W grudniu stacja NERIT została aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Obecnie nowy grecki nadawca publiczny zaczął prowadzić rozmowy z największymi wydawnictwami muzycznymi w kraju.

Na początku listopada eurowizyjni fani mieli powody do obaw – wówczas EBU potwierdziła, że nie da Grecji taryfy ulgowej i nie zezwoli na uczestnictwo w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji dopóty, dopóki NERIT nie stanie się aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. W grudniu z ulgą przyjęto wiadomość, że w trybie przyspieszonym nowy grecki nadawca publiczny uzyskał miano czynnego członka największego zrzeszenia nadawców na świecie.

Dzisiaj fani nie tylko Eurowizji, ale również – a może i przede wszystkim – greckiej muzyki z niecierpliwością oczekują na nowe informacje dotyczące przebiegu preselekcji w Atenach. Po nowym nadawcy często oczekiwano nowego podejścia i zaangażowania w eurowizyjny projekt. Niedawno przedstawiciele stacji NERIT poinformowali, że ruszyły przygotowania do wyboru nowego reprezentanta kraju na Eurowizję. Pierwszym przystankiem są wytwórnie muzyczne, z którymi negocjuje grecki nadawca. Ponadto wiadomo, że finał odbędzie się na początku marca, przez co reprezentant Grecji będzie jednym z ostatnich, który dołączy do eurowizyjnej stawki. Władze stacji ponownie zamierzają zaangażować w produkcję koncertu finałowego stację MAD TV, która w latach ubiegłych również wspierała ERT przy etapie preselekcji. Informacje dotyczące nazwisk finalistów, utworów oraz dokładnej daty koncertu finałowego mają zostać opublikowane w lutym.

Grecja jest jednym z krajów, któremu – od wprowadzenia rundy półfinałowej – co roku udaje się z powodzeniem awansować do finału. Kraj ten uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1974 roku. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat 35 reprezentantów pojawiło się na eurowizyjnej scenie. Największym sukcesem było zdobycie przez Helena Paparizou Grand Prix w 2005 roku. Trzykrotnie Grecja stawała na ostatnim miejscu na podium. W Kopenhadze biało-niebieskich barw bronili Freaky Fortune & Riskykidd z utworem Rise Up. Zespół zajął ostatecznie odległe, 20. miejsce w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Źródło i zdjęcie: oikotimes.com

2 KOMENTARZE