Grecja na Eurowizji 2022: kto będzie reprezentował kraj? Nadawca ERT ogłosił nazwiska pięciorga wykonawców, którzy przeszli do dalszego etapu wewnętrznych selekcji. To spośród nich zostanie wybrany następca Stefanii Liberakakis, która reprezentowała Grecję na Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Co o nich wiemy?
We wrześniu tego roku publiczny nadawca grecki uruchomił proces składania aplikacji do selekcji przed Eurowizją 2022. Zaproszono do uczestnictwa w nim największe wytwórnie płytowe w kraju. Ograniczeniem były maksymalnie trzy piosenki, które mógł nadesłać każdy wykonawca do 10 października. W zgłoszeniu znaleźć się również musiał opis planowanej prezentacji scenicznej oraz działań promocyjnych, które zostaną podjęte przed konkursem w Turynie.
Wiadomo, że swoje aplikacje przesłali m.in. grecko-amerykańska wokalistka Evangelia, Konstandinos Christoforu (Cypr 1996, 2002 i 2005) czy reprezentantka tego kraju z 2008 roku, Kalomira. Miała ona jednak ostatecznie wycofać swoje zgłoszenie po tym jak okazało się, że będzie konkurowała z innymi wykonawcami i nie zostanie wybrana przez nadawcę wewnętrznie. Kto będzie reprezentował Grecję na Eurowizji 2022?
W środę 17. listopada ERT ogłosiło nazwiska pięciorga finalistów wewnętrznych preselekcji. To oni powalczą o reprezentowanie Hellady w Turynie. Jednocześnie potwierdzono, że wybór zostanie dokonany wewnętrznie i na pewno nie odbędą się publiczne preselekcje. ERT ma nadzieję sfinalizować proces wyboru nowego reprezentanta Grecji w najbliższych tygodniach.
Grecja na Eurowizji 2022: jak przebiegał proces wyboru finałowej piątki?
Nadawca grecki opublikował na swojej oficjalnej stronie komunikat, z którego wynika, że otrzymał łącznie 40 aplikacji od 25 różnych wykonawców. Przypomnijmy, że musiały one zawierać nie tylko utwór, lecz także pomysł na występ i koncepcję promocji piosenki oraz artysty. Stąd liczba ta wydaje się satysfakcjonująca. Z medialnych informacji, publikowanych przez różne portale wynika, że poziom był wysoki i wyrównany. Specjalnie powołana wewnętrzna komisja ERT miała duży problem ze wskazaniem tych najlepszych aplikacji. Pojawiły się nawet informacje, że w związku z tym nadawca rozważa przeprowadzenie finału narodowego, w którym o wynikach współdecydowaliby widzowie.
Ostatecznie pewne jest, że proces zostanie przeprowadzony całkowicie wewnętrznie. Niemniej wiadomo już, kto znalazł się w gronie 5 wykonawców, którzy powalczą i reprezentowanie Grecji w Turynie na Eurowizji 2022. Oto oni:
Amanda Georgiadis (Amanda Tenjford)
Good Job Nicky
Joanna Drigo
Ellias Kozas
Lou Is (Louiza Sofianopoulou)
Zgodnie z podanymi przez nadawcę informacjami, w przyszłym tygodniu specjalna komisja zaplanuje spotkania z każdym z zakwalifikowanych artystów oraz stojącymi za nimi ekipami. Ma to na celu szczegółowe zapoznanie się z każdą ofertą i strategią promocyjną danego wykonawcy, wyjaśnienie wątpliwości i zadanie dodatkowych pytań. Po tym komisja ERT będzie obradowała i ostatecznie wybierze reprezentanta Grecji na Eurowizję 2022.
Grecja na Eurowizji 2022: kim jest 5 finalistów?
