Halloween w świecie Eurowizji. Poznaj najstraszniejsze konkursowe przeboje!

Obchody tego święta praktykowane są w wielu krajach na całym świecie. Podobnie jak Halloween, Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się raz do roku i zawsze zaskakuje wieloma niespodziankami, które artyści prezentują na scenie. Konkurs znany jest z  szalonych kostiumów, blasku, kolorowych światełek ale bądźmy szczerzy – wiele z nich jest przerażających. Jeśli planujesz imprezę z okazji Halloween sprawdź co możesz zagrać,  aby zaserwować gościom straszliwe oferty muzyczne ze świata Eurowizji!

Każdego roku Eurowizja zaskakuje swoim rozmachem, który zachwyca widzów na całym świecie. Poszczególni nadawcy prężnie przygotowują udział swojego kraju do tego wydarzenia, a także szukają nowych, pomysłów na interesujący występ. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat mogliśmy podziwiać potwory, trole, nawiedzone czarownice ale także inne stworzenia, które poprzez swój ubiór miały straszyć widzów przed telewizorami.  Z okazji dzisiejszego święta Halloween, chcielibyśmy przypomnieć wam najciekawsze występy z ostatnich 20 lat, z różnego rodzaju odsłon europejskich preselekcji,  Eurowizji oraz Eurowizji dla Dzieci.

W kategorii preselekcyjnej zdecydowanie przoduje Skandynawia i Europa Wschodnia, gdzie w przeciągu wielu lat mogliśmy zaobserwować interesujące, mrożące krew występy. Nie powinno to zaskakiwać, ponieważ odpowiednia aura i niedobór Słońca mogą przyczyniać się do tego, że wyobraźnia wędruje w swoje najmroczniejsze zakątki.

Melodi Grand Prix – Norwegia

Formacja King of Trolls z Norwegii chociaż nie zdołała wygrać Melodi Grand Prix w 2008 roku, to z pewnością wprowadziła dużo pozytywnej energii i klimatu z rodu Robina Hooda. Rywalizację o bilet do Belgradu przegrali z Marią Haukaas Storeng, która zresztą osiągnęła dla kraju najwyższe od 5 lat miejsce.

Dwa lata później o reprezentowanie gospodarzy w Oslo ubiegał się death-metalowy zespół – Keep Of Kalessin, który chciał wprowadzić swój gatunek muzyczny na salony eurowizyjne. Wygrał jednak o wiele spokojniejszy i poważniejszy Didrik Solli-Tangen. Było to kolejne podejście ciężkiego brzmienia w selekcjach po udziale fińskiej grupy Teräsbetoni w 2008 roku. Ostatecznie metal powrócił na eurowizyjną scenę za sprawą grupy AWS z Węgier.

W 2013 roku telewizja NRK zdecydowała się na odważny krok, bowiem zakwalifikowała do eliminacji ciekawy metalowo-operowy duet. Zespół o nazwie Gromth  z … bratem Didrika – Emilem Solli-Tangenem zaprezentował utwór pt. Alone.

W tym samym roku w Melodi Grand Prix startował równie przerażający zespół co poprzednicy sprzed 3 lat. Utopia jednak  nie zakwalifikowali się do ścisłego finału.

Melodifestivalen – Szwecja

Największe oraz najbardziej popularne wśród fanów eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji. W ciągu wielu lat mogliśmy zobaczyć wiele dziwnych stworzeń, które w mniejszym i większym stopniu zawojowały szwedzki rynek muzyczny.  Organizowany od 2002 roku, maraton sześciu koncertów przyciągnął min:

Nanne Grönvall próbowała siedmiokrotnie swoich sił w preselekcjach, często zdobywając sympatię i zaufanie widzów, jednak kompozycja Evig Kärlek z roku 2003 nie była dla niej łaskawa. Gotycki, mroczny styl nie spodobał się widzom – zajęła 7 (przedostatnie) miejsce w swoim półfinale i nie dostała się do wielkiego finału w Pumpkin Globe Arena.

Kolejnymi przykładami piosenek w metalowym stylu są odpowiednio :

Mystery w wykonaniu grupy Dead by April z 2012 roku – zajęli 7 miejsce w finale.

oraz Echo w wykonaniu grupy Outtrigger z 2014 roku – odpadli w duelu z Heleną Paparizou w Andra ChansenWystęp nawiązujący do filmu Milczenie owiec i jego głównego bohatera – Hannibal Lecter, tak popularnego motywu wśród halloweenowych przebrań, został potem powtórzony przy okazji występu cypryjskiej grupy Minus One w 2016 roku, a także podobną formułę wykorzystała grupa NUTEKI z Białorusi.

Halloween dla wielu to okazja do parodiowania swoich idoli i postaci popkultury. Wiąże się to często ze zmianą tożsamości. Można to zaobserwować wśród powiązanych z Eurowizją wykonawców, czego przykładem jest After Dark, który lubi często wcielać się w postaci ze szwedzkiego świata eurowizyjnego. Doskonałym przykładem jest parodia Caroli  jedynej reprezentantki w historii Eurowizji, która wystąpiła w trzech różnych dekadach.

Söngvakeppnin – Islandia

W 2016 roku Sigga Eyrún z Islandii po raz drugi stanęła do walki w Söngvakeppnin. Poprzedni jej start zakończyła na wysokim drugim miejscu, tym razem chciała zaskoczyć widzów oryginalną kompozycją. Jednak szalona piosenka Kreisí nie spodobała się widzom i nie dostała się nawet do finału.

