Fińska telewizja YLE zachęcona awansem do finału w Lizbonie oraz wysokimi wynikami oglądalności postanowiła zachować format Uuden Musiikin Kilpailu (UMK) opierający się na zaproszonych artystach. W przeciągu najbliższych tygodni poznamy szczegóły selekcji, które wskażą reprezentanta Finlandii w Izraelu.

Pierwsza w historii wybrana wewnętrznie wokalistka przez YLE – Saara Aalto nie poradziła sobie zgodnie z oczekiwaniami. Jednak jak donosiliśmy po Konkursie Eurowizji, jej udział spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem w Finlandii (TUTAJ). Efektem udziału Saary Aalto była najwyższa oglądalność Eurowizji od 10 lat. Dodatkowo, telewizja YLE była zadowolona ze współpracy z lokalnym oddziałem wytwórni Warner Music. Mimo wcześniejszej krytyki ze strony środowisk producenckich, na podstawie doświadczeń z Lizbony, fińskie selekcje UMK ponownie będą opierać się na zaproszonym artyście lub artystach.

Wszystko wskazuje, że fiński nadawca jest w końcowej fazie negocjacji. Według producenta wykonawczego UMK – Anssi Autio, pierwsze szczegóły powinniśmy poznać w drugiej połowie września.

Spekulacje kto zostanie zaproszony przez YLE trwają od dłuższego czasu. Mari Pudas z dziennika Iltalehti przedstawiła kilka potencjalnych nazwisk, które mogą zostać ogłoszone przez YLE.

Na pierwszej linii frontu dziennikarka wskazuje wokalistkę Tarję Turunen, która do 2005 roku była wokalistką popularnego zespołu Nightwish (Euroviisut 2000 – zobacz). Od tamtego czasu, Tarja wydała 4 solowe albumy i koncertuje z sukcesami po Europie i obu Amerykach. Wokalistka pokazała również, że nie boi się wyzwań telewizyjnych. W okresie 2015-2016, Turunen była jedną z trenerek w programie The Voice of Finland. W czerwcu, artystka wyjawiła, że czeka ją sekretny projekt w Finlandii.

Pozostałe spekulacje krążą wokół zespołów The Rasmus i Sunrise Avenue. Liderzy tej pierwszej formacji: wokalista – Lauri Ylönen oraz perkusista Aki Hakala w wywiadzie dla gazety Aamulehti stwierdzili, że Eurowizja nie jest ich priorytetem, ale występ przed 300-milionową publicznością jest dla nich na tyle atrakcyjny, że rozważyliby propozycję.

Oba zespoły cieszą się wciąż popularnością w Europie Środkowej oraz, tak jak Turunen, formacje miały wcześniejszą styczność z Konkursem Eurowizji i preselekcjami. The Rasmus miał okazję otwierać finał pierwszej edycji UMK w 2012 roku (zobacz). Natomiast przebój grupy Sunrise Avenue – Forever Yours o mało nie otarł się o Eurowizję w 2007 roku. Pierwotnie ta kompozycja miała być jedną z dwóch propozycji  późniejszej zwyciężczyni – Hanny Pakarinen w preselekcjach do konkursu.

Kolejnym nazwiskiem jest wielokrotnie nagradzana i jedna z najlepiej sprzedających się artystek w kraju –Chisu. Wokalistka ma na koncie 4 albumy oraz jest autorką piosenek wielu innych artystów (m.in. Tarji Turunen). Chisu niedawno na swoim profilu na instagramie wspominała o gościnnym występie w trakcie UMK 2016. Na tej podstawie wywiązała się konwersacja z wieloletnim reżyserem selekcji – Eliasem Koskimiesem. Na pytanie Kosmimiesa czy wróci, wokalistka odpowiedziała, że może mieć to miejsce juz niedługo. Spekulacje podsyca prywatne życie wokalistki. Chisu jest związana z wieloletnim eurowizyjnym oświetleniowcem (Mikki Kunttu), który odpowiadał m.in. za występ Ivety Mukuchyan w Sztokholmie. Sama Chisu chętnie jeździ na Konkurs Eurowizji jako widz.

https://www.instagram.com/p/BmdOBcqFvqD/

Nie brakuje też innych popularnych wykonawców śpiewających po fińsku, którzy zdeklarowali chęć udziału. Jednym z nich jest Juha Tapio, autor 8 złotych, 3 platynowych i 4 multiplatylatynowych albumów. Inną chętną jest Suvi Teräsniska, która razem z Saarą Aalto była w jury reaktywowanego X Factora w Finlandii.

O tym jaką decyzję podjęła telewizja YLE przekonamy się niedługo.

Źródło: Iltalehti, Aamulehti, Life after Helsinki, własne

 

 

 

3 KOMENTARZE