W piątek odbędzie się finał selekcji Evroviziis Simgheris Konkursis Erovnuli, mających na celu wyłonienie reprezentanta Gruzji w Konkursie Piosenki Eurowizji 2017. Kim są biorący w eliminacjach wykonawcy?

W tym roku do gruzińskiego nadawcy GBP zgłosiło się 28 chętnych do wyjazdu na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji w Kijowie, z czego aż 26 zakwalifikowało się do finału Evroviziis Simgheris Konkursis Erovnuli 2017. Z rywalizacji wycofała się Natia Bidzinaszwili, co oznacza że w gruzińskich selekcjach wystartuje 25 uczestników. Tegoroczny reprezentant Gruzji będzie 10. w historii tego zakaukaskiego kraju.

Kto walczyć będzie w piątek o wyjazd na Eurowizję 2017? Oto krótka charakterystyka pierwszych dwunastu chętnych na wyjazd do Kijowa:

Giorgi Czikowani

Urodzony w Tibilisi w 1987. Pierwsze kroki w gruzińskim showbiznesie postawił w 2000 roku, grając w filmie Nutsas Skola. Wziął udział w pierwszej edycji ”The Voice of Georgia”, a także ”Ori Varsklavi” („Dwie gwiazdy”), oraz w ostatniej edycji gruzińskiego „X Factora”. Aktualnie jest wokalistą grupy Space Jamis.

W selekcjach weźmie udział z piosenką Make It Right.

Brandon Stone i Eteri Beriaszwili

Brandon Stone, a właściwie Besik Spetiszwili, to wokalista i tekściarz. Uczestniczył w festiwalu New Wave 2005. Przez 8 lat był producentem muzycznym tej imprezy. Ukończył Uczelnię Muzyczną w Berlinie, gdzie uczył się jazzowej gry na fortepianie. Na swoim koncie ma między innymi stworzenie piosenki Love Is Blind (ESC 2012 Litwa, Donny Montell). 

Eteri Beriaszwili to wokalistka popowa i jazzowa. Gra na skrzypcach i pianinie. W 2015 roku z piosenką If Someone wzięła udział w gruzińskich selekcjach, gdzie zajęła 4. miejsce (przedostatnie). Duet współpracuje ze sobą już kilka lat.

O wyjazd do Kijowa będą walczyć z piosenką Heyo SongW czasie selekcji wystąpią z Vakhtangiem Kalandadze, rosyjskim siedmiokrotnym mistrzem świata w beatboxingu.

Rati Durgliszwili

Urodzony w 1982 roku, ukończył Akademia Sztuk Pięknych w Tbilisi im. Apolona Kutateladze, z wykształcenia jest malarzem/rzeźbiarzem. Sztuką interesuje się od 3. roku życia, w dzieciństwie był solistą zespołu Mitebi z którym występował w wielu krajach Europy Wschodniej oraz zagrał główną rolę męską w międzynarodowej operze „Kopciuszek”, zainicjowanej przez UNICEF. Był chórzystą wokalistki Leli Curcumii w trakcie jej najsłynniejszych koncertów. W 2008 roku w duecie z Maką Zambakhidze dzięki piosence In Love We Swim wygrał festiwal New Wave. Duet został również nagrodzony gruzińskim Medalem Honoru. Od 2014 roku Durgliszwili rozwija solową karierę oraz nagrywa płytę z piosenkami własnego autorstwa. Rati odnosi także sukcesy w malarstwie, jeden z jego obrazów, Mgła, wystawiany jest w Nowym Yorku.

Jego selekcyjnym utworem jest Why.

Andria Gwelesiani

24-letni aktor i muzyk, ukończył Uniwersytet Teatralny i Filmowy im. Shoty Rustaveliego w Tibilisi, szkolił się także z gry na pianinie. Uczestniczył w programach, takich jak ”Geostar” (gruzińska wersja „Idola”) czy ”X Factor”, był też finalistą lokalnej wersji „Tańca z gwiazdami”. W ubiegłym roku reprezentował Gruzję na ”Słowiańskim Bazarze”. Jako aktor teatralny gra główne role między innymi w adaptacjach sztuk Szekspira czy Czechowa.

W selekcjach zaśpiewa utwór Revolutionise.

Alisa Danelia

Urodziła się w 1992 roku w Batumi. Muzyką, sztuką i teatrem interesuje się od dzieciństwa. Śpiewa od czwartego roku życia. Studiowała śpiew jazzowy i popowy na Rosyjskiej Akademii Muzycznej im. Gnessina. Brała udział między innymi w rosyjskim ”X Factorze”, rosyjskim festiwalu ”Main Stage”, a w 2016 roku reprezentowała Gruzję na ”New Wave”.

Jej eurowizyjna propozycja to We Are Eternity.

