Już dzisiaj o 18 (czasu środkowoeuropejskiego) rozpocznie się Uuden Musiikin Kilpailu 2018, które wskaże piosenkę, która wykona tegoroczna reprezentantka Finlandii – Saara Aalto.

Po wielu miesiącach przygotowań nadszedł czas na przedstawienie wyników pracy. Saara Aalto zaprezentuje występy do 3 piosenek, które zostały wybrane spośród ponad 60 przygotowanych kompozycji (w tym 21, które zostały napisaniu po ogłoszeniu reprezentantki).

Podczas koncertu zobaczymy następujące trzy propozycje:

  • Monsters (Saara Aalto, Joy Deb, Linnea Deb, Ki Fitzgerald)
  • Domino (Thomas G:son, Bobby Ljunggren, Johnny Sanchez, Will Taylor, Saara Aalto)
  • Queens (Farley Arvidsson, Charlie Walshe, Tom Aspaul, Saara Aalto)

Za przygotowanie występów odpowiadał Brian Friedman, który stał za trasami koncertowymi Beyonce, Britney Spears oraz Mariah Carey. Friedman pierwszy raz współpracował z Saarą przy okazji brytyjskiego X Factora. Na kształtem występów pracowała również Reija Wäre, która odpowiadała za koncepcje występów w fińskich selekcjach w 2015-2017. Jak donosi producent wykonawczy – Anssi Autio występy  tego typu nie były widziane jeszcze w Finlandii. Autio zapowiada epicką sobotę. Wszystkie szczegóły występów są trzymane w wielkiej tajemnicy. Na prośbę Saary, fiński nadawca YLE zrezygnował z publikacji fragmentów prób. Jednak na podstawie relacji z prób wiemy, że wokalistka najbardziej obawia się występów do Monsters i Queens. W pierwszym przypadku wynika to z faktu, że występ jest najbardziej skomplikowany technicznie. Jeśli chodzi o drugą piosenkę, planowana prezentacje wymaga najwięcej ruchu na scenie. Natomiast w balladowym Domino zastosowano rozwiązanie, które nie zostało jeszcze nigdy wykorzystane podczas Konkursu Eurowizji.

Która piosenka wygra?

Ostateczną decyzję podejmą widzowie oraz międzynarodowe jury. Widzowie mogą głosować za pomocą aplikacji (na terenie Finlandii) – YLE: Apple\Android. Można głosować bezpłatnie tylko raz na wybraną propozycję ale w trakcie samego koncertu można zmieniać swój głos.

Największym faworytem do zwycięstwa jest utwór Monsters. Według bukmacherów za jedno postawione euro można uzyskać wyłącznie 1,25 w przypadku wygranej tej piosenki. Bukmacherzy najniżej oceniają szansę piosenkę Queens. Czytelnicy dziennika Ilta-Sanomat w przytłaczającej większości wskazali utwór Monsters. Spośród ponad 25 tysięcy oddanych głosów aż 69% należało do wcześniej wymienionej propozycji. Strona fanów Viisukuppila również wskazało tę samą piosenkę jako swojego faworyta – 62% otrzymało Monsters.

Jak oglądać?

Redaktorzy portalu eurowizja.org będą w Espoo Metroo Areena i dlatego chcielibyśmy zaprosić naszych czytelników do śledzenia mediów społecznościowych portalu. 

Koncert zostanie poprzedzony programem wprowadzającym – UMK Etkot zdradzającym kulisy. Podczas tego wprowadzenia zobaczymy również Normę John na scenie UMK. Zeszłoroczni reprezentanci wykonają nowy utwór – Hellfire (posłuchaj). UMK Etkot rozpocznie się o 17:15 i będzie można je śledzić TUTAJ lub TUTAJ.

Właściwa transmisja UMK 2018 rozpocznie się o godzinie 19:00 i będzie można ją śledzić TUTAJ lub TUTAJ. Tegoroczne selekcje poprowadzą Krista Siegfrids (ESC 2013; prowadząca UMK 2016-2017) oraz Mikko Silvennoinen (fiński komentator ESC). Prowadzącymi w green roomie będą natomiast Christoffer Strandberg (dziennikarz ze szwedzkojęzycznej stacji YLE X3M) i Aino „Aikku” Kurkinen. Gościem specjalnym będzie idolka Saary z czasów dzieciństwa – Mel C.

 

Źródło: YLE, Ilta-Sanomat, Viisukuppila, Eurovisionworld