Wczoraj w Londynie świeżo upieczona reprezentantka Finlandii – Saara Aalto podjęła decyzję o swoich trzech utworach, które wykona podczas Uuden Musiikin Kilpailu 2018. Przyglądamy się jej dotychczasowym poszukiwaniom idealnej piosenki, którą wykona w Lizbonie. 

Wybór fińskiej piosenki odbędzie się 3 marca w Metro Areena, w Espoo. Podczas finału UMK, Saara wykona trzy piosenki, z których widzowie i jury wskażą tę, która zostanie zaprezentowana w Lizbonie.

Od momentu listopadowego wyboru, Saara Aalto intensywnie pracuje nad eurowizyjnymi propozycjami oraz swoją płytą, która zostanie wydana za pośrednictwem wytwórni Warner Music. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zostało przygotowanych ponad 50 utworów, z czego 22 są rozważne w kontekście Konkursu Eurowizji.

Saara Aalto w celu znalezienia swojej eurowizyjnej propozycji nagrywała i tworzyła utwory w Helsinkach, Sztokholmie, Oslo i Londynie.

https://twitter.com/saaraaalto/status/946846898857619456

Już wcześniej informowaliśmy o części tych prac. W listopadzie, odbyły się specjalne warsztaty muzyczne organizowane przez HMC Publishing (więcej TUTAJ). Tam, Saara Aalto przygotowała 4 utwory razem z Linneą Deb, która ma na koncie wiele popularnych wśród fanów eurowizyjnych (Heroes, You) czy preselekcyjnych (Busy doin’ nothingDon’t worry, Statements, Cool me down) utworów. Deb za pośrednictwem mediów społecznościowych podzieliła się swoimi nadziejami nie tylko na to, że jej piosenka zostanie wybrana do UMK, ale też wierzy w dobry wynik na samej Eurowizji. Utwory napisane z Linneą Deb zostały wyprodukowane przez Matiasa Keskiruokanena (współpracował m.in. z Eliasem Kaskinenem, Roope Salminenem, Suvi Teräsniską, Kajiją Koo Idą Paul czy Włochami – Benji & Fede).

Utwory wyprodukowane lub skomponowane przez Keskiruokanena

Kolejny etap pracy twórczej odbywał się wyłącznie w fińskim gronie. Saara Aalto z dużym entuzjazmem wypowiadała się o pracach w studiu razem z Axelem Ehnströmem i Patriciem Sarinem. Ten pierwszy jest dobrze znany fanom Eurowizji jako Paradise Oskar, który reprezentował Finlandię w 2011 roku (Da Da Dam). Od tamtego czasu wykonawca zajął się głównie produkcją utworów dla innych wykonawców. Ehnström ma na koncie m.in. utwór grupy Lost Frequencies – All or nothing.

Patric Sarin za to jest człowiekiem-instytucją. Współpracował z wieloma gwiazdami nie tylko z Finlandii (Hanna Pakarinen – ESC 2007, Antti Tuisku, Anna Abreu, Isac Elliot, Jenni Vartiainen) ale również ze szwedzkim Darinem (MF 2010) i SeptemberMargaret Berger (Norwegia 2013), Edurne (Hiszpania 2015).

Sarin ma za sobą doświadczenie preselekcyjne. W 2006 roku, przygotował utwór Eternally dla Ville Pusa i Christy Renwally. W 2013 roku stał za piosenką Diandry – Colliding to you (3. miejsce). Ostatnie swoje podejście miał w 2015 z utworem Crossroads (2. miejsce).

Saara Aalto spotkała się również z ostatnio goszczącym w Polsce duetem Norma John (Finlandia 2017). Lasse i Leena nigdy nie wykluczali ponownego udziału w Eurowizji, w szczególności jako autorzy propozycji eurowizyjnej.

https://www.instagram.com/p/BcpWCA4Fs0Z/

Kolejne przygody związane są ponownie ze Szwecją. Saara Aalto miała okazję pracować z Thomasem G:sonem stojącym za takimi szwedzkimi propozycjami jak Invincible  (2006) czy Euphoria (2012). Wokalistka przygotowała również utwór razem z Märtą Grauers, która była członkinią grupy Le Kid (MF 2011). W Norwegii, Aalto współpracowała z Alexandrem PavelichemJesperem Borgenem. Pavelich wcześniej pracował m.in. z JOWST (Norwegia 2017), The Uniøn czy Sandrą Lyng. Jesper Borgen jest współautorem przebój Faded Alana Walkera.

Wybrane piosenki powinniśmy poznać w drugiej połowie stycznia. Natomiast wciąż dostępne są bilety na UMK 2018 – TUTAJ.

Źródło: własne; Foto: Alexander Pavlich (instagram)

1 KOMENTARZ