Nutsa Buzaladze

To kolejna uczestniczka selekcji, która przygodę ze śpiewem zaczynała już we wczesnym dzieciństwie. Do swojego pierwszego zespołu dołączyła w wieku 5 lat. Od tego czasu śpiewała w różnych formacjach i zaangażowana była w wiele projektów muzycznych. Nutsa uczyła się gry na gitarze oraz pianinie. Brała udział w tureckiej wersji  programu „The Voice”, gdzie jej mentorką była Hadise (reprezentantka Turcji w Eurowizji 2009). W Gruzji brała udział w programach „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, „Mam Talent” oraz „Tańcu z gwiazdami” W 2014 wygrała festiwal New Wave.

O reprezentowanie Gruzji będzie się starać z piosenką White Horses RunUtwór został napisany przez Brytyjczyków: Andy’ego Vitolo oraz Johna Kinga.

Maliibu (foto)

19-letnia Malibu Tugushi jest absolwentką Eksperymentalnej Szkoły Muzycznej im. Balanchivadze, gdzie szkoliła się w grze na pianinie. Sama muzykę pisze od 10. roku życia. W dzieciństwie śpiewała w chórze katedralnym. Brała udział w programie „X Factor”. Artystka pracuje nad swoją debiutancką płytą.

Jej selekcyjny utwór to We Live Once.

EOS

Zespół istnieje od 2012 roku. W jego skład wchodzą George Koczoradze oraz Gedewan Kewliszwili. Grupa nagrała w 2013 roku kilka własnych piosenek, a teraz ma na celu koncertowanie i pokazywanie się w telewizji. EOS tworzy muzyką bazującą na nu metalu, alternatywie oraz rocku.

Grupa w selekcjach zaprezentuje utwór Urban Sings

Dima Kobeszawidze

Urodzony w 1992 roku w Tbilisi, jako nastolatek mieszkał w Moskwie. Powrócił do Gruzji aby studiować na Państwowym Uniwersytecie Medycznym. Za czasów licealnych był członkiem szkolnego zespołu muzycznego, z którym uzyskał wiele wyróżnień. Brał udział w gruzińskich wersjach programu „The Voice” oraz „X Factor”. Dima jest członkiem zespołu M. R. Band.

W piątek zaśpiewa utwór Scream. 

Mandili

Trio, w skład którego wchodzą Tatuli Mgeladze, Tamar Tsiklaurida oraz Irina Midelauri. Dziewczyny stały się popularne dzięki nagraniom w serwisie Youtube gdzie wykonują folkową gruzińską muzykę. Nazwa grupy wzięła się od tradycyjnej regionalnej chusty. Trio ma na koncie płytę pt. With Love, na której znajdują się zarówno oryginalne kompozycje, jak i ludowe pieśni o miłości. Dziewczyny są zapraszane do wielu popularnych programów telewizyjnych i audycji radiowych, oraz biorą udział w festiwalach muzycznych w całej Europie. W 2015 roku wzięły udział we „Wschódzie Kultury” w Lublinie.

Trio na Eurowizję uszykowało utwór Ma da Shen (You and Me).

Tako Gaczecziladze 

Urodzona w 1983 roku w Tbilisi, ukończyła Szkołę Muzyczną im. Paliaszwiliego oraz Państwowe Konserwatorium na wydziale dyrygentury chóralnej. Od dzieciństwa śpiewa i zdobywa międzynarodowe nagrody. Występowała na festiwalach między innymi w Japonii, Egipcie czy Izraelu. Śpiewała przed prezydentem Stanów Zjednoczonych, Georgem W. Bushem, na otwarciu gruzińskiej ambasady.  W 2002 roku wzięła udział w „Słowiańskim Bazarze”. W 2007 została nagrodzona prestiżową nagrodą „Patrinoti”. Prezydent Gruzji przyznał jej Medal Honoru. W 2009 wraz z grupą Stephane & 3G miała reprezentować Gruzję w Konkursie Piosenki Eurowizji, jednak ze względu na polityczne aluzje, ich utwór We Don’t Wanna Put In nie został przez EBU dopuszczony do Konkursu w Moskwie. Pomimo tego piosenka stała się sporym hitem w Gruzji. W 2015 artystka wygrała program „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

Jej selekcyjny utwór to Keep The Faith.

Nino Baszaruli

Urodzona w 1979 roku. Ma wykształcenie muzyczne oraz filologiczne. Ma na swoim koncie osiągnięcia w gimnastyce artystycznej. Śpiewała utwory między innymi po żydowsku, hiszpańsku czy romsku, była nagradzana w Hiszpanii oraz Portugalii. W Gruzji została doceniona dzięki programowi „Geostar” (odpowiednikowi „Idola”). Tworzy muzykę etno i pracuje nad kolejnym albumem w swojej karierze albumem zachowanym w tej stylistyce.

O wyjazd do Kijowa walczyć będzie z utworem Lileo.

Źródła: eurovision-georgia.ge, wiwibloggs.com; foto: eurovision-georgia.ge