Echo tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci wciąż się niesie. Jego zwyciężczyni Zoé Clauzure przyniosła trzeci wielki triumf Francji, co zagwarantowało państwu tytuł największej liczby wygranych tuż obok Gruzji. Czy więc Francuzi będą chcieli sięgnąć po trofeum w przyszłym roku i poprawić swój rekord? Zanim się o tym przekonamy, sprawdźmy jak wyglądał udział Francji na Eurowizji Junior.
Najwyższy wynik zarówno u jurorów, jak i publiczności konkursowej piosenki Cœur uplasował Francję na pierwszym miejscu z 228 punktami podczas tegorocznej Eurowizji Junior. Historia udziału tego państwa pokazuje jednak, że kraj nad Sekwaną od początku udziału trzymał swój poziom. Wśród siedmiu startów każdy z nich kończył się miejscem w czołówce.
Debiut Francji na Eurowizji Junior
Francja na Eurowizji Junior zadebiutowała już w 2004 roku. Natomiast w odróżnieniu od późniejszych startów kraju w tym konkursie, o wyborze zadecydowały publiczne preselekcje. Widowisko składało się z dwóch etapów, w których szansę na zaprezentowanie się dostało 11 uczestników, a zwyciężyć mógł tylko jeden. I w tym przypadku bilet do Lillehammer w Norwegii dostał czternastoletni Thomas Pontier z piosenką Si on voulait bien. Pierwszy udział Francji na Eurowizji Junior okazał się również tym najgorszym, biorąc pod uwagę końcowe miejsce w tabeli i wyniki kraju. Thomas zajął wówczas szóste miejsce, uzyskując 78 punktów. Mimo dobrego rezultatu francuski nadawca France Télévisions zdecydował się nie brać udziału w kolejnej edycji, tłumacząc powody swojej decyzji brakiem motywacji do rywalizacji. Z tego względu zdecydowano się na przerwę, która trwała aż do 2018 roku.
Ponowny udział Francji na Eurowizji Junior
Po czternastu latach przerwy w rywalizacji francuski nadawca ponownie postanowił wziąć udział w konkursie. Tym razem jednak wybór odbył się wewnętrznie, a reprezentantką została Angélina Nava, czyli zwyciężczyni czwartej edycji francuskiego The Voice Kids. Jej konkursowa propozycja Jamais sans toi na tyle spodobała się widzom, że w roku ponownego startu Francja osiągnęła drugie miejsce, ustępując jedynie Polsce.
W 2019 roku zwycięstwo nie było już na wyciągnięcie ręki. Reprezentująca kraj Carla wystąpiła w Gliwicach z piosenką Bim Bam Toi, napisaną między innymi przez Barbarę Pravi. Utwór zagwarantował wokalistce miejsce w pierwszej piątce. Po konkursie jednak piosenka trafiła do szerszego grona odbiorców, dzięki czemu teledysk do tego utworu liczy obecnie 114 milionów wyświetleń w serwisie YouTube.
Trzykrotne zwycięstwo w cztery lata startów
Zaledwie trzy lata po powrocie, Francuzi mogli się cieszyć pierwszym zwycięstwem. Dokonała go 11-letnia Valentina, znana z zespołu Kids United Nouvelle Génération. Podczas konkursu wystąpiła w utworze J’imagine, którego współtwórczynią była również Barbara Pravi. Dzięki zwycięstwu Francja zdecydowała się na organizację widowiska w 2021 roku. Tym samym konkurs odbył się w La Seine de Music pod Paryżem. Enzo z utworem Tic tac wywalczył w nim trzecie miejsce, po zwycięstwie w głosach jury.
Dwa lata później sukces powtórzył również Lissandro z utworem Oh Maman. Początkowo nie był on faworytem konkursu, jednak charyzmatyczny występ wokalisty spodobał się zarówno jurorom, którzy przyznali mu pierwsze miejsce, jak i widzom, u których uplasował się na trzeciej lokacie, zdobywając tym samym 203 punkty. Rok później jego następczyni trzynastoletnia Zoé Clauzure w piosence opowiadającej między innymi o prześladowaniu, którego doświadczyła w szkole, również zaskarbiła sobie sympatię widzów. Wygrana podczas Eurowizji Junior w Nicei pozwoliła Francji osiągnąć tytuł zwycięzcy konkursu dwa lata z rzędu, który jak dotąd należał jedynie do Polski. Biorąc pod uwagę historię startów tego kraju, niewykluczone jest pobicie tych osiągnięć w przyszłości, natomiast to pokaże już czas.