Arabska diva Szefita, komediowe alter ego Rotem Shefy. Źródło: youtube.com

W Izraelu zakończyła się druga faza programu Hakochaw haba‬. W tym etapie decyzyjni byli jedyni jurorzy. Kto dalej walczy o reprezentowanie kraju-gospodarza na nadchodzącej Eurowizji?

Do kolejnego etapu Hakochaw haba‬ (HaKokhav HaBa) awansowało 20 wykonawców:

Na etapie castingów o tym kto wejdzie do programu decydowali wspólnie widzowie zgromadzeni w studiu (głosowali za pomocą specjalnej aplikacji) oraz jury w składzie Asaf Amdurski, Keren Peles, Harel Skaat (ESC 2010), Sziri Maimon (ESC 2005) oraz duet Static i Ben El Tawori. Gościnnie pojawił się zwycięzca Eurowizji 1979 Izar Cohen. Każdy juror miał głos o równowartości 8 % poparcia, łącznie 40 %. Reszta zależała od widzów. Aby awansować, dana osoba musiała uzyskać min. 70 % wspólnego poparcia. Castingi przeszło 64 wykonawców, z czego ośmioro przeszło dalej dzięki „dzikiej karcie” od prowadzących: Assiego Azara oraz Rotem Seli.

W drugim etapie podzielono uczestników na cztery grupy. Z każdej dalej awansować mogło tylko pięcioro uczestników. Szansę na przejście dalej mieli tylko ci, którzy podczas swojego występu zostali poparci przez przynajmniej trzech z pięciu jurorów. Jeśli liczba osób z minimalnym poparciem jurorskim przekraczała pięć, wtedy wskazywani byli wykonawcy którzy odpaść muszą z tego grona.

W kolejnych etapach, które rozpoczęły się już wczoraj, pozostali w rywalizacji wykonawcy będą się mierzyć ze sobą wzajemnie. Wszystkie nagrania z emitowanych dotychczas odcinków znajdziecie tutaj. 

Na daną chwilę uważa się, że dużą szansę na zwycięstwo ma Kobi Marimi. Wokalistę często przyrównuje się do nieżyjącej ikony muzyki popularnej, Freddy’ego Mercury’ego. Wyróżniają się obie grupy, które przeszły do trzeciego etapu: Wanna Wanna składa się z czterech dziewczyn specjalizujących się w muzyce akustycznej, a The Shalva Band to formacja niepełnosprawnych muzyków – grają w niej m.in. osoby niewidome czy z zespołem Downa. Arabska diva Szefita zaś to komediowe alter ego Rotem Szefy. 

Najbardziej znaną uczestniczka selekcji jest Maja Buskila, która z powodzeniem na izraelskim rynku muzycznym działa od 15 lat. Co ciekawe, w 2005 roku była gościem specjalnym selekcji KDAM. Wystąpiła wtedy w duecie z Harelem Skaatem a zwyciężczynią KDAMu okazała się być wtedy Sziri Maimon. Oboje są sędziami w tej edycji HaKokhav HaBa. Maya pojawiła się w tej edycji programu jako wsparcie dla swojej szwagierki, Lior Chen. Zdecydowała się sama wziąć udział w przesłuchaniu po namowach prowadzących. Obie panie znalazły się w finałowej 20-tce.

 

Źródło: wiwibloggs.com, mako.co.il

 

 

 

 

 

 

 

 

1 KOMENTARZ