Conchita Wurst i Steven Gätjen poprowadzą "Free European Song Contest" fot. Raab TV / ProSieben

W sobotę 16 maja, powinien się odbyć Konkurs Piosenki Eurowizji 2020, ale Eurowizja 2020 została odwołana z powodu epidemii koronawirusa. Dlatego ARD/NDR zorganizował niemiecki finał Eurowizji 2020 w filharmonii. Konkurencja nie śpi. Tego samego wieczoru na kanale ProSieben odbyła się pierwsza edycja Free European Song Contest.

Ostatniego dnia marca nadawca ProSieben zapowiedział organizację konkursu pod nazwą Free European Song Contestktóry wyprodukował Raab TV (Stefan Raab).

Eurowizja 2020: Niemcy wyprodukują własny konkurs

Wybitni niemieckojęzyczni muzycy występowali na żywo ze swoimi piosenkami dla kraju, z którym mają osobisty związek. Po wszystkich występach widzowie i jury z Europy przyznali punkty, tak jak to dzieje się na prawdziwej Eurowizji. Utwór z największą liczbą punktów wygrał konkurs.

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii widzowie głosowali przez telefon i za pośrednictwem SMS-ów. Krajowe jury przyznały punkty w pozostałych krajach. Na piosenkę swojego państwa nie było możliwość przyznać punktów. Podobnie jak w przypadku Konkursu Piosenki Eurowizji liczba głosów widzów została przeliczona na punkty. Dziesięć najlepszych piosenek na kraj otrzymało od 1 do 8, 10 i 12 punktów w kolejności rosnącej. Podczas programu połączono się z rzecznikami z każdego kraju.

Free European Song Contest: kto reprezentował Polskę?

Duet Glasperlenspiel reprezentował Polskę podczas Free European Song Contest z utworem Immer da (pl. Zawsze byłeś przy mnie). W skład zespołu wchodzą Carolin Niemczyk i Daniel Grunenberg. Nazwa zespołu powstała z inspiracji powieścią pod tym samym tytułem autorstwa Hermanna Hessego. Geiles Leben jest najpopularniejszą piosenką duetu, a sukces osiagnęła w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Glasperlenspiel wystąpił w konkursie Bundesvision Song Contest w 2011 (4. miejsce z 91 punktami) i 2015 roku (6. miejsce z 82 punktami). Niestety Glasperlenspiel nie zbliżył się do tych sukcesów. Polska we Free European Song Contest zajęła dopiero 11. miejsce z 46 punktami.

Free European Song Contest: skrót najważniejszych wydarzeń

Występ artystów z Konkursu Piosenki Eurowizji

Conchita Wurst nie tylko była współprowadziła program razem ze Stevenem Gätjenem, ale także wystąpiła na scenie. Zwyciężczyni Eurowizji 2014 zaśpiewała fragmenty piosenek Waterloo, Satellite i Rise Like a Phoenix. Podczas gdy publiczność oddawała głosy, Conchita zaprezentowała swoją nową piosenkę Under The Gun.

Artyści, którzy brali również udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, walczyli o pierwsze miejsce w Free European Song Contest. Ilse Delange (założycielka i wokalistka projektu The Common Linnets) reprezentowała Holandię z piosenką Changes. Tego samego wieczoru, jej występ razem z Michaelem Schulte został pokazany, podczas Europe: Eurovision: Shine a Light

Kelvina Jonesa, reprezentanta Wielkiej Brytanii podczas Free European Song Contest możemy kojarzyć jako współautora utworu The Day I Loved You Most, z którym Makeda wzięła udział w niemieckich preselekcjach Unser Lied für Israel. Z kolei Mike Singer wystąpił dwa lata temu podczas interval actu programu Unser Lied für Lissabon. Tym razem próbował swoich sił w konkursie jako przedstawiciel Kazachstanu. Największą przegraną tego wieczoru była Kate Hall, która reprezentowała Danię z piosenką Reset. W 2013 roku, Kate uczestniczyła w Dansk Melodi Grand Prix 2013, ustępując Emmelie De Forest, która najpierw wygrała selekcje, a potem 58. Konkurs Piosenki Eurowizji w Szwecji.

Księżyc we Free European Song Contest

Myślicie, że planeta nie może uczestniczyć w konkursie? We Free European Song Contest wszystko jest możliwe! Max Mutzke (reprezentant Niemiec na Eurowizji 2004) wystąpił jako Der Astronaut z utworem [back to the moon]. Księżyc osiągnął trzecie miejsce z 85 punktami. Der Astronaut został zwycięzcą widzów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Dlaczego Max Mutzke przebrał się za astronautę? W zeszłym roku on wygrał pierwszy sezon The Masked Singer, format, w którym gwiazdy śpiewają w kostiumach.

