Emmelie, Ruslana, Anastacia i Zlata wystąpią podczas JESC 2013. Wielki finał Eurowizji dla Dzieci 2013 już 30 listopada!

Telewizja ukraińska NTU potwierdziła, że podczas Eurowizji dla Dzieci 2013 obejrzymy aż cztery występy specjalne. Poza zapowiadanymi wcześniej Zlatą Ognevich (która poprowadzi też konkurs) oraz Anastasią Petrik (która wykona zwycięskie „Nebo”) w Pałacu Ukraina pojawią się też dwie zwyciężczynie Eurowizji – Emmelie de Forest (2013) i Ruslana (2004). Wokalistki najprawdopodobniej wystąpią w towarzystwie chóru dziecięcego, ale szczegóły na razie nie są znane.

Nie mogę się doczekać wyjazdu do Kijowa i to nie tylko dlatego, że będę gościem Eurowizji dla Dzieci 2013. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy przeżyją tam wspaniałe chwile – takie jak ja przeżyłam podczas ESC 2013. Życzę wszystkim powodzenia!” – powiedziała Emmelie, dla której będzie to już druga wizyta w Europie Wschodniej. Wcześniej wystąpiła na Białorusi, podczas „Słowiańskiego Bazaru”.

Ruslana już wcześniej wyraziła chęć udziału w Eurowizji dla Dzieci 2013 i to ona wpadła na pomysł, by zaangażować do tego chór dziecięcy. Inspiracją była ukraińska wersja „Bitwy na głosy”, w której zwyciężczyni ESC 2004 prowadzi jeden z zespołów. Wokalistka przyznaje, że śpiew chóralny tak ją zafascynował, że zrobi wszystko, by wypromować taki styl na Ukrainie. Co ciekawe, jest nawet gotowa wystąpić ponownie na dorosłej Eurowizji, jeśli miałaby okazję pojawić się tam z chórem. Przy okazji warto dodać, że to właśnie Ruslana miała wykonać utwór na Eurowizję 2014 przygotowany przez Gorana Bregovicia, o czym pisały niedawno serbskie media. Telewizja NTU szybko jednak zdementowała te doniesienia i poinformowała o organizacji narodowych preselekcji.

Nadawca ukraiński robi co może, by ułatwić wszystkim delegacjom udział w Eurowizji dla Dzieci 2013 i pozwolić na oszczędności. W tym celu zaoferował utalentowanych Ukraińców, zarówno wokalistów jak i tancerzy, którzy mogliby być zaangażowani w występy poszczególnych reprezentantów. Pozwoliłoby to zredukować skład delegacji do minimum i zaoszczędzić na transporcie czy zakwaterowaniu. Z takiej propozycji skorzysta telewizja SMRTV z San Marino – Michele Perniolla będzie miał na scenie ukraiński chórek. Jest to pierwszy taki przypadek w historii JESC, ale nie pierwszy raz kiedy w danej delegacji występują obcokrajowcy – rok temu z duetem azerskim wystąpili tancerze z Rosji. Z kolei w dorosłej Eurowizji doszło do tego np. w 1990 roku, kiedy to Toto Cotugno miał na scenie chórek ze Słowenii, a konkurs organizowała wtedy Jugosławia. Zaangażowanie lokalnych wokalistów w występ reprezentanta Włoch przyniósł telewizji RAI zwycięstwo.

Eurowizja dla Dzieci 2013 odbędzie się 30 listopada. Poza krajami uczestniczącymi w show, konkurs pokazany będzie także w Australii, Grecji i Kosowie. Wśród faworytów wymienia się m.in. Rosję, Maltę i San Marino.

Źródło: ESCkaz.com, fot. Maciej Błażewicz