To już siódma edycja preselekcji Uuden Musiikin Kilpailu, której zwycięzca będzie reprezentował Finlandię w Konkursie Piosenki Eurowizji. Właśnie nadawca publiczny ujawnił zasady zgłoszeń do UMK 2018. 

Pierwszy okres zgłoszeń miał miejsce zaraz po zakończeniu tegorocznej edycji. Wtedy do selekcji mógł zgłosić się każdy wykonawca bez piosenki lub autor utworu bez przydzielonego artysty. Zadaniem telewizji YLE jest dokonać właściwego połączenia.

Teraz czas na drugą turę, która ma tradycyjny przebieg. Okres zgłoszeń jest otwarty pomiędzy 1. i 4. września. Zgodnie z zasadami UMK co najmniej jeden z autorów propozycji oraz główny wykonawca muszą mieć fińskie obywatelstwo lub mieszkać permanentnie w kraju.

W ostatnich latach liczba zgłoszeń wahała się pomiędzy 400 a 500.

Po zebraniu zgłoszeń panel ekspertów wskaże te piosenki, które powalczą w finale selekcji. Zgodnie z opublikowanymi informacjami czeka nas powtórzenie formatu z 2017 roku. O zwycięzcy zdecydują widzowie oraz międzynarodowe jury. Najprawdopodobniej finał odbędzie się ponownie w Espoo Areena.

Od momentu wprowadzenia formatu UMK, Finlandia mierzy się z dość mieszanymi wynikami. Z jednej strony udało się osiągnąć wynik najlepszy od czasu zwycięstwa Lordi (z grupą Softengine w 2014 roku) ale tylko dwukrotnie w okresie 2012-2017 Finlandia znalazła się w finale. Z drugiej strony grupa PKN zapewniła Finlandii ostatnie miejsce w 2015 roku.

Finlandia jest też znana z tego, że faworyci fanów bardzo rzadko wygrywają, tj. Emma (2017), Saara Aalto i Mikael Saari (2016), Satin Circus i Siru (2015), Mikael Saari i Diandra (2013). Zeszłoroczna faworytka fanów – Emma już wyraziła chęć ponownego udziału w selekcjach.

Zeszłoroczny reprezentant – duet Norma John z utworem Blackbird zaskakująco nie awansował do finału, zajmując ostatecznie 12. miejsce w swoim półfinale. Czy przyszłoroczny reprezentant przełamie złą passę?

Źródło: YLE, własne; Zdjęcie: EBU / Andreas Putting