Go_A - reprezentanci Ukrainy na Eurowizji 2020, fot. STB

Zespół Go_A wygrywa finał Vidbiru. To oni reprezentować Ukrainę na Eurowizji 2020. Grupa zdobyła w sumie maksymalną liczbę punktów, zarówno od jury, jak i telewidzów. W Rotterdamie wykona propozycję w języku ukraińskim, Соловей.

W finale Vidbiru brało udział sześcioro artystów wybranych w dwóch półfinałach. Do rywalizacji dopuszczono w sumie 16 wykonawców, głównie nowicjuszy, byłych uczestników programów typu talent-show lub niszowych, nieznanych szerzej twórców. Zdaniem jednego z jurorów, Andrija Danyłko, znanego bardziej pod pseudonimem Wierka Serdiuczka, jest to świadome działanie organizatorów, którzy dają młodym piosenkarzom i zespołom platformę do promocji. Według krytyków i obserwatorów jest to podyktowane zapisem dyskryminującym tych artystów, którzy koncertowali na terenie Rosji lub przebywali nielegalnie na Krymie od 2014 roku.

PRZECZYTAJ OPINIĘ O ZMIANACH W VIDBIRZE!

Zespół GO_A zwycięzcą Vidbiru

W finale Vidbiru brało udział sześcioro wykonawców:

  1. Krutь – 99
  2. Jerry Heil – Vegan
  3. Go_A – Соловей (pol. Słowik)
  4. David Axelrod – Horizon
  5. Khayat – Call For Love
  6. TVORCHI – Bonfire

Zwycięzca Vidbiru został wybrany dzięki głosom jurorów oraz telewidzów. Każdy z jurorów przyznawał punkty od 1 do 6, gdzie 6, to najwyższa nota. Wyniki trójki jurorów, tj. Tiny Karol, Witalija Drozdowa oraz Andrija Danyłko, zostały zsumowane i przedstawione jako wspólne wyniki jury. Tę samą liczbę punktów mieli do dyspozycji widzowie. Zgodnie z regulaminem selekcji w przypadku remisu o ostatecznym rezultacie decydował głos widzów. Ci najwięcej punktów przyznali zespołowi Go_A, tak jak jurorzy. Końcowa tabela punktacyjna prezentuje się następująco:

Vidbir: wyniki głosowania jury
GO_A zwycięzcami Vidbiru i reprezentantami Ukrainy

GO_A: co wiemy?

Zespół Go_A to kolejny wykonawca z etnicznymi brzmieniami w swoim repertuarze. Muzyka formacji koncentruje się głównie na ukraińskim folku wzbogaconym elektronicznymi dźwiękami, jednak w ich twórczości można również usłyszeć instrumenty afrykańskie. Go_A są wielokrotnymi uczestnikami festiwali muzycznych w kraju i za granicą. W skład zespołu wchodzą: Taras Szewczenko, Kateryna Pawłenko, Iwan Hryhoriak i Ihor Didenczuk.

Dowiedz się więcej o Go-A. Zobacz naszą relację na Instagramie z finału Vidbiru oraz śledź nasze materiały na YouTubie.

Eurowizja 2020. Co wiemy?

Zespół Go_A, zwycięzca Vidbiru weźmie udział w pierwszym półfinale Eurowizji 2020, który odbędzie się 12 majaRotterdamie. 65. Konkurs Piosenki Eurowizji poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny.

W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powracają Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.