Wiele gwiazd muzycznych z różnych krajów Europy zgłosiło swoje utwory do szwajcarskich preselekcji. Wśród pretendentów do półfinału selekcji znajdują się wokaliści m.in. z  Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chorwacji, Grecji oraz Cypru. 

W Szwajcarii emocje eurowizyjne udzielają się od miesięcy. Odkąd stacja RRF ogłosiła, że weźmie udział w przyszłorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji, wokaliści prześcigali się nawzajem z nagrywaniem swoich eurowizyjnych utworów. Na niemieckojęzyczną platformę zamieszczono około 150 propozycji. Wśród debiutantów i wokalistów znaleźli się m.in. Anett Artani (Reprezentantka Cypru z 2006 roku), Daria Kinzer (reprezentantka Chorwacji z 2011 roku), Gosia Andrzejewicz (Reprezentacja Polski z 2005 roku) oraz AJ Lewis (preselekcje irlandzkie 2013).

Na przestrzeni wielu lat artyści, którzy zgłosili się do szwajcarskich preselekcji chwalili możliwości i zasady oraz innowacje, które obowiązują w tym kraju. Każdy obywatel dowolnego kraju ma możliwość zamieszczenia swojego utworu na specjalnej platformie internetowej. Następnym etapem jest głosowanie fanów oraz publiczności. W tym roku głosowanie przewidziane jest w dniach 4-18 listopada. Jury również dokona swojego wyboru i po zsumowaniu głosów internautów oraz ekspertów wyłonionych zostanie 9 szczęśliwców, którzy awansują do kolejnego etapu preselekcji. Półfinał o nazwie Expert Check zostanie zorganizowany w Szwajcarii i wezmą w nim udział wszyscy wokaliści, którzy zostali wybrani na platformie internetowej oraz kandydaci wybrani przez dwie pozostałe stacje – RTS oraz RSI. Podczas przesłuchań na żywo specjalnie powołana komisja, składająca się z ekspertów muzycznych wybierze jedynie szóstkę uczestników, którzy otrzymają bilet do wielkiego finału.

Francuskojęzyczna stacja RTS poinformowała, że otrzymała 30 zgłoszeń, spośród których jury wybierze wewnętrznie 6 najlepszych kompozycji, które trafią do etapu Expert Check, podczas którego eksperci wyłonią jedynie dwójkę szczęśliwców, którym uda się awansować do finału. Natomiast włoskojęzyczna stacja RSI potwierdziła, że otrzymała 18 zgłoszeń, wśród których wyłonionych wewnętrznie zostanie jedynie trzech muzyków, którzy swoich sił będą musieli spróbować w półfinale na żywo. Tylko jeden artysta z ramienia włoskojęzycznej stacji otrzyma awans do wielkiego finału. Pierwsza runda półfinału szwajcarskich preselekcji odbędzie się 30 listopada w Zurychu. Podczas rundy Expert Check 9 kandydatów SRF, 6 reprezentantów RTS oraz 3 uczestników wytypowanych z ramienia RSI zaprezentuje się przed jury. Wyłącznie eksperci muzyczni – bez udziału publiczności – wybiorą 3 finalistów z SRF, 2 z RTS oraz jednego przedstawiciela RSI. Łącznie sześciu uczestników zaprezentuje się w wielkim finale, który zaplanowany jest 1 lutego 2014 roku.

O kandydatach słów kilka…

Eurowizyjnych fanów zelektryzowała wiadomość o gwiazdach konkursu, które chcą ponownie zaprezentować się europejskiej publiczności. Jako pierwsza swój utwór zgłosiła Anett Artani, która w 2006 roku reprezentowała Cypr. Mimo imponujących warunków głosowych oraz pięknej kompozycji nie udało jej się awansować do finału, zajmując w półfinale odległe 15. miejsce. Do preselekcji szwajcarskich wokalistka zgłosiła utwór You Got What I Need, który wzbudza wśród fanów konkursu mieszane uczucia. Czy uda jej się awansować do półfinału szwajcarskich preselekcji? Decyzja należy do jury i internautów.

http://youtu.be/ohg9vpkTBVU

Kolejną pretendentką do reprezentowania Szwajcarii w Danii jest znana Daria Kinzer, która podczas Eurowizji 2011 śpiewała w barwach Chorwacji utwór Celebrate. Jej dosyć kontrowersyjny i kiczowaty występ uplasował się ostatecznie na 15. miejscu. Wiele się mówiło, że wokalistka po Eurowizji przeszła prawdziwą muzyczną metamorfozę. Na platformę internetową zgłosiła utwór Somebody like you, który jest miłą odskocznią od jej eurowizyjnego „przeboju”. Może właśnie do Darii uśmiechnie się los i zostanie doceniona przez jury lub internautów?

Także artyści z Wielkiej Brytanii chcą spróbować swoich sił w Szwajcarii. Wśród nich należy wyróżnić AJ Lewisa, którego kompozycje zakwalifikowały się do zeszłorocznych irlandzkich preselekcji. AJ Lewis jest producentem, wokalistą, kompozytorem oraz tekściarzem. Od wielu lat współpracuje z wieloma teatrami muzycznymi, które wystawiają swoje sztuki na londyńskim West Endzie. Wokalista na platformie umieścił swój najnowszy utwór Butterflies. Czy jury oraz internauci zakochają się w propozycji Brytyjczyka?

Nadal nie możemy zapominać, że w Szwajcarii mamy polski akcent. Fani liczą na Gosię Andrzejewicz, która zgłosiła do preselekcji utwór I’m not afraid. O tym, czy Polka zostanie dostrzeżona dowiemy się już niebawem. Tymczasem przypominamy, że Telewizja Polska nie podjęła żadnej decyzji dotyczącej powrotu lub ewentualnej przerwy w udziale w Eurowizji. Wbrew wszelkim medialnym doniesieniom jesteśmy zmuszeni zdementować te plotki. Decyzja zostanie przekazana przez TVP na swojej stronie internetowej oraz na eurowizja.org. Trzymamy kciuki, aby po dwuletniej przerwie polskie flagi pojawiły się w końcu na Eurowizji!

Źródło: esctoday.com, eurovision.tv, youtube.com, inf. wł.