie piosenki.

Eurowizja 2022: Finlandia wybiera reprezentanta

Zanim doszło do prezentacji stawki, w dniach poprzedzających wydarzenie na profilach społecznościowych fińskich selekcji pojawiały się opisy artystów, którzy powalczą o reprezentowanie Finlandii na Konkursie Piosenki Eurowizji 2022 w Turynie. Przyczyniło się to do gorącej dyskusji na temat uczestników selekcji. Wśród spekulowanych artystów wymieniano m.in. grupę The Rasmus czy Kaiję Koo. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Tapia Hakanena (radio YleX), przewodniczącego komisji selekcyjnej, stawka ma być zróżnicowana. Siódemkę wykonawców wybrano spośród ponad 300 zgłoszeń.

Finał UMK 2022 odbędzie się 26 lutego w hali Logomo w Turku. O zwycięzcy zadecydują głosy widzów i międzynarodowego jury w stosunku 75:25.

Cyan Kicks – Hurricane

W skład grupy powstałej w 2016 rou wchodzą Susanna AlexandraNiila PerkkiöLeevi Erkkilä oraz Pietari Reijonen. Zespół ma na koncie dwie płyty oraz ponad 10 milionów odtworzeń na platformie Spotify. Łączą muzykę elektroniczną z rockowym graniem. Współautorami ich piosenki są Elize Ryd z grupy Amaranthe (Melodifestivalen 2015) oraz Zakk Cervini, stojący za sukcesami Yungblud czy Bring the Horizon. Dodatkowo, w 2019 roku, otrzymali nagrodę fińskiego przemysłu muzycznego dla najlepszej rockowej płyty. Za zespołem stoi ta sama wytwórnia, która odpowiada za sukces grupy Blind Channel (Eurowizja 2021). Natomiast wśród swoich inspiracji wymieniają takie zespoły jak  PVRIS czy CHVRCHES. Obecnie szykują się do wydania nowego krążka, który promował dotychczas utwór Invincible.

BESS – Ram pam pam

Wokalistka dała się poznać na lokalnym rynku ze swoich chwytliwych tekstów oraz tanecznych bitów. W 2019 roku wydała swój debiutancki album, z którego piosenki łącznie były przesłuchane na platformie Spotify ponad 20 milionów razy. Z tej płyty pochodzi jej największy przebój – Tempo czy Aja. Dodatkowo, część jej działalności to też współpraca z popularnymi hip-hopowcami takimi jak Mikael Gabriel czy Raappana. Współautorami jej piosenki z preselekcji są Jonas Olsson oraz Tomi Saario. Tego pierwszego fani Eurowizji mogą kojarzyć z pracy nad piosenką Circle of light w wykonaniu Emmy (UMK 2017). Jej piosenka porusza temat afirmacji życia niezależnej kobiety.

The Rasmus – Jezebel

The Rasmus to zespół działający prawie 30 lat i będący jednym z głównych produktów muzycznego eksportu Finlandii. Formacja zyskała światową sławę piosenkami In the shadows czy Livin’ in a World Without You. Zespół wciąż cieszy się dużą popularnością w Ameryce Łacińskiej i krajach niemieckojęzycznych. Obecnie formacja przygotowuje się do wydania swojego dziesiątego krążka i jesiennej trasy koncertowej po Europie. Ich utwór konkursowy przygotowali razem z amerykańskim producentem Desmondem Childem. Udział w UMK jest też okazją do przedstawienia światu nowej gitarzystki The Rasmus – Emilii „Emppu” Suhonen. Tytułowa Jezebel to biblijna postać, która w kulturze jest symbolem kobiety bez skrupułów.

YOUNGHEARTED – Sun Numero

W skład tria powstałego w 2015 roku wchodzą Reeta HuotarinenAtte Ranta oraz Emil Korkiakoski. Ich pierwsze występy miały miejsce na ulicach Helsinek. W tym samy roku wydali debiutancki album, który pokrył się platyną. Z niego pochodzi ich najpopularniejsza piosnka Hetkeksi. W 2019 roku zespół był nominowany do nagród fińskiego przemysłu muzycznego. Ich udział w UMK wiąże się z prezentacją nowego brzmienia. Współautorką ich propozycji jest popularna wokalistka – Vilma Alina. Dodatkowo, producentem ich piosenki jest Ilka Wirtanten, który między innymi stał za propozycją The Roop z Litwy w Eurowizji 2021 roku.

