Już niedługo rozpoczynają się próby uczestników Konkursu Eurowizji w Lizbonie. Saara Aalto intensywnie promuje swój utwór oraz przygotowuje się do występu w Portugalii. Jak wyniki Uuden Musiikin Kilpailu (UMK) przyjęła lokalna opinia publiczna? Jakie wyzwania zawodowe stoją jeszcze przed fińską reprezentantką? 

3 marca publiczność i jurorzy selekcji UMK zadecydowali, że spośród trzech propozycji, to Monsters jest tą, którą chcą zobaczyć na scenie w Lizbonie. Preselekcje cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród widzów. Aż 1,2 miliona osób oglądało tegoroczne selekcje (najwięcej od 2009 roku). Jednak, ostateczny wynik spotkał się z mieszanymi reakcjami ze względu na prezentację sceniczną. Tato Onkalo z dziennika IltaSanomat przekonywała, że ekipa telewizji YLE i Saary Aalto powinna trzymać się jak najbardziej stylistyki znanej z teledysku.

Mimo rozczarowania występem w selekcjach, pierwszą rzeczą po emisji UMK, która została publicznie ujawniona przez Saarę była informacja, że prezentacja sceniczna zostanie całkowicie zmieniona. Z jednej strony, ta wiadomość okazała się zaskakująca ponieważ telewizja YLE obiecywała, że występy wokalistki podczas UMK będą miały jak najbardziej zbliżoną formę do tego czego możemy oczekiwać w Lizbonie. Z drugiej strony, sama Saara w wypowiedziach przed emisją UMK wskazywała, że jest najmniej zadowolona z występu do utworu Monsters.  Iiro Myllymäki z portalu muzycznego Iskelmä uważa, że w tym przypadku, to jest dobra decyzja, aby nie trzymać się wcześniej powziętych obietnic.

Ponownie występ zostanie wyreżyserowany przez Briana Friedmana (znanego z przygotowań wielu występów w brytyjskim X Factorze). Razem z Saarą na scenie pojawi się dwóch tancerzy oraz dwie chórzystki: Tuuli Ikonen oraz Heli Lyytikäinen. Dodatkowym wsparciem wokalnym będzie był partner Saary, mający wykształcenie operowe – Teemu Roivainen, który w 2014 roku wygrał tytuł Króla Tanga (popularnego konkursu muzycznego) [zobacz występ]. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez wokalistkę, na scenie pojawi się rekwizyt, który jest przygotowany w Portugalii według wytycznych delegacji fińskiej. Saara dodaje, że będzie robić podczas występu coś co nie miało jeszcze miejsca na Eurowizji.

Ostateczny kształt występu był wynikiem rozmów zespołu Saary, przedstawicieli wytwórni i telewizji YLE. Producent UMK, Anssi Autio tak komentuje ostateczny kształt fińskiego występu podczas Eurowizji w Lizbonie: Włożyliśmy dużo pracy, aby występ był jak najbardziej spektakularny i pasujący do tej piosenki. Teraz czekają nas ostatnie próby. Postaramy się, aby Finlandia była jak najwyżej po lewej stronie tabeli z wynikami.

Wspierać Saarę w Lizbonie będą też współautorzy propozycji Monsters: Linnea i Joy Deb oraz Ki Fitzgerald. Pierwotnie telewizja YLE nie planowała włączenia współtwórców do delegacji, jednak po proteście wielu fanów Konkursu decyzja została zmieniona.

Saara Aalto nie spoczęła na laurach i intensywnie promuje swój eurowizyjny utwór. Oprócz, udziału w dwóch imprezach eurowizyjnych (Londyn i Amsterdam), była gościem finału litewskich selekcji w Kownie. W czasie pobytu na Litwie udzieliła wywiadów w istotniejszych mediach krajowych. Wokalistka odbyła też wizytę promocyjną w Estonii (ERR, Delfi, Postimees, Sky.ee), gdzie spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Oprócz, trasy promocyjnej Saara Aalto jest jurorką w fińskiej edycji programu X Factor, którego odcinki na żywo przypadają właśnie na kwiecień. Natomiast 27 kwietnia premierę będzie miał długo wyczekiwany trzeci album wokalistki (a pierwszy międzynarodowy) – Wild Wild Wonderland który poprzedzi eurowizyjny koncert promocyjny Saary w Londynie z udziałem reprezentantów Irlandii, Islandii oraz zwycięzcy X Factora 2016 – Matta Perry’ego. A 13 kwietnia miała brytyjska premiera eurowizyjnego utworu Monsters. Sama fińska propozycja należy do pięciu najpopularniejszych eurowizyjnych piosenek w tym roku, jeśli brać udział liczbę przesłuchań spoza kraju pochodzenia wykonawcy.

W ramach promocji utworu, reprezentantka Finlandii nagrała również wersję akustyczną Monsters w 34 językach. To nagrane spotkało się również z zainteresowaniem polskich mediów (Onet, RMF FM, Radio Zet, Radio Eska).

Źródło: Ilta-Sanomat,Iskelmä, ESS, Hufvudstadsbladet, ESCxtra Foto:Jenni Gästgivar/Iltalehti

1 KOMENTARZ