Niedawno fiński nadawca YLE zaprezentował szóstkę uczestników selekcji Uuden Musiikin Kilpailu (UMK) 2020. Zgodnie z zapowiedzią w każdy dzień roboczy od 24 do 31 stycznia publikowane konkursowe piosenki. W tym artykule przyglądamy się publikowanym utworom walczącym o bilet do Rotterdamu.
Finlandia a Eurowizja 2020: co media myślą o stawce?
Media w kraju podkreślają, że fińskie selekcje wracają do otwartej formuły po dwóch latach nieudanego eksperymentu z zaproszonymi artystami. Prasa zwraca uwagę, że decydowana większość przedstawionych finalistów jest nieznana szerzej publice (oprócz Eriki Vikamn oraz Tiki Liljegren). Jednak obserwatorzy podkreślają, że za każdą piosenką stoi przynajmniej jeden producent, który ma na koncie duży hit w kraju. Iiro Myllymäki z portalu Voice.fi zwraca uwagę, że stawka wcale nie jest wyłącznie skoncentrowana na młodej widowni. Zdaniem komentatora, jest to spójne z wypowiedzią Tapio Hakanena, dyrektora młodzieżowego radia YleX i jednocześnie przewodniczącego komisji selekcyjnej, który uważa, że Uuden Musiikin Kilpailu powinno być otwarte na każdego widza.
Finlandia a Eurowizja 2020: znamy piosenki z Uuden Musiikin Kilapilu
Artykuł będzie aktualizowany zgodnie z prezentacją konkursowych utworów
Finlandia: znamy uczestników Uuden Musiikin Kilpailu 2020. Kto zaskoczy?
Tika Liljegren wygrała 2. edycję fińskiego X Factora w 2018 roku. Młoda wokalistka znalazła się w drużynie Saary Aalto. Korzenie Tiki sięgają odległego Nepalu skąd została adoptowana przez swoją fińską rodzinę. Po zwycięstwie w programie nie udało się przekuć natychmiastowej sławy w wymierne korzyści. Liljegren wróciła do pracy jako malarz pokojowy. Konkursowa piosenka wokalistki to filmowa, emocjonalna ballada. Za jej propozycją stoi kolektyw M-Eazy, który współpracował m.in. z Anna Abreu, Benjaminen Peltonenem czy Eveliną. Warto odnotwać, że producenci mają na koncie największy hit jesieni w Finlandii – utwór Hei Rakas w wykonaniu BEHM.
Erika Vikman – Cicciolina (Janne Rintala, Mika Laakkonen, Erika Vikman, Saskia Vanhalakka)
Erika Vikman to 26-letnia wokalistka, która w 2015 roku otrzymała tytuł królowej na popularnym Festiwalu Tanga w Seinäjoki. Artystka ma na koncie 4 single. W 2017 roku, Vikman zyskała popularność udziałem w show Tähdet, tähdet (fiński odpowiednik SuperStarcia). Młoda piosenkarka cieszy się również dużym zainteresowaniem tabloidów ze względu na swój związek z 76-letnim wykonawcą fińskich szlagierów – Danny’m. Jej utwór Cicciolina jest propozycją w stylu disco i ma nie chować wolności seksualnej i twardych feministycznych przekonań. Warto wspomnieć, że Cicciolina, czyli Ilona Staller była pochodzącą z Węgier włoską gwiazdą filmów pornograficznych. W 1987 roku została wybrana posłanką włoskiego parlamentu. Utwór dla Eriki Vikman przygotowała grupa producentów z Mökkitie Records, którzy stali za utworem Draamaa w wykonaniu Eini (UMK 2016).
Aksel Kankaanranta – Looking Back (Joonas Angeria, Whitney Phillips, Connor McDonough, Riley McDonough, Toby McDonough)
Pochodzący z Turku Aksel Kankaanranta to laureat drugiego miejsca programu The Voice of Finland z 2017 roku. Jak sam mówi jego piosenka ma odnosić się do pokochania własnych wad. Wokalista ma za sobą współpracę z takimi gwiazdami fińskiej sceny jak raper Pyhimys. Ich wspólny utwór Jättiläinen ma aż 16 milionów przesłuchań na platformie Spotify. Do tej pory wydał 3 single. Komisja porównuje jego piosenkę do twórczości Sama Smitha lub Jamesa Arthura. Współautorem jego propozycji jest Joonas Angeria, który pisał piosenki dla takich gwiazd fińskiej sceny jak Paula Vesala, Pete Parkkonen, Anna Abreu. W 2015 roku, piosenka Crossroads w wykonaniu grupy Satin Circus zajęła 2. miejsce w selekcjach. Producentowi Aksela zarekomendował Jukka Immonen – autor sukcesów Jenni Vartiainen.