Eesti Laul – Estonia

Te eliminacje każdego roku zaskakują widzów różnorodnością i oryginalnością zakwalifikowanych utworów. W 2013 roku o mały włos formacja Winny Puhh nie reprezentowała kraju w Malmö, zajęła 3. miejsce w finale konkursu. Grupa została okrzyknięta najdziwniejszym zespołem na świecie.

Eirodziesma/Supernova – Łotwa

Zanim zespół Triana Park wygrał eliminacje w 2017 roku próbował swoich sił w preselekcjach aż sześć razy. Za każdym razem chcieli zwrócić na siebie uwagę tworząc ciekawe inscenizacje, czego przykładem jest występ z 2010 roku:

UMK – Finlandia

W przeciągu lat Finlandia w swoich eliminacjach zaprezentowała wiele kreatywnych występów, ale na pewno każdy z nas doskonale pamięta pewien występ z ubiegłego roku. Club La Perse – kontrowersyjny zespół, o którym mowa, chciał zwrócić uwagę swoją oryginalnością i nieoczywistością. Sama estetyka zespołu nawiązuje do nowojorskiej kultury klubowej (Club Kids), która traktowała przerysowany ubiór jako główny środek ekspresji. Ograniczała ich wyłącznie wyobraźnia. W skrócie: im dziwniej, tym lepiej.

Konkurs Piosenki Eurowizji Junior

Również w Konkursie Eurowizji dla Dzieci halloween dało znać o sobie. W 2009 roku młody artysta z Białorusi Yury Damidovich zaprezentował mroczną kompozycję o … magicznym króliku. Nasi wschodni sąsiedzi zakończyli rywalizację na 9. miejscu, co stanowi jeden z najgorszych rezultatów kraju w Juniorze.

Konkurs Piosenki Eurowizji

Finlandia rywalizuje na Eurowizji od 1961 roku, rzadko kiedy kraj ten zdobywał znaczące miejsca. Dopiero w 2006 roku zespół Lordi bezproblemowo wygrał preselekcje narodowe oraz później główny konkurs, zostawiając w tyle całą konkurencję. Show, które zaprezentowali zostanie długo w pamięci wielu fanów.

Wampiry prawdopodobnie są jednymi z najpopularniejszych halloweenowych stworzeń. W roku 2007, reprezentujący Szwajcarię, DJ Bobo przybył do Helsinek ze swoją piosenką w stylu pop-dance Vampires Are Alive. Tym razem występ nie wzbudził entuzjazmu, co spowodowało, że Szwajcaria zajęła 20 miejsce w półfinale.

Także anioły i demony rządzą na przestrzeni tego mrocznego święta, a ich walki są tematem, który regularnie wraca w świecie literatury i kina. Azerbejdżan nie jest pierwszym krajem, który poruszył ten temat, ale prawdopodobnie to duet Samira i Elnura miał największą wirtualną aluzję. Ostatecznie debiut zakończył się na wysokim 8 miejscu w finale, a Elnur powrócił solowo na Konkurs z kolejnym utworem w podobnej tematyce w 2015 roku. Hour of the Wolf w jego wykonaniu zajęło 12 miejsce.

Rumunia w 2013 roku postanowiła wysłać na Eurowizję dalekiego kuzyna hrabiego Draculi – w skrócie Cezara. Zaprezentował on na scenie przerażająco długą kreację, pod którą ukrywali się tancerze, pomalowani na czerwono od stóp do głów. Scena podczas występu wyglądała jak dobre afterparty w zamku króla wampirów. Ostatecznie zajął w finale 13 miejsce, równocześnie wygrywając głosowaniu widzów w swoim półfinale.

Przykład Mołdawii z 2014 roku pokazuje, że mroczny, mistyczny nastrój nadal jest w modzie. Reprezentująca kraj Cristina Scarlat pisząc piosenką zainspirowała się popularnym serialem – Grę o Tron. Mimo, że Mołdawia nie zdołała się zakwalifikować do finału, zajmując ostatnie miejsce w półfinale, występ z pewnością pozostanie długo w pamięci.

W roku 2016 w arenie Globen, w Sztokholmie, Niemcy reprezentowała młodziutka Jamie-Lee. Podczas jej występu nie widzieliśmy żadnych duchów na scenie, za to halloweenowy nastrój oddawała gotycka inscenizacja z nieco nawiedzonym klimatem , światłem księżyca, dymem i drzewami bez liści. Co było najbardziej przerażające to ostatnie miejsce dla Niemiec drugi rok z rzędu.

Nie ma sposobu aby ta lista została zamknięta bez Saary Aalto – zarówno uwielbianej i znienawidzonej przez wielu fanów wielokrotnej uczestniczki fińskich preselekcji. Wykonywana przez nią piosenka o halloweenowo brzmiącym tytule Monsters wygrała w bieżącym roku UMK (w którym z resztą Saara sama ze sobą rywalizowała). W promowaniu utworu pomagał jej nie kto inny jak Mr. Lordi.

Źródło: eurovision.tv, wiwibloggs.com, własne, Foto główne: Michał Kacprowicz, pomoc : Ola Wąsek, Maciej Sychowiec, Foto: mtvuutiset.fi, trendsmap.com, Loic Nottet – Instagram

Exit mobile version