Występ Helge Schneider staje się hitem internetu

Reprezentant Niemiec w konkursie był trzymany w tajemnicy do ostatniej chwili. Wielu widzów zastanawiało się, kto może wystąpić w tej roli. Fani Stefana Raaba myśleli, że to on reprezentuje Niemcy we Free European Song Contest. Podczas transmisji okazało się, że jest to Helge Schneider. Popularny aktor wykonał utwór forever at home. Conchita ogłosiła, że ​​Helge Schneider napisał ten utwór trzy tygodnie temu w ciągu dziesięciu minut, a utwór odnosi się do epidemii koronawirusa. Dzień później występ Schneidera stał się internetowym hitem w Niemczech.

Free European Song Contest: Kto wygrał?

Zwycięzcą okazał się Nico Santos z utworem Like I Love You. Artysta, reprezentujący Hiszpanię, zgromadzi 104 punkty w głosowaniu widzów i jurorów. Nico Santos (Nico Wellenbrink) ma 27 lat i on urodził się w Bremie. Krótko po urodzeniu jego rodzina przeprowadziła się na hiszpańską wyspę Majorka. Do tej pory wydał on dwa albumy. Jego najnowszy krążek powstały w tym roku, Nico Santos, dotarł do trzeciego miejsca na niemieckich listach przebojów. W 2019 roku Nico Santos wszedł w skład jury eurowizyjnego Niemiec.

„Naprawdę nie mogę w to uwierzyć! To jest moje pierwsze zwycięstwo w jakimkolwiek głosowaniu i szczerze mówiąc: nigdy bym się tego nie spodziewał. Występy Helge Schneidera, Ilse De Lange lub Kelvina Jonesa były dla mnie niesamowite i tym bardziej jestem szczęśliwy, że to ja mogę być pierwszym zwycięzcą w historii Free European Song Contest.”

Nico Santos, po zwycięstwie w #FreeESC

Free European Song Contest: Sekretarze poszczególnych państw

Polska: Lukas Podolski – niemiecki piłkarz polskiego pochodzenia
Holandia: Duncan Laurence zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji 2019
Księżyc: Michael „Bully” Herbig – jako „Spuck” z filmu (T)Raumschiff Surprise – Periode 1
Włochy: Michelle Hunziker – prowadząca Festiwal Sanremo w latach 2007 i 2018
Irlandia: Angelo Kelly – znany z zespołu „The Kelly Family”
Wielka Brytania: Melanie C – znana z zespołu „Spice Girls”
Bułgaria: przyjaciele z Oonagh
Hiszpania: Clarissa Wellenbrink – siostra Nico Santosa
Izrael: Lion Rosenberg – prowadzący ze stacji telewizyjnej „Keshet”
Turcja: Hakan Çalhanoğlu – turecki piłkarz występujący na pozycji pomocnika we włoskim klubie A.C. Milan oraz w reprezentacji Turcji
Kazachstan: Paul – ojciec Mike’a Singera
Dania: Valeria – matka Kate Hall
Austria: Tamara Mascara – DJane, projektantka mody i prowadząca
Szwajcaria: Beatrice Egli – piosenkarka i osobowość telewizyjna
Niemcy: Heidi Klum – niemiecka modelka i osobowość medialna & Tom Kaulitz – znany z zespołu „Tokio Hotel”

Free European Song Contest: pełne wyniki

1. Hiszpania: Nico Santos – Like I Love You – 104 punkty
2. Holandia: Ilse DeLange – Changes – 88 punktów
3. Księżyc: Max Mutzke jako Der Astronaut[back to the moon] – 85 punktów
4. Niemcy: Helge Schneider – forever at home – 76 punktów
5. Izrael: Gil Ofarim – Alles auf Hoffnung – 75 punktów
6. Turcja: Eko Fresh und Umut Timur – GÜNAYDIN – 71 punktów
7. Szwajcaria: Stefanie Heinzmann – All We Need Is Love – 66 punktów
8. Bułgaria: Oonagh – Du bist genug – 62 punkty
9. Chorwacja: Vanessa Mai – Highlight (Ti si moja snaga) – 55 punktów
10. Irlandia: Sion Hill – Speak Up – 53 punkty
11. Polska: Glasperlenspiel – Immer da – 46 punktów
12. Wielka Brytania: Kelvin Jones – Friends – 45 punktów
13. Włochy: Sarah Lombardi – Te amo mi Amor – 37 punktów
14. Kazachstan: Mike Singer – Paranoid – 23 punkty
15. Austria: Josh. – Wo bist du – 22 punkty
16. Dania: Kate Hall – Reset – 20 punktów

#FreeESC: czy konkurs był udany?

Pozostaje pytanie, czy konkurs był sukcesem? Otóż tak! Ponad pięć milionów widzów w Niemczech było podzielonych na dwa kanały i dwa eurowizyjne wydarzenia. W grupie docelowej Free European Song Contest wyraźnie zdeklasował konkurencję – 1,54 miliona widzów w wieku od 16 do 49 lat zapewniło udział w rynku do 19,2%. W sumie 2,57 miliona widzów obejrzało Free European Song Contest w ProSieben, dzięki czemu ogólny udział w rynku również był dobry – 9,6%. Na bazie zadowalających wyników oglądalności stacja ProSieben i firma Raab TV potwierdziły, że chcą zorganizować kolejną edycję konkursu w przyszłym roku.

Źródło: ProSieben, dwdl.de, YouTube