Telewizja HRT ogłosiła nazwisko swojej reprezentantki! W barwach Chorwacji wystąpi wokalistka, na której udział w Eurowizji niektórzy fani czekali aż 10 lat! Kim jest Franka Batelić?

Telewizja HRT ogłosiła, że reprezentantką Chorwacji podczas 63. Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie będzie Franka Batelić. 26-letnia wokalistka z Rijeki śpiewa od trzeciego roku życia, a swoje pierwsze muzyczne kroki stawiała w chórze Minicantanti, z którym wystąpiła na wielu festiwalach i konkursach muzycznych w kraju i za granicą. Dwukrotnie wygrała podczas festiwalu piosenki dziecięcej Voci nostre, a także podczas Doricy w Opatiji. W szkole podstawowej była członinią chóru Św. Andrzeja, z którym uczestniczyła na festiwalach muzyki sakralnej w Vukovarze. Gra na fortepianie i gitarze. Poza śpiewaniem uwielbia też podróże i języki obce. Odwiedziła m.in. USA, Kanadę, Indie, Wielką Brytanię, Francję czy Grecję.

Świetnie mówi po włosku i angielsku (w Londynie uczęszczała do szkoły języka angielskiego w Southbank University). Uczy się też niemieckiego. Aktualnie mieszka w Zagrzebiu i studiuje prawo.

Swoją muzyczną karierę w Chorwacji rozpoczęła od udziału w programie Showtime w 2007 roku. Dzięki zwycięstwu w tym talent-show podpisała pięcioletni kontrakt z wytwórnią Hit Records, a z piosenką Ovaj dan (z którą wygrała Showtime) wystąpiła w wielu innych programach telewizyjnych. W 2008 roku zaprezentowała swój pierwszy wielki hit pt. Ruža u kamenu, dzięki któremu zdobyła nagrodę publiczności podczas 12. Festiwalu Chorwackiej Muzyki Radiowej w Opatiji. Ten sam utwór został wybrany jako piosenka Chorwacji podczas OGAE Song Contest. Niespodziewanie Ruža u kamenu zachwyciła europejskich fanów, dzięki czemu Franka wygrała ten konkurs i pokazała się środowisku eurowizyjnemu. Już wtedy zaczęto o niej mówić jako o potencjalnej reprezentantce Chorwacji podczas Eurowizji.

Zachęcona tym sukcesem wystartowała w preselekcjach Dora 2009 z piosenką Pjesma za kraj. Zajęła 3. miejsce w głosowaniu publiczności i szybko podbiła listy przebojów. W tym samym roku jej utwór Možda volim te wystartował w OGAE Song Contest, a także podczas 14. edycji Festiwalu Chorwackiej Muzyki Radiowej. Nie mogło być inaczej – Franka ten festiwal wygrała. Kolejnym jej sukcesem było zwycięstwo w czwartej edycji lokalnego Tańca z gwiazdami. W 2010 roku ponownie pojawiła się w preselekcjach chorwackich, tym razem z utworem Na tvojim rukama, ale zajęła jedynie 9. miejsce z powodu niedyspozycji, która przytrafiła jej się akurat w dzień finału konkursu. Rok później nagrała demo piosenki Celebrate, który na Eurowizji 2011 wykonała Daria Kinzer.

W 2011 nawiązała współpracę z Ericiem Destlerem, później pokazała się też jako support przed koncertem Beyonce w Zagrzebiu. Na parę lat wycofała się jednak z aktywności muzycznej, a swój powrót obwieściła pod koniec listopada 2017 roku. Zaprezentowała wtedy utwór S Tobom. Co ciekawe, wokalistka bardzo często udziela się też społecznie. Znana jest jako aktywistka na rzecz praw LGBT oraz praw zwierząt. W 2009 roku była twarzą kampanii Animal’s Friend w Chorwacji. Od wielu lat jest w związku z piłkarzem Vedranem Ćorluką.

Franka Batelić zaśpiewa w Lizbonie utwór Crazy, który zostanie opublikowany najpewniej w marcu. Piosenkę skomponował Branimir Mihaljević, a tekst napisała sama wokalistka. Pierwszy wywiad z nową reprezentantką kraju odbędzie się w ramach audycji Drugi Dio Dana na drugim kanale chorwackiego radia.

fot. HRT, inf. własne, fot. TPortal

1 KOMENTARZ