fot. LTV.LV

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Łotwy w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019. Grupa Carousel  będzie 20. reprezentantem Łotwy w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. W Izraelu wykona piosenkę „That Night”

Na ostateczny wynik złożyło się kilka składowych: głosowanie jury, televoting, głosowanie online, wyniki w serwisie Spotify oraz wyniki interaktywnego głosowania centrum handlowego „Alfa”. Te ostatnie wygrał Markus Riva. W głosowaniu internetowym wygrała grupa Carousel (24,7%), Markus Riva zdobył (21,85%), a dalej Laime Pilnīga (18,95%). Grupa wygrała także głosowanie jury i to właśnie ostatecznie formacja z piosenką „That Night” jedzie do Tel Awiwu.

Kim jest zwycięzca?

W skład duetu Carousel wchodzą wokalistka Sabīne Žuga oraz gitarzysta Mārcis Vasiļevskis. Muzycy współpracują ze sobą od 2015 roku. Wcześniej skupiali się głównie na coverach, od niedawna spełniają swoje marzenia o pisaniu własnej muzyki. Szerszej publice dali się poznać w zeszłym roku dzięki koncertom Pasaka Ziemā. Ich muzyczna stylistyka nawiązuje m.in. do jazzu, bluesa czy brzmień indie. Zarówno Sabīne, jak i Mārcis mają za sobą doświadczenie z Supernovą. On był współautorem utworu Who’s Counting Ritvarsa z poprzedniej edycji programu, ona towarzyszyła temu samemu wykonawcy na scenie jako chórzystka. Dodatkowo Mārcis jest współtwórcą piosenek zespołu Laime Pilnīga, który uczestniczył w tym samym finale Supernovy. Eurowizyjny utwór, który jest przez nich napisany opowiada o lotnej wyobraźni. Jej impulsem jest myśl, która nie daje spokoju i rozbija się po głowie, tworząc nieograniczoną i niekontrolowaną podróż emocjonalną.

Łotwa wystąpi w 1. połowie 2. półfinału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, w czwartek, 16 maja. Rywalami kraju w tym półfinale będą m.in. państwa z regionu – Litwa i Rosja, a także Szwecja, Norwegia, Armenia, Holandia. W zeszłym roku Łotę reprezentowała Laura Rizzotto z piosenką „Funny Girl”, która zajęła 12. miejsce w swoim półfinale.

Źródło: LTV, własne