Europejska Unia Nadawców podjęła decyzję i piętnastą edycję konkursu ponownie wyśle na Kaukaz.

Europejska Unia Nadawców i gruziński nadawca publiczny GBP potwierdzają, że 15. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior zostanie zorganizowany w Gruzji. Tym samym nadawca z tego kaukaskiego kraju po raz pierwszy skorzystał z przywileju organizacji konkursu po zwycięstwie, chociaż dzieci gruzińskie już trzykrotnie wygrywały JESC. Przypominamy, że w ubiegłym roku Konkurs Eurowizji Junior na Malcie wygrała 10-letnia Mariam Mamadashvili z balladą „Mzeo” zdobywając łącznie 239 punktów.

Ponieważ Gruzja już trzy razy wygrała Eurowizję Junior, jesteśmy niezwykle zadowoleni, że w końcu możemy zaprosić Europę do tego kraju, tak oddanego idei dziecięcego konkursu – mówi Jon Ola Sand (EBU). Oficjalne ogłoszenie gospodarza pojawia się parę dni po organizacji przez Gruzję wielkiego finału narodowego przed Eurowizją 2017. O tytuł reprezentanta do Kijowa walczyło 25 kandydatów, a Gruzini starali się, by całe show było wyprodukowane na jak najwyższym poziomie. Europejska Unia Nadawców doceniła te starania i zadecydowała, że JESC odbędzie się właśnie w tym kraju. Gruzja, to drugie kaukaskie państwo (po Armenii), które zostało gospodarzem imprezy.

Na razie nie wiadomo gdzie dokładnie odbędzie się konkurs. Faworytem jest oczywiście stolica – Tbilisi – i Tbilisi Concert Hall zbudowane w 1971 roku. Obiekt może pomieścić ok. 2 tys. widzów i świetnie sprawdził się podczas organizacji preselekcji narodowych do ESC 2017. Nie jest też podana dokładna data finału Eurowizji Junior, ale wiadomo, że odbędzie się on w listopadzie tego roku. Sześć państw potwierdziło już udział w imprezie – poza Gruzją są to Białoruś, Holandia, Cypr, Irlandia i Rosja. Na tę chwilę nie wiadomo, czy TVP zdecyduje się na ponowny start. Przypominamy, że w ubiegłym roku Polska powróciła do dziecięcej rywalizacji, a nasza reprezentantka – Olivia Wieczorek – zajęła w finale 11. miejsce, najwyższe w historii polskich startów.

Źródło: EBU, inf. własne, fot.: Airlines-Airports