Tegoroczny sukces francuskiego reprezentanta skłonił publicznego nadawcę do kontynuacji nowego projektu eurowizyjnego w kraju. 

We Francji nastąpiło ożywienie tematyką eurowizyjną – wszystko to za sprawą niebywałego sukcesu tegorocznego reprezentanta kraju, Amira, który zdołał wywalczyć 6. miejsce (257 punktów) w finale widowiska. Wynik ten jest najlepszym od 14 lat, z czego zadowoleni są nie tylko francuscy fani, ale również – być może przede wszystkim – władze stacji France 2.

W specjalnym komunikacie dla prasy, przedstawiciele publicznej stacji potwierdzili, że kraj leżący nad Sekwaną wyśle swojego artystę do Kijowa. Ponadto nowy reprezentant kraju zostanie wyłoniony za pośrednictwem wewnętrznego wyboru przez specjalną komisję ekspertów muzycznych. Zgłoszenia są przyjmowane do 30 listopada. Ogłoszenie nazwiska nowego francuskiego przedstawiciela nastąpi do 10 marca.

Przypominamy, że od tego roku Konkursem Piosenki Eurowizji zajmuje się drugi kanał stacji France – w przeszłości kanał ten zajmował się widowiskiem, wówczas reprezentanci kraju odnosili największe sukcesu na konkursowej scenie. Zmiana dotyczyła również szefa delegacji oraz członków ekipy publicznego nadawcy, która w niemal nowym składzie zajmuje się tematyką konkursu we Francji. Ponadto w 2015 roku nawiązano ścisłą współpracę z rozgłośniami radiowymi w kraju, dzięki czemu Eurowizja stała się jednym z głównych tematów omawianych publicznie.

W tym roku Amir zaprezentował w Sztokholmie utwór J’ai cherche – kompozycja błyskawicznie zyskała fanów na całym świecie, stając się jedną z pretendentek do zwycięstwa w tegorocznej edycji Eurowizji. Artysta został wybrany wewnętrznie, następnie w lutym opublikowano w całości jego konkursową piosenkę. W tym roku zaangażowana w eurowizyjny projekt była również francuska prasa, która licznie rozpisywała się na temat przygotowań wokalisty do ostatecznego muzycznego starcia w Szwecji.

W przyszłym roku strategia ma być podobna – władze stacji planują wybrać taki utwór mogący realnie powalczyć o Grand Prix na Ukrainie oraz jednocześnie stanie się hitem radiowym we Francji, przez co zainteresowanie konkursem znacznie wzrośnie.

Czy nowe spojrzenie i ogromne zaangażowanie przełoży się na upragniony eurowizyjny sukces?

Źródło: france2.fr; eurovision.fr

Zdjęcie: Reuters – guardian.co.uk