Olivera – Thank God I’m an Atheist

Olivera, czyli Katriina Ullakko jest nieznana szerszej publiczności, choć ma na koncie miliony odtworzeń na Spotify i cztery indie-popowe EPki. Wokalistka współpracowała m.in. z DJem Tiësto. Artystka zdecydowała się na udział, ponieważ piosenka dotyczy bliskiego jej tematu – życia pośmiertnego i relacji z religią. Piosenka powstała przy współpracy ze swoim partnerem i producentem – Lenno Linjamą. Ostateczny kształt piosence nadał instrumentalista – Alpo Nummelin z nagradzanego w kraju alternatywnego zespołu Ruusut. Nummelin wcześniej pracował z takimi gwiazdami fińskiej sceny jak Sanni czy Paula Vesala.

Tommi Läntinen – Elämä kantaa mua

Urodzony w 1959 roku Tommi Läntinen zaczynał swoją karierę w różnych zespołach rockowych. Zarówno jako wokalista formacji i solista wydał łącznie ponad 20 albumów studyjnych. W 2005 roku uczestniczył w fińskich preselekcjach do Eurowizji z piosenką Mitä vaan. Wokalista ma również na koncie autobiografię. W 2020 roku pojawił się jako uczestnik fińskiej edycji programu SuperStardcie (Tähdet Tähdet). Warto podkreślić, że jego propozycję na UMK przygotowali członkowie grupy Haloo Helsinki! Ta formacja już od dekady święci triumfy na lokalnym rynku. Natomiast rok temu pojawili się jako goście UMK.

Isaac Sene – Kuuma jäbä

Isaac Sene to związany ze sceną hip-hopową i r&b młody wykonawca i autor piosenek. W 2020 roku wydał swoją debiutancką EPkę Koko kansan. W tym samym roku YleX umieściło go na liście najbardziej obiecujących debiutantów. Natomiast w 2021 roku pojawiły się kolejne jego single N-sana oraz Nälkä. Wokalista ma na koncie duety z popularnymi wokalistkami sceny alternatywnej jak Vesta czy hip-hopowej Yeboyah. Sene pochodzi z rodziny muzycznej. Jego brat to raper Sexmane. W swojej twórczości łączy elementy r&b, hip-hopu, soulu i muzyki rockowej. Co ciekawe, wokalistka wykonuje piosenkę w dialekcie północnosawońskim.

Kto wystąpi w Uuden Musiikin Kilpailu 2022?

O reprezentowanie Finlandii na Eurowizji w Turynie powalczą:

Turku gości całonocną imprezę. Co wiemy o UMK22?

W 2022 roku finał Uuden Musiikin Kilpailu zagości do pierwszej stolicy Finlandii – Turku. Miejsce konkursu to dobrze znana Logomo Arena, która gościła wydarzenie w 2019 roku. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich lat, organizatorzy postanowili przedłużyć wydarzenie do późnych godzin nocnych za pośrednictwem after-party, które odbędzie się na miejscu samego finału preselekcji do Eurowizji. Za konsoletą zobaczymy między kolektyw Club La Persé (UMK 2017) oraz samego producenta muzycznego selekcji Tapio Hakanena (DJ Orkidea).

Gdy poznamy reprezentanta Finlandii na Eurowizji, nadawca obiecuje całonocną imprezę w Turku (fot. YLE)

Finlandia a Eurowizja 2022: historia

Finlandia zadebiutowała na Eurowizji w 1961 roku. Od tego czas udało się przenieść Eurowizję do Helsinek tylko raz, dzięki zwycięstwu grupy Lordi z utworem Hard Rock HallelujahOd 2012 roku telewizja YLE organizuje Uuden Musiikin KilpailuW tym okresie Finlandia awansowała do finału czterokrotnie – w 2013, 2014 i 2018 roku. W 2021 roku Finlandię reprezentował zespół Blind Channel z piosenką Dark Side, który zajął drugie najlepsze miejsce w historii fiński startów – 6. miejsce.

Blind Channel z Finlandii. Fot. Sandra Saulo/YLE

Eurowizja 2022: co wiemy?

Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.

Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. Do stawki konkursowej powracają Armenia Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.

Swojego reprezentanta wybrało już aż osiem krajów. Są to AlbaniaBelgiaBułgariaCzarnogóraCzechyGrecjaGruzja i Holandia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii NadawcówWiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w AustraliiSan MarinoŁotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.

Eurowizja 2022 – lista uczestników. Fot. eurovision.tv

Exit mobile version