Dzisiaj rozpoczyna się drugi dzień prób 1. półfinału szwedzkich selekcji – Melodifestivalen 2016. Dzień, na który czeka wielu mellofanów – zostanie zaprezentowany przedsmak pierwszych, siedmiu, konkursowych piosenek. Próby będziemy śledzić na bieżąco.
Podczas trwania Melodifestivalen, każdy czwartek stanowi ważną datę w kalendarzu, ponieważ artyści testują scenę po raz pierwszy, a telewizja SVT publikuje krótkie fragmenty z prób na swojej stronie. Skróty prób otwierają giełdę notowań i spekulacji. Innymi słowy, sezon rozpoczyna się na dobre.
Próby będziemy śledzić na bieżąco. Zostańcie z nami!
Plan prób:
- Samir & Viktor – Bada Nakna (Fredrik Kempe, David Kreuger, Anderz Wrethov)
Duet gwiazdy lokalnego reality-show (Samir) oraz blogera modowego (Viktor) powraca. W 2015, ich piosenka Groupie była jednym z większych hitów zeszłego roku. Kolejny hit zanotowali w wakacje z utworem Saxofuckingfon. Tym razem oferują kąpanie się nago (bada nakna) na głównym placu w Sztokholmie (Sergels Torg). Można powiedzieć, że wzięli dość dosłownie słowa piosenki. Eksperci śledzący próby twierdzą, że duet nie powinien mieć większych problemów z awansem do finału. Z drugiej strony może przeszkodzić im w tym największa zaleta – głosowanie przez aplikację (przypadek Molly Petersson Hammar z 2015).
2. Pernilla Andersson – Mitt Guld (Pernilla Andersson, Fredrik Rönnqvist)
W 2011 roku Pernilla dotarła do Andra Chansen z utworem Desperados. Od tamtej pory wciąż czaruje słuchaczy swoim delikatnym country. Nie inaczej jest w tym roku. Jej tegoroczna piosenka dotyczy macierzyństwa i relacji pomiędzy matki i dziecka. Na scenie możemy zobaczyć obecność harfy oraz obraz, który jest kopią dzieła samej Pernilli. Eksperci nie daja dużych szans wokalistce na awans, jednak wskazują, że jej propozycja może być często grana przez szwedzkie stacje radiowe.
3. Mimi Werner – Ain’t No Good (Mimi Werner, Göran Werner, Marcus Svedin, Jason Saen)
Mimi to pierwsza debiutantka w stawce. Rodzinnie związana z Jill Johnson. Zaraz po ujawnieniu jej udziału w MF pojawiła się jej pierwsza EP zawierająca utwory w stylu country. Jej konkursowa propozycja została nagrana w stolicy country – Nashville. Komentatorzy wskazują na podobieństwo piosenki do Jolene Dolly Parton. Piosenka jest dużo bardziej dynamiczna niż można było się tego spodziewać. Obserwatorzy dają Mimi duże szanse na awans do Andra Chansen.
4. Albin & Mattias – Rik (Albin Johnsén, Mattias Andréasson)
Albin to debiutant. Raper ma na koncie spory ich z 2014 roku – Din Soldat (razem z uczestniczącą w MF 2015 Kristin Amparo). Za kolejnymi utworami Albina stoi właśnie Mattias Andréasson – dobrze znany uczesntnik selekcji z 2009 roku (w formacji EMD) oraz z 2012 roku. Według opisu piosenki przez obserwatorów, propozycja duetu niezmiernie przypomina największy hit Albina. Największym problemem jest publika MF, która nie jest tożsama ze słuchaczmi stacji radiowych grających współczesną, szwedzką muzykę (tj. Sveriges Radio P3).
5. Anna Book – Himmel För Två (Sven-Inge Sjöberg, Lennart Wastesson, Larry Forsberg, Camilla Läckberg)
Szlagier powraca! Kariera Anny Book jest nierozerwalnie związana z Melodifestivalen. Zadebuitowała w 1986 roku z piosenką ABC, która do tej pory ma wielu zwolenników. W 2007 roku jej start inspirowany programami tanecznymi przyniósł propozycji Samba Sambero awans do finału. Od tamtego czasu jej kariera stała w miejscu. Teraz powraca z piosenką, do której tekst napisała królowa szwedzkich kryminałów – Camilla Läckberg. Co wiemy o występie? Będzie dużo koloru różowego oraz pojawi się rekwizyt w kształcie serca.
6. Robin Bengtsson – Constellation Prize (Bobby Ljunggren, Henrik Wikström, Mark Hole, Martin Eriksson)
Drugi debiutant w stawce pierwszego półfinału. Robin zajął 3. miejsce szwedzkiej edycji Idola w 2008 roku. Od tamtego czasu próbował swoich sił pod pseudonimem Robin B. Za jego propozycją z MF stoi między innymi Bobby Ljunggren, dla którego będzie to 40 piosenka w szwedzkich selekcjach. Ljunggren wygrał pięciokrotnie (1995, 1998, 2006, 2008 i 2010). Eksperci, którzy mieli już okazję słuchać piosenek z Göteborga wskazują jest to nowoczesna, radiowa kompozycja z harmonijką w tle.
7. Ace Wilder – Don’t Worry (Joy Deb, Linnea Deb, Anton Hård af Segerstad, Ace Wilder, Behshad Ashnai)
Ace Wilder, a tak w zasadzie to Alice Gernandt to jedna z faworytek do zwycięstwa w 2016 roku. Przed sukcesem w 2014 roku sprawdzała się głównie jako autorka piosenek dla innych wykonawców m.in. dla Stefanie Heinzmann, Margaret Berger (ESC 2013), Anny Abreu czy Honoraty Honey Skarbek. W 2014 roku, zabrakło jedynie 2 punktów, aby Busy Doin’ Nothing Ace Wilder reprezentowało Szwecję w Kopenhadze. Jej poprzednia propozycja z Melodifestivalen była najczęściej graną piosenką w szwedzkich stacjach radiowych w 2014 roku. Piosenka otrzymała też nominację do szwedzkich nagród Grammis i P3 Guld. Czas na rewanż! Jej występ jest zdecydowanie najbardziej zaawansowany technicznie: piramida, projektory i latające sześciany…
Źródła: SVT, Schlagerprofilerna, Poplight, Aftonbladet, Scandipop, zdj.: Lina Åhman/SVT