Od dzisiaj każdy najbliższe czwartkowe noce będą dedykowane fińskiej reprezentantce – Saarze Aalto. W ciągu najbliższych dwóch tygodni poznamy trzy propozycje, z których zostanie wybrana piosenka reprezentująca Finlandię w Lizbonie.

Jesteśmy po kilku tygodniach doniesień na temat piosenek przygotowywanych przez Saarę Aalto do Uuden Musiikin Kilpailu 2018 (więcej TUTAJ). Właśnie poznaliśmy pierwsze wyniki tej pracy. Spośród ponad 60 rozważanych piosenek wybrano 3. O tym, które propozycje pojawią się w UMK 2018 zadecydowali wspólnie: telewizja YLE, brytyjski management wokalistki, Warner Music i sama zainteresowana. Według YLE, głosowanie było anonimowe i wszystkie strony niezależnie wskazały wybrane 3 utwory.

Niestety nie udało się utrzymać w tajemnicy utworu przed premierą. Zarówno piosenka i teledysk pojawiły się w sieci dużo wcześniej. Zgodnie z zapowiedzią, kolejne utwory będą najpierw dostępne wyłącznie w Finlandii i dopiero potem z opóźnieniem zostaną wydane w pozostałych krajach.

Jako pierwszy został zaprezentowany utwór Monsters. Utwór został napisany przez Linneę Deb, Ki Fitzgeralda oraz Saarę Aalto. Linnea Deb to dobrze znana w eurowizyjnym świecie producentka, która ma na koncie wiele popularnych utworów eurowizyjnych (HeroesYou) czy preselekcyjnych (Busy doin’ nothing,  Don’t worryStatementsCool me down). Innym jej utworem, na który czekają pasjonaci Eurowizji jest In my cabana, którą wykona polska wokalistka Margaret w szwedzkim Melodifestivalen.

Natomiast Ki Fitzgerald jest muzykiem i producentem. Od 2000 do 2001 należał do pop-rockowej grupy Busted. Od 2011 roku oprócz produkcji własnych utworów zajmuje się produkcją i aranżacją piosenek dla innych artystów. Fitzgerald współpracował m.in. z GalantisLost Frequencies, The Wanted, Sigmą czy Il Volo (Włochy 2015). Ki jest prywatnie synem reprezentanta Wielkiej Brytanii z 1988 roku – Scotta (zobacz).

Mosters opowiada piosenkę, gdy trauma i negatywne doświadczenia mają wpływ na kolejne decyzje w życiu. Tytułowe potwory sterują za pomocą strachu. Saara opowiada, że czas odpuścić i uwolnić się od swoich własnych demonów. Wokalistka wspomina, że sama ma za sobą doświadczenia kiedy z powodu braku akceptacji pojawiają się głosy niepewności i zwątpienia.

Źródło: YLE, własne; Foto: Saara Aalto (twitter)

3 KOMENTARZE