Znamy zwycięzcę greckich preselekcji Eurosong 2014 – a MAD show.

Freaky Fortune feat. Risky Kid z utworem „Rise up” będzie reprezentować Grecję w trakcie 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze.

Przypomnijmy, kim są Freaky Fortune. Nikolas Raptakis i Theofilos Pousmpouris. Dwóch dwudziestokilkuletnich tancerzy i muzyków. Obaj gruntownie wykształceni muzycznie, mający z nią do czynienia od wczesnych lat. Od 2011 tworzą – jak sami ją określają na swoim facebook’owym profilu – obiecującą grupę taneczną. Na swoim koncie mają własne utwory, jak chociażby „Our Destiny”, wydany we współpracy z wytwórnią Universal Music. A także pierwsze nagrody. Za cover „Part of me” Katy Perry zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie muzycznym organizowanym przez blog perezhilton.com.

Na scenie zlokalizowanej w Acro Music Hall w Atenach walczący o zwycięstwo wykonawcy wystąpili w następującej kolejności:

1. Krystallia „Petalouda Stin Athina” (Platinium Records)

2. Freaky Fortune feat. Risky Kid „Rise Up” (Panik Records)

3. Kostas Martakis „Kanenas De Me Stamata” (Platinium Records)

4. Mark Angelo feat. Josephine „Dancing night” (Panik Records)

Zwycięzca został wybrany głosami telewidzów oraz profesjonalnego jury (50:50). Widzowie mieli 20 minut na głosowanie. W skład jury wchodzą: Dimitris Kontopoulos (kompozytor), Elpida (piosenkarka i reprezentantka Grecji w 1979), Themis Georgantas: (prezenter telewizyjny i producent radiowy), Areti Kalesaki oraz Reggina Kouri.

Poza wyborem 35. reprezentanta niemniej ważnym motywem show była 40-ta rocznica obecności Grecji na Eurowizji. Preselekcje rozpoczęły się od występu prowadzących – Yorgosa Kapoutzidesa oraz Despiny Vandi, którzy wykonali na żywo składankę grecków hitów, które w ciągu 40-stu lat pojawiły się w Konkursie Piosenki Eurowizji. Despina miała także swój drugi występ w trakcie głosowania telewidzów.

Na liście gości specjalnych Eurosong 2014 – a MAD show znaleźli się między innymi:

Kalomira (2008, 3. miejsce), który wykonała „Secret Combination” w nowym, odświeżonym brzmieniu,

Paschalis, Marianna, Robert i Bessy (1977, 5. miejsce), którzy wykonali swój hit „Mathima Solfege”,

Sofia Vossou (1991, 13. miejsce), który wystąpiła razem z Demy zmiksowaną wersją swojego eurowizyjnego utworu „I Anixi”,

Elpida (1979, 8. miejsce), która wykonała „Sokrati” razem z Tamtą,

Vegas, która w duecie wykonała remix utworu Keti Garbi „Ellada, Hora Tou Fotos”, który w 1993 zajął 9. miejsce,

Koza Mostra & Agatonas Jakowidis (2013, 6. miejsce) wykonali swój zeszłoroczny utwór z Malmo „Alcohol Is Free”; Koza Mostra wykonała także swój inny utwór: „Duj Sandale”,

„Die For You” (Antique, 2001, 3. miejsce), „Shake it” (Sakis Rouvas, 2004, 3. miejsce) oraz „Everything” (Anna Vissi, 2006, 9. miejsce) – utwory te zostały przypomniane przez duet muzyczny.

Świętującej swoją okrągłą rocznicę Grecji życzenia złożyli tegoroczni reprezentanci Malty – zespół Firelight. W programie wystąpiła również Helena Paparizou (2005, 1. miejsce), która podzieliła się swoimi eurowizyjnymi wspomnieniami.

W trakcie programu pojawiły się wspomnienia- fragmenty wszystkich występów greckich wykonawców na eurowizyjnej scenie. Warto dodać, że w trakcie 40-stu lat swojej obecności w Konkursie Piosenki Eurowizji, Grecja tylko 6 raz nie wysłała swojej piosenki (1975, 1982, 1984, 1986, 1999, 2000). Aż 18 razy Grecja uplasowała się w finale w TOP 10. Ostatnie lata to pasmo sukcesów. W przeciągu ostatnich 10 lat jedynie Elefteria Elefteriu zajęła miejsce poza czołową dziesiątką kończąc rywalizację na 17. miejscu.

Podczas głosowania telewidzów znalazło się także miejsce na prezentację wszystkich dotychczas wybranych utworów, które pojawią się w Kopenhadze (tak, byli też Cleo i Donatan, w wersji anglojęzyczne, zabrakło Sanny i „Undo”).

Grecja zaprezentuje swoją piosenkę w trakcie drugiego półfinału, który odbędzie się 8 maja 2014.

Źródło: oikotimes.com, DT, wikipedia.com, eurovision.tv, fot.: DT

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo się cieszę! Nareszcie wygrało coś, co faworyzowałem od samego początku. Byłbym zadowolony także z którejś z pozostałych trzech piosenek, no ale jak dla mnie, wygrała ta najlepsza. Myślę, że ten utwór może stać się wakacyjnym hitem! Jest to świetna i ambitna piosenka w klubowym gatunku. Myślę, że postawię ją w swoim rankingu bardzo wysoko, może nawet na pierwszym miejscu, no ale zobaczymy, co tam jeszcze wybiorą kraje, które pozostały :). Szanse tej piosenki na bardzo, bardzo wysokie miejsce na ESC’14 oceniam na naprawdę duże. Nie wykluczam także wygranej!