F3M – Bananas ( Olli Äkräs, Hanna Ollikainen, Rafael Elivuo)
F3M to energiczny girlsband złożony z Viv, Baby O oraz Miary. Ich piosenka wpisuje się w powracający do łask pop w stylu lat 2000. Ich wzorcami są Gwen Stefani oraz Britney Spears. Bananas określają jako wezwanie do anarchizmu i niekończącej się zabawy.
Sansa – Lover View (Sansa, Yotto, Anton Sonin)
Sanna-Liisa Ilkka po wielu latach na scenie alternatywnej stwierdziła, że czas na eksperyment w kierunku elektronicznego popu. Artystka może pochwalić się największym doświadczeniem fonograficznym ze wszystkich uczestników mając na koncie 4 albumy. Pochodząca ze szwedzkojęzycznej części kraju wymienia jako swoich idoli takich wykonawców jak Sia czy Robyn. Wokalistka podkreśla, że jest wielką fanką Konkursu Piosenki Eurowizji i nie boi się wyzwań. A nie ma powodów bo Sansa występowała na największych festiwalach w Finlandii m.in. Provinssirock. Współtworzący piosenkę Anton Sonin ma na koncie utwór Antaudun w wykonaniu Reino Nordina (17 milionów przesłuchań na Spotify). Natomiast Yotto to dj, którego elektroniczne utwory często goszczą na listac brytyjskiego radia BBC i są wykorzystywane jako ścieżki dźwiękowe w serialach Netflixa.
Catharina Zühlke – Eternity (Marcia Sondeijker, Roel Rats, Josefin Myrberg, Henrik Tala, Catharina Zühlke)
28-letnia Catharine Zühlke miała okazję zaprezentować się fińskiej publiczności lokalnym Idolu. Na początku tego roku podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy. W 2016 wydała swoją EPke zatytułowaną Zühlke. Single, które promowały krążek spotkały się zainteresowaniem branży i trafiły na playlisty wielu stacji radiowych m.in. Kauneimmat. W 2017 roku wzięła udział w selekcja z piosenką Perfect Villian, która zajęła 2. miejsce Współautorem jej tegorocznej propozycji jest Henrik Tala, który stał za sukcesem norweskiej grupy KEiiNO w Tel Awiwie.
Finlandia a Eurowizja 2020: co wiemy?
W tym roku fińskie selekcje będą składać się wyłącznie z finału, który odbędzie się 7 marca w Mediapoliksen TV w Tampere. Ostatni raz fińskie selekcje miały miejsce w Tampere 10 lat temu. Decyzja o wyborze reprezentanta Finlandii w Rotterdamie zależy od głosów widzów oraz międzynarodowego jury składającym się z przedstawicieli branży muzycznej.
Eurowizja 2020: Finlandia chce łamać schematy. Co wiemy o selekcjach UMK 2020?
Finał Uuden Musiikin Kilpailu poprowadzą ponownie Krista Siegfrids (ESC 2013) oraz Mikko Silvennoinen. W tym roku będą im towarzyszyć gospodarze porannego pasma w radiu YleX – Ville Viki Eerikkilä oraz Juuso Köpi Kallio. Viki i Köpi będą odpowiadać za rozmowy z uczestnikami w green roomie.
Finlandia a Eurowizja 2020: jak wyglądało UMK do tej pory?
Gdy zamarznie piekło, czyli nadzieje i porażki Finlandii na Eurowizji
Finlandia wprowadziła nowy format UMK w 2012 jako odpowiedź na estońskie Eesti Laul, którego założeniem było skupienie się na lokalnym rynku oraz promocja wykonawców reprezentujących style, które nie są powszechnie obecne na rodzimej scenie. Na przestrzeni ośmiu edycji selekcji, format zmieniał się wielokrotnie zarówno pod kątem liczby programów, formatu głosowania oraz samego podejścia muzycznego. UMK 2020 ma przełamać często stojące w sprzeczności podejścia i otworzyć nową erę dla Finlandii na Eurowizji. Ostatni raz fińskie selekcje miały otwartą formułę w 2017 roku, kiedy wygrał duet Norma John z utworem Blackbird. Do tej pory, od wprowadzenia UMK, Finlandia znalazła się w finale tylko trzykrotnie. Szczęśliwcami byli Krista Siegfrids (2013), zespół Softengine (2014) oraz Saara Aalto(2018). W zeszłym roku Finlandię reprezentował Darude i Sebastian Rejman z piosenką Look Away.
Źródło: YLE, Voice.fi, Helsingin Sanomat