10 zgłoszeń spłynęło do siedziby stacji ERT – donoszą lokalne media. Wśród nich znajdują się artyści zarówno zupełnie nieznani, jak i ci, którzy mają już na koncie kilka sukcesów. W związku z prośbą największych wytwórni płytowych, nadawca grecki postanowił przedłużyć o tydzień termin zgłoszeń do preselekcji.

Jak informowaliśmy wcześniej, ERT rozesłała 4 października do największych wytwórni płytowych w kraju list, w którym zachęciła do zgłaszania do siedziby stacji artystów i piosenek, które mogłyby reprezentować Helladę w stolicy Portugalii. ERT zaznaczyło, że utwory konkursowe powinny być wykonywane w języku greckim i zawierać elementy tradycyjne dla brzmień tego kraju. Jak donoszą lokalne portale, do tej pory nadawca otrzymał około 10 zgłoszeń. Wśród nich brakuje pierwszoligowych gwiazd rynku greckiego, ale jest wielu wykonawców, którzy aspirują do tego tytułu. Kto wysłał zgłoszenie do siedziby stacji?

  • Areti Ketimé to nazwisko, które w kontekście wyjazdu do Lizbony przewija się od początku eurowizyjnego sezonu. Na rynku greckim tworzy od kilku lat, specjalizuje się w brzmieniach etnicznych. Jest podopieczną The Spicy Effect.

  • Stereo Soul to duet, który również wymienialiśmy wśród chętnych do wyjazdu do Lizbony. Rok temu byli największą konkurencją dla Demy w walce o miano reprezentanta Grecji. Są podopiecznymi Heaven Music.

  • Panayiotis Tsakalakos to zwycięzca drugiej edycji greckiego Idola w 2011 roku,. Do tej pory wydał kilka singli i jeden album. Jest podopiecznym Satellite Records.

  • Vasiliki Stefanou to 24-letnia studentka muzykologii, która według informacji umieszczonych na oficjalnym fanpejdżu na Facebooku, świadomie dystansuje się od plastikowego blichtru, wybierając do wykonywania pieśni tradycyjne. Rok temu wydała pierwszy album. Podopieczna Polymusic.

  • Xristina Salti to najbardziej znana w stawce wokalistka (przypominająca do złudzenia na niektórych zdjęciach Barei), która największe sukcesy odnosi… śpiewając w duecie! Dzięki temu zdobyła kilka nominacji do najważniejszej muzycznej nagrody w Helladzie, czyli Mad Music Awards: w 2011 i 2013 otrzymała je właśnie w kategorii Najlepszy Duet, zaś w 2012 dla Najlepszego Nowego Artysty, jednak nie udało jej się wygrać. Wylansowała w kraju kilka hitów. Jest podopieczna Panik Records.

  • Dimitris Kiklis to nieznany w Grecji wokalista, który był m.in. związany z teatrami. W 2012 r. zgłosił piosenkę do preselekcji szwajcarskich. Kompozytorem wysłanej przez niego do ERT propozycji jest Andreas Lambrou, uznany w kraju twórca, który współpracował m.in. z Kalomirą, Giorgosem Ntalarasem, Manolisem Mitsiasem czy Eleni Dimou. Dimitris to podopieczny Vinilio Music)

  • Yiannis Moraitis to także podopieczny Vinilio Music, który, podobnie jak Dimitris, stara się o udział w selekcjach z utworem Andreasa Lambrou. Wielu fanów Eurowizji doceni zapewne jego… urok osobisty.

  • Chorostalites to zespół składający się z sześciu muzyków, szerzej nieznanych w Grecji, choć intensywnie koncertujących w tym śródziemnomorskim kraju. Wydali nawet płytę z tradycyjnymi greckimi utworami w swojej interpretacji. O utworze, który wysłali do ERT, mówią: Nasza piosenka nie ma po prostu greckich wersów czy greckiej melodii: jest to muzyczna droga przez naszą tradycję – od jednego końca Grecji po drugi. Mapa Grecji rozciągnięta na muzycznych notach. To podopieczni Spider Music. Poniżej próbka ich umiejętności:

  • Duo Fina to dwoje mezzosopranowych wokalistów zgłoszonych przez pracowników ERT. Jeżeli zakwalifikują się do finału, wykonają utwór z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego ERT. 
  • Tony Vlahos, uczestnik trzeciej edycji The Voice Greece w drużynie Kostisa Maraveyasa, jest podopiecznym Spider Music. Utwór, który zgłosił, zawiera wstawki hiszpańskie, gdyż czuje się on związany z tamtejszą kulturą: jego matka jest Hiszpanką.

Mówi się jeszcze o udziale urodzonego na Cyprze Giorgosa Papadopoulosa, który ma na koncie kilka popularnych w Grecji piosenek i współpracował m.in. z Anną Vissi, Constantinosem Christoforou, Christosem Dantisem oraz Heleną Paparizou.

Nadawca grecki podkreślił, że wydłużenie terminu zgłoszeń o tydzień w jego opinii poskutkuje nadesłaniem do siedziby stacji przynajmniej dwóch do pięciu kandydatur, m.in. tych z jednej z największych wytwórni płytowych w kraju Panik Records (do grona ich podopiecznych należą bardzo popularni w kraju wokaliści, jak Eleniu Foureira, Anna Vissi, Melisses, jak również znany z greckich preselekcji 2008 Kostas Martakis). To właśnie wytwórnie poprosiły o dodatkowy czas na zgłoszenia, gdyż są w trakcie nagrywania piosenek, które zostaną wysłane do siedziby greckiego nadawcy.

Preselekcje greckie odbędą się prawdopodobnie pod koniec lutego – dokładna data nie jest jeszcze znana, podobnie jak liczba artystów, którzy staną na scenie w konkursowe szranki.

Fot. Topsy.one

Źródło: esctoday.com, ogaegreece.com, infegreece.gr, zappit.gr. Za pomoc w tłumaczeniu dziękuję Justynie Mielniczuk.