Najbardziej znaną fanom Eurowizji twarzą jest 37-letni Elias Kozas, pochodzący z Salonik. Wraz z formacją Koza Mostra, której jest założycielem i głównym wokalistą i zmarłym w sierpniu zeszłego roku Agatonem Jakowidisem wywalczył dla Grecji 6. miejsce w finale Eurowizji 2013. Ich przebój Alcohol is free do dziś jest chętnie wspominamy przez sympatyków wydarzenie. Ellias odpowiada również za warstwę muzyczną znanych greckich seriali telewizyjnych i sztuk teatralnych. Współpracował także z uznanymi greckimi i zagranicznymi kompozytorami. W ostatnich latach występował na najważniejszych festiwalach muzycznych i koncertował solo w Europie. W 2020 roku wydał solowy album z piosenkami w klimacie nowoczesnego popu i angielskimi tekstami, łączącymi współczesne brzmienie z elementami disco funku z lat 80. Wiadomo, że do ERT wysłał trzy propozycje i każda prezentowała wysoki poziom artystyczny. Dwie stworzył sam, jedną we współpracy ze szwedzkimi producentami.
Good Job Nicky to tak naprawdę Nikola Vartakuri. Ma 26 lat i jest reprezentowany przez dużą wytwórnię Cobalt Music. Popularność w Grecji zdobywa od niedawna, bo od października 2020 roku. Do tej pory wydał takie single, jak January 8th (ponad 2 miliony wyświetleń w serwisie Youtube), Come home, Clouds czy Blue. Styl, w którym się porusza, definiowany jest jako alternatywny, „uduchowiony” pop z domieszką bluesa. Sam pisze teksty i komponuje. Jego głos na myśl może przywodzić takich wykonawców, jak Troye Sivan czy Sufjan Stevens. Na uwagę zasługują również jego teledyski, wysmakowane i artystyczne. Jest najmłodszym dzieckiem uznanego w Grecji muzyka Giannisa Pariosa i prezenterki Sofii Aliberti. Media okrzyknęły go również „ikoną mody jego pokolenia”. Nieoficjalnie mówi się, że stoi za nim dream team, czyli Filip Kirkorow oraz Dimitris Kontopulos.
Amanda Tenfjord (Amanda Georgiadis) ma greckie oraz norweskie korzenie (w tym skandynawskim kraju mieszka na co dzień). Część jej pseudonimu – Tenfjord – pochodzi od nazwy miejscowości, w której mieszka z rodziną. Talent muzyczny przejawiała od dziecka, grając na fortepianie. Wielka kariera jeszcze przed nią, ale wszyscy podkreślą, że mimo młodego wieku (24 lata) ma wielki talent. Obecnie studiuje medycynę i odbywa staż w szpitalu dla pacjentów z COVID-19. Jak to się stało, że zaczęła tworzyć muzykę? Więcej na ten temat napisała na swojej stronie internetowej. „W trakcie studiów medycznych nadal komponowała i brała udział w konkursach muzycznych. Dla zabawy zdecydowała się wysłać zgłoszenie na festiwal w Trondheim, gdzie zwróciła na siebie uwagę wytwórni płytowej i tak po prostu podpisała kontrakt”.
Wydała do tej pory dwie EP-ki. Pierwsza zatytułowana jest First Impression, druga Miss The Way You Missed Me. Jej największym hitem, który odniósł sukces w Norwegii, jest utwór Then i Fell In Love, choć również inne utwory zyskały popularność na platformach streamingowch (ponad milion odtworzeń mają Kill The Lonely oraz Troubled Water). Nurt, w jakim się porusza, to mieszanka nowoczesnego popu, folku, elektroniki i muzyki ambientowej w nordyckim stylu. Sama komponuje i pisze teksty.
