Źródło: esc-plus.com

W sobotni wieczór w gruzińskiej stolicy, Tblisi, odbędzie się już ósmy odcinek (piąty koncert) gruzińskiego Idola (Sakartvelos Varksvlavi), podczas, którego Gruzja jest już o krok od zakończenia poszukiwań swojego reprezentanta na Eurowizję 2019.

Do programu wybrano dziesięciu najlepszych wokalistów z 48 kandydatów, którzy przeszli wstępne castingi. Po czterech tygodniach występów na żywo w konkursie pozostało pięciu uczestników. Kolejny koncert półfinałowy będzie ostatnią walką o kontynuację udziału.  Po głosowaniu jeden z kandydatów zostanie wydalony z programu.

O bilet do Tel Awiwu walczą:

Facebook/@GeorgianIdol

Nini Tsnobiladze
Giorgi Pruidze
Oto Nemsadze
Liza Kalandadze
Giorgi Nakashidze

Łącznie czterech kandydatów będzie walczyć o reprezentowanie Gruzji na Eurowizji w maju w Wielkim Finale Gruzińskiego Idola 2019.

Głosowanie

Zwycięzca gruzińskiego Idola zostanie wybrany w publicznym głosowaniu. Międzynarodowa publiczność także może głosować na ulubione utwory za pośrednictwem Facebooka.

Głos można oddać raz w odstępie dwunastu godzin, wykonując następujące czynności:
Zalogować się na Facebooka
Wejść na oficjalny profil Gruzińskiego Idola
Otworzyć Messengera i wybrać listę uczestników
Następnie należy kliknąć nazwisko uczestnika i wybrać „głosuj”.

Gdzie oglądać ?

Możesz obejrzeć Gruzińskiego Idola 2019 o 19:00 CET (22:00 czasu lokalnego) za pośrednictwem następujących kanałów:

GPB 1
Internetowy kanał GPB
FANPAGE EUROVISION GEORGIA
FANPAGE GEORGIAN IDOL

Proces selekcyjny piosenek dobiegł końca.

Termin składania piosenek przez kompozytorów w celu reprezentowania Gruzji na Eurowizji 2019 zakończył się 1 lutego. GPB, krajowy nadawca, otrzymał ponad 200 piosenek od kompozytorów zagranicznych i lokalnych. Jury powołane do oceny nadesłanych piosenek wybierało utwory w trzech etapach:

Pierwszy etap – 50 piosenek z 200 zgłoszeń
Drugi etap – 12 piosenek z 50 wybranych w pierwszym etapie
Trzeci etap – końcowy wybór utworów z 12 propozycji.

Jury ostatecznie wybrało trzy najlepsze kompozycje. Ujawniono autorów zwycięskich piosenek są to Levan Basharuli, Roma Giorgadze, Tamar Babilua. Basharuli jest gruzińskim kompozytorem i filmowcem zamieszkałym w Niemczech. Giorgadze znany jest jako aranżer, inżynier dźwięku i producent muzyczny (skomponował kilka piosenek na JESC). Natomiast Babilua jest rekordzistką w kraju ciągłej gry na fortepianie przez 25 godzin.

Zgodnie z zasadami, sami uczestnicy, czyli czwórka finalistów wybierze utwór, który zaśpiewają podczas finału. Zwycięzca pojedzie na Eurowizję do Tel Awiwu.

Język gruziński ponownie na Eurowizji!

GPB potwierdził, że piosenka na Eurowizję 2019 będzie w języku gruzińskim.

Gruziński krajowy nadawca wybrał piosenkę w języku gruzińskim, aby reprezentować kraj na zbliżającym się Konkursie Eurowizji w Tel Awiwie w 2019 roku.

Tinatin Berdzenishvili (przewodnicząca jury) ujawniła podczas ostatniego sobotniego koncertu:

Staramy się mieć jak najwięcej piosenek w naszym ojczystym języku na Eurowizji, dlatego mogę powiedzieć, że Gruzja zaprezentuje w tym roku piosenkę w języku gruzińskim.

Koncert finałowy odbędzie się na żywo 3 marca. Mimo ostatniego miejsca w półfinale w zeszłym roku Gruzja stawia ponownie na ojczysty język, który usłyszymy już trzeci raz na Eurowizji. Jesteście ciekawi propozycji?

Źródło: 1tv.ge, esctoday.com, esckaz.com