Ogłoszono listę uczestników rundy „Expert-Check” preselekcji szwajcarskich. Pierwszy raz w historii głosowanie internetowe okazało się szczęśliwe dla reprezentanta Polski. Gosia Andrzejewicz przeszła do II etapu!

Telewizja szwajcarska SF opublikowała dziś listę dziewięciu kandydatów, którzy zdobyli wystarczająco duże poparcie internautów i jurorów, by pomyślnie zakończyć rundę kwalifikacyjną i awansować do etapu „Expert-Check”. Wśród szczęśliwców, którzy pokonali ponad 150 konkurentów jest Gosia Andrzejewicz, polska wokalistka, która do Szwajcarii zgłosiła utwór „I’m not afraid”. Jest to pierwszy sukces Polski w preselekcjach Szwajcarii, zresztą sama Gosia już wcześniej próbowała swoich sił w tym kraju, ale bez powodzenia. Oto pełna lista zakwalifikowanych:

Nie udało się byłym gwiazdom Eurowizji – Darii Kinzer i Annet Artani. Francuski nadawca RTS także wytypował swoich kandydatów. Oto oni:

Do rundy „Expert-Check” trzech swoich kandydatów wysłał też nadawca włoski RSI. Są to:

Teraz przed 18 kandydatami runda „Expert-Check” w Zurychu, która odbędzie się 30 listopada. Będzie to forma przesłuchań, podczas których wokaliści zaśpiewają na żywo swój utwór przed specjalną komisją. Oceniany będzie zarówno utwór, jak i możliwości wokalne kandydata i prezencja sceniczna. Po obejrzeniu wszystkich występów komisja podejmie decyzję o składzie finałowym preselekcji. Z grupy internetowej (w której jest Gosia) do finału przejdzie trzech uczestników (z dziewięciu zakwalifikowanych), nadawca RTS (francuski) ma zapewnione dwa miejsca, a RSI (włoski) jedno. Tym samym w finale, który zaplanowano na 1 lutego w mieście Kreuzlingen, wystąpi 6 uczestników. Warto wspomnieć, że w trakcie finałowego show wokaliści wykonają nie tylko swoje preselekcyjne propozycje, ale też eurowizyjne covery.

Gosia Andrzejewicz to najbardziej doświadczona w selekcyjnych bojach wokalistka z Polski. Po swoim udziale w Eurowizji 2005 (jako chórzystka Ivana Komarenki) zakwalifikowała się do półfinału selekcji na Białorusi (2006, „Dangerous Game”), gdzie jednak zajęła niskie miejsce ze względu na sfałszowane wyniki. Przed ESC 2011 po raz pierwszy zgłosiła się do selekcji szwajcarskich, ale jej ballada „You” nie zdobyła wystarczającej ilości głosów. Teraz udało jej się przebić do drugiego etapu, czym udowodniła, że polski wykonawca także może liczyć się w szwajcarskiej bitwie o Eurowizję.

Ja dzisiaj jestem najszczęśliwszą wokalistką na świecie:) UDAŁO SIĘ !! Dostałam się do finałowej 9 artystów, którzy powalczą o reprezentowanie Szwajcarii na Eurowizji:)) Wydawało mi się to rzeczą niemożliwą i nieosiągalną…a jednak się udało!!! :)))) To dla mnie ogromny sukces i spełnienie mojego największego marzenia, jakim było przekroczenie granicy Polski moim autorskim utworem. Pamiętacie jak o tym mówiłam u Łukasza w 20m2 ?:) Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że to NASZ wspólny sukces! Nie udałoby mi się tego dokonać, gdyby nie Wy – FANI, którzy wspierali mnie całym sercem i głosowali na piosenkę „I’m not afraid „♥ Razem udowodniliśmy, że mimo wszelkich przeciwności tak wiele można osiągnąć! KOCHAM WAS!!

Trzymamy kciuki za Gosię i liczymy na to, że 30 listopada godnie reprezentować będzie Polskę podczas rundy „Expert-check”!

Źródło: SF.tv, Foto: Gosia Andrzejewicz

Cytat: Facebook, pisownia oryginalna