Joanna Drigo ma 35 lat i urodziła się w Atenach. Mimo że nie jest w Grecji zbyt popularna, przyciągnęła uwagę krytyków. Przez pracujący z nią zespół specjalistów jest opisywana jako artystka obiecująca, która karierę rozpoczęła od wydania nakładem wytwórni EMI krążka Kapies ores geniounte ta onira (Jest czas, w którym rodzą się marzenia). Wcześniej brała udział w koncertach Filipposa Pliatsikasa, jednego z członków założycieli legendarnego zespołu Pyx Lax. Dzięki temu na jej albumie znalazły się dwie piosenki: „Vicky” oraz „Allergia stis desmefseis”. Joanna wydała później drugi album Zugos stin kardia oraz kilka singli. Podobno niesamowity klimat mają jej występy na żywo. W 2021 roku jej drogi skrzyżowały się ze Spring T(h)ree, grupą ambitnych i wizjonerskich producentów muzycznych z wieloletnim doświadczeniem w produkcji muzycznej, tworzeniu piosenek i promocji artystów. Rezultatem tej współpracy jest świeże i oryginalne brzmienie, które słychać w singlu Foolish games. A to dopiero początek tej obiecującej współpracy…
Ostatnią finalistką jest Lou Is, czyli tak naprawdę Luiza Sofianopulu. Gra na pianinie, zaś głos szkoliła pod okiem uznanych pedagogów w Londynie. Sama również uczy zgłębiania tajników sztuki wokalnej. Znakiem charakterystycznym jej twórczości jest głos. Na myśl przywodzić on może alternatywny pop i rock, przez jazz aż po blues i muzykę etniczną. Jak widać, wokalistka porusza się w wielu stylistykach. Współpracowała z uznanymi greckimi artystami, a jako muzyk i piosenkarka brała również udział w przedstawieniach dla dzieci. W 2016 roku wydała swój pierwszy album, zatytułowany „Smoki” z własnymi tekstami i muzyką. Jej najnowsza piosenka „In The Rain” została wydana w październiku 2021 roku.
Grecja w Konkursie Piosenki Eurowizji
Ten śródziemnomorski kraj zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1974 roku. Marinella z utworem Krasi, thalassa kai t ’agori mou (pol. Wino, morze i mój chłopczyk) zajęła wówczas 11. miejsce na 17 reprezentacji. Największe sukcesy Grecja odnosiła w konkursie w pierwszej dekadzie XXI wieku (od 2004 do 2013 roku aż 9. razy zajmowała miejsce w czołowej dziesiątce finału). Zaczęło się od znakomitego 3. miejsca duetu Antique w 2001 roku, tę samą lokatę wywalczył w 2004 roku Sakis Ruwas, zaś rok później niebiesko-biali sięgnęli po historyczne zwycięstwo. Dokonała tego Helena Paparizu z utworem My number one. Dzięki niej rok później Eurowizja odbyła się w Atenach.
Ostatnie lata to spadek znaczenia Grecji w konkursie. Przyczyniły się do tego z pewnością braki awansu kraju do finału w 2016 i 2018 roku. W zeszłym roku kraj reprezentowała Stefania Liberakakis z utworem Last Dance. Odniosła sukces: uplasowała się na 10. miejscu w finale wydarzenia. Łącznie wykonawcy pod biało-niebieską flagą wystąpili w konkursie 41 razy.
Eurowizja 2022: Co wiemy?
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała listę wszystkich państw, które wezmą udział w konkursie w Turynie. W przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji weźmie udział 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki – do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale łącznie 25.
Polskiego reprezentanta TVP wyłoni przez wewnętrzne preselekcje – o werdykcie komisji konkursowej dowiemy się najpóźniej 2 stycznia. Swojego reprezentanta wybrała już natomiast Belgia. Będzie nim zwycięzca The Voice Belgique – Jérémie Makiese. Niestety z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi. Białoruski nadawca publiczny został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, na Łotwie czy właśnie w Słowenii.
Eurowizja 2022 odbędzie się w Turynie w dniach 10-14 maja w jednym z obiektów olimpijskich – hali Pala Alpitour.
Źrodło: ertnews.gr, esctoday.com, wiwbloggs.com