Gromee, reprezentant Polski na Eurowizji 2018, fot. materiały prasowe

Gromee, reprezentant Polski na Eurowizji 2018, wydał dziś utwór w hołdzie pracownikom służby medycznej. DJ i producent w poruszający sposób podziękował wszystkim zaangażowanym w walkę z epidemią koronawirusa. Posłuchaj Hope!

Pandemia COVID-19 wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła na początku roku w Wuhan, w Chinach. W marcu śmiercionośny wirus dotarł do Europy. Odwołano setki imprez masowych, w tym zaplanowaną na maj Eurowizję 2020. Rządy państw wprowadziły także restrykcje dotyczące przemieszczania się oraz zalecają pracę z domu. Do tej pory na całym świecie odnotowano ponad półtora miliona zakażeń i prawie 100 tysięcy zgonów.

Gromee z utworem Hope

Bohaterami ostatnich tygodni są niewątpliwie pracownicy służby zdrowia. Lekarze, ratownicy, pielęgniarki, którzy nierzadko z narażeniem własnego bezpieczeństwa walczą o życie zarażonych koronawirusem. Ich starania doceniają artyści z całego świata. Jednym z nich jest Gromee, który wydał na cześć personelu medycznego utwór Hope. Kompozycja jest połączeniem dźwięków instrumentów smyczkowych z nowoczesnymi brzmieniami. Gromee zadbał o godną oprawę singla. W teledysku do piosenki zobaczymy niezwykłe kadry przyrody oraz te ilustrujące pęd naszej codzienności. Słuchając utworu możesz także wesprzeć finansowo lekarzy z krakowskich szpitali.

Reprezentant Polski na Eurowizji 2018 stwierdził, że obecny czas jest sprawdzianem z naszej odpowiedzialności – nie tylko za nas samych, ale także za społeczeństwo. Ponadto Gromee opisał motywację dla stworzenia kompozycji.

Dziękuję w tym trudnym okresie wszystkim, którzy walczą z koronawirusem, którzy wspierają nas i o nas dbają. Serce się rozrywa, kiedy my mamy strach przed wyjściem na zakupy a inni są na froncie walki z tym wirusem. Serce chce coś zrobić, rozrywa się z bezradności i bólu i tak naprawdę poza siedzeniem w domu nie mogę nic. Jedyne, co mogę zrobić, to podarować Wam muzykę.

View this post on Instagram

Kochani, od tygodni wszyscy spędzamy czas podobnie, w domach, z bliskimi. To dla nas wszystkich trudny czas. Wiele nerwów, wiele stresów i ograniczeń. Ten okres jest dla nas także sprawdzianem z naszej odpowiedzialności, odpowiedzialności za bliskich, za nas samych ale i za społeczeństwo. Nasza walka to najczęściej pozostanie w domach. Jednak są ludzie którzy zostawiają bliskich, zostawiają swoje cztery ściany i wychodzą walczyć dla nas. Są to lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i cała służba zdrowia. To Oni na pierwszej linii „frontu” walczą z wirusem. Walczą! Jestem tego pewny! To niesamowite. Nie mogłem być obojętny na to, siedząc w domu, siedząc w studiu… właśnie z tego powodu razem z moim serdecznym kolegą, pianistą, kompozytorem @marcin_nierubiec napisaliśmy utwór dla lekarzy, ratowników, pielęgniarek i wszystkich służb medycznych. Dziś premiera. #zostańwdomu

A post shared by GROMEE (@gromeeofficial) on

Utwór powstał we współpracy z kompozytorem Marcinem Nierubcem. Muzyk od lat tworzy piosenki dla największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, w tym Dody, Maryli Rodowicz czy Krzysztofa Krawczyka. Na swoim koncie ma także propozycje, które starały się o wyjazd na Eurowizję. Jest to m.in. utwór I Fell In Love z repertuaru grupy Queens (Piosenka dla Europy 2006) czy kompozycja Legenda. Z tą ostatnią Marcin Mroziński reprezentował Polskę na Eurowizji 2010. Wokalista zajął 13. miejsce w półfinale z dorobkiem 44 punktów.

Gromee – sylwetka artysty

Gromee zadebiutował jako producent muzyczny w 2011 utworem Open Your Heart, do którego muzykę także skomponował Marcin Nierubiec. Wielkie sukcesy i ogólnopolską rozpoznawalność przyniosły mu hity Follow You, Fearless, Spirit. W 2018 roku wraz ze szwedzkim piosenkarzem Lukasem Meijerem wzięli udział z piosenką Light Me Up w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2018, które wygrali. Choć byli faworytami do awansu do finału, ostatecznie zajęli 14. pozycję w półfinale. Po udziale w konkursie Gromee zaangażował się w kolejne projekty związane z Eurowizją. Jesienią 2019 roku stworzył całą oprawę muzyczną dla Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. Z kolei zimą 2020 roku zasiadał w jury programu Szansa na Sukces, który wyłonił reprezentanta na Eurowizję 2020.