Ponad trzy tygodnie temu poznaliśmy reprezentantkę Finlandii – Saarę Aalto. Sprawdzamy, jak zareagowała prasa krajowa i zagraniczna oraz jak wyglądają dotychczasowe przygotowania.

Wstępne doniesienia o tym, że format Uuden Musiikin Kilpailu (UMK) czekają radykalne zmiany pojawiły się na kilka dni przed publicznym ogłoszeniem Saary Aalto jako reprezentantki w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji, choć zgodnie z doniesieniami fińskiej prasy sama decyzja zapadła już w połowie września.

Wybór Saary Aalto wzbudził wiele pozytywnych reakcji w fińskiej prasie. W sondzie dziennika Ilta-Sanomat 67% wyraziło swoje zadowolenie z tej decyzji (22 tys. głosujących). Dodatkowo,  Pauliina Leinonen z tego dziennika pokłada wiele nadziei w Saarzę oraz liczy na to, że piosenka da szanse Finlandii na drugi najlepszy wynik w historii udziału, w Eurowizji. Leinonen spodziewa się lepszego utwóru niż ostatnie podejście Aalto – No FearMartti Heikkinen z tej samej gazety uważa, że w przypadku sukcesu wyboru wewnętrznego, więcej popularnych i uznanych wykonawców będzie chętnych do udziału w Eurowizji.

Jednak nie wszyscy byli zadowoleni z tej decyzji. Ze sporą krytyką spotkała się zmiana formuły selekcji. Prezes Stowarzyszenia Fińskich Twórców oskarża publicznego nadawcę YLE o marnowanie czasu tych, którzy zainwestowali swoje środki i zgłosili się do pierwotnej wersji UMK opierającej się na rywalizacji różnych artystów. YLE w odpowiedzi zaznacza, że kierując się dobrem publicznym oraz poziomem rozrywki zdecydowało się nie brać pod uwagę ponad 300 nadesłanych zgłoszeń ze względu na ich niską jakość. Dodatkowo, YLE argumentowało swoją decyzję wieloma prośbami o uwzględnienie bardziej znanych twarzy.

Mimo tych słów krytyki, opinia publiczna wtóruje YLE. Dziennik Länsi-Savo tak komentuje zmianę formatu: W końcu zdano sobię sprawę, że Uuden Musiikin Kilpailu jest wydarzeniem wyłącznie dla entuzjastów: nie produkuje zwycięzców, którzy mieliby szansę na Eurowizji oraz nie produkuje lokalnych hitów.

Ze względu na udział wokalistki w brytyjskim X Factorze, temat Saary Aalto powrócił na łamach lokalnej prasy (The Sun, Metro, Daily Star). Informacja o nowej reprezentantce Finlandii dotarła też na drugi brzeg Zatoki – do Estonii (Postimees, Delfi). Zaskakująca wzmianka o Saarze Aalto pojawiła się nawet na łamach francuskiego Le Figaro.

Zaraz po ogłoszeniu decyzji o wyborze Saary Aalto ruszyły przygotowania piosenek, które zostaną poddane ocenie widzów i jurorów. Wokalistka postanowiła odłożyć wcześniejsze plany i skupić się  wyłącznie na pracy nad preselekcyjnymi utworami.

Do tej pory zostało przygotowanych ponad 40 utworów. Artystka będzie współpracować z fińskimi, szwedzkimi i brytyjskim autorami. Sama również jest zaangażowana w komponowanie piosenek.

Ostatnio odbyły się specjalne warsztaty w Helsinkach za pośrednictwem HMC Publishing. Podczas tych warsztatów Saara Aalto stworzyła 4 piosenki razem z Linneą Deb, która jest współautorką zwycięskiego Heroes (Szwecja 2015) czy piosenki Cool me down (Krajowe Eliminacje 2016). Za pośrednictwem transmisji w mediach społecznościowych,  Linnea przekazała swoją satysfkację z rezultatów pracy. Utwory autorstwa L.Deb zostaną wyprodukowane przez Matiasa Keskiruokanena (współpracował m.in. z Eliasem Kaskinenem, Roope Salminenem, Suvi Teräsniską, Kajiją Koo czy Idą Paul). Inni kompozytorzy, którzy brani są pod uwagę to: Jurek (autor Paradise z UMK 2017), Hank Solo, Ellinoora, Sara Forsberg (SAARA; współautorka My heart wants me dead z Melodifestivalen 2016), Axel Ehnström (Paradise Oscar, ESC 2011), Emanuel Abrahamsson (Zara Larsson, Icona Pop), Patric Sarin (Hanna Pakarinen, Antti Tuisku, Anna Abreu, Darin,Margaret Berger), Nate Company (LP, Tove Lo, Christina Aguilera, Adam Lambert, Simple Plan,  Ilse DeLange).

https://www.instagram.com/p/BcAJHenA9yz/

https://www.instagram.com/p/BcCcD0Xjy5Z

 

Dodatkowo wiemy, że za choreografię będzie odpowiadać   Brian Friedman przygotowujący występy w brytyjskim X Faktorze.

W przygotowaniach telewizja YLE bierze bardzo poważnie pod uwagę zdanie internautów. Na łamach strony publicznego nadawcy codziennie pojawiają się sondy pytające o różne aspekty przygotowań. Dzięki nim wiemy, że Finowie chcieliby usłyszeć taneczną piosenkę Saary w języku angielskim, w występie z rozbudowaną choreografią. Ankietowani wskazują, że muzyka jest jednak najważniejsza. Zdaniem ankietowanych marcowe show powinno stać na światowym poziomie z udziałem międzynarodowych gości. Dodatkowo, można przedstawiać swoje opinie TUTAJ w postaci komentarzy.

Uuden Musiikin Kilpailu 2018, podczas którego wybrana piosenka Saary Aalto odbędzie się 3 marca w Metro Areena, w Espoo.

Zapoznaj się z naszym komentarzem do wyboru Saary Aalto: TUTAJ.

Źródło: Kouvolansanomat, Ilta-Sanomat, Postimees, Delfi; Foto: Linnea Deb (instagram)

3 KOMENTARZE