• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Historia jednej piosenki: „Nel blu dipinto di blu (Volare)” Domenica Modugno

274 przez 274
24 lipca 2021
w HOT, Subiektywnie
0
Domenico Modugno, Volare, Włochy, Eurowizja 1958

Historia jednej piosenki: „Nel blu dipinto di blu (Volare)” Domenica Modugno / fot. Eurovision.tv

246
SHARES
6.2k
WYŚWIETLENIA

Eurowizja 1958 odbyła się wówczas w Holandii. W trzeciej edycji w AVRO Studios Hilversum wzięło udział 10 krajów, w tym debiutująca Szwecja. Włochy reprezentował Domenico Modugno z utworem Nel blu dipinto di blu (Volare). Choć zajął trzecie miejsce z 13 punktami na koncie, potem przyszedł wielki sukces.

Trzeci Konkurs Piosenki Eurowizji wygrał André Claveau z utworem Dors, mon amour (pl. Śpij, kochanie), zdobywając tym samym pierwsze zwycięstwo dla Francji. Chociaż Włochy zajęły dopiero trzecie miejsce, Nel blu dipinto di blu, czyli słynne Volare stał się międzynarodowym hitem i jest obecnie jedną z najsłynniejszych włoskich piosenek. Jest także częścią repertuaru wielu artystów na całym świecie. Jak powstała piosenka i jaka historia kryje się za tym utworem?

Powstanie utworu Nel blu dipinto di blu (Volare)

Włoska piosenka Nel blu dipinto di blu, która dosłownie oznacza w niebieskim pomalowanym na niebiesko, stała się bardziej znana jako Volare (pl. Latać). Kompozycję stworzył sam Domenico Modugno, a tekst napisał razem z Franco Migliaccim. Inspiracją do powstania piosenki były… dwa obrazy – jeden Marca Chagalla i drugi Miglacciego, pomalowany na niebiesko, który ukazuje zdolność latania. Jak głosi historia, Migliacci i Modugno zaplanowali razem wycieczkę na plażę. Podczas gdy Migliacci czekał na Modugno, pił wino, a potem zasnął. Kiedy się obudził, zobaczył dwie reprodukcje obrazów Marca Chagalla, z których jedną była Le Coq Rouge Dans La Nuit (pl. Czerwony kogut w nocy). Nagle dotarły do ​​niego słowa o człowieku, który marzy o byciu niebieskim ptakiem podczas lotu po niebie.

Volare
Obraz „Le Coq Rouge Dans La Nuit” malarza Marca Chagalla – inspiracja do powstania utworu Volare. / fot. Optimagazine.com

Nel blu dipinto di blu (Volare) a Sanremo 1958

Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo to konkurs, który zainspirował samą Eurowizję. Domenico Modugno po raz drugi przystąpił do konkursu w jego ósmej edycji w 1958 roku. Wcześniej, dwa lata temu wystąpił z piosenką Musetto. Utwór Nel blu dipinto di blu (Volare) najpierw przeszedł proces selekcji, zanim został wybrany do udziału w Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Piosenkę pozytywnie zweryfikowało 200-osobowe jury (w tym 100 wybranych spośród publiczności kasyna w Sanremo). Modugno wykonał Nel blu dipinto di blu (Volare) razem z Johnnym Dorellim. Ich występy wypadły wyjątkowo dobrze, co sprawiło, że ostatecznie stali się laureatami konkursu. Uwagę widzów przyciągały żywe gesty Domenico Modugno, w tym charakterystyczny gest latania.

W sumie Domenico Modugno wystartował w dwunastu edycjach Sanremo, czterokrotnie zdobywając trofeum i trzykrotnie zajmując drugie miejsce.

Eurowizja 1958 a Volare

Domenico Modugno reprezentował Włochy w 3. Konkursie Piosenki Eurowizji w 1958 roku. Był ro jednocześnie trzeci udział Włochów w konkursie po debiucie w inauguracyjnej edycji widowiska. Domenico Modugno wystąpił z numerem jeden, a orkiestrę poprowadził Alberto Semprini. Niestety ze względu na problemy techniczne jego występu nie zobaczyli widzowie we wszystkich krajach transmitujących program. Nie wpłynęłoby to jednak na końcowe wyniki, gdyż o nich decydowali wyłącznie jurorzy, oglądający występy na żywo w sali koncertowej. Po zakończeniu wszystkich występów Modugno otrzymał możliwość ponownego wykonania swojej piosenki.

Jego energiczny i pełen pasji występ przyniósł mu trzecie miejsce z 13 punktami, tuż za zwyciężczynią Eurowizji 1956 ze Szwajcarii, Lys Assią, oraz André Claveau, który osiągnął 27 punktów za występ Dors mon amour. Modugno powrócił na eurowizyjną scenę jeszcze dwa razy, reprezentując Włochy dzięki swoim zwycięstwom na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Występował w barwach Włoch w 1959 roku z z utworem Piove (Ciao, ciao bambina) i w 1966 roku z Dio, come ti amo (pl. Boże, jak cię kocham). Żaden jednak nie przyniósł mu ani tak wysokiego miejsca w konkursie, ani tak dużego sukcesu komercyjnego.

Wielki sukces utworu Nel blu dipinto di blu (Volare)

Rok 1958 był wielkim rokiem dla Nel blu dipinto di blu (Volare). Utwór został nazwany piosenką roku na amerykańskiej liście Billboard, utrzymując się przez pięć tygodni na pierwszym miejscu zestawienia. Kompozycja była niezwykle popularna na całym świecie, a singiel sprzedawał się wyjątkowo dobrze we Włoszech. Ze względu na krajowy sukces został wydany w Australii, Europie i Stanach Zjednoczonych. W sumie w samym 1958 roku sprzedano 22 miliony egzemplarzy, co przyczyniło się do późniejszego sukcesu Domenico Modugno podczas pierwszego rozdania nagród Grammy.

Domenico Modugno następnie wystąpił także w legendarnym Ed Sullivan Show. Koncertował również w Los Angeles i Nowym Jorku, gdzie tysiące zgromadziły się, by usłyszeć go śpiewającego na żywo Nel blu dipinto di blu (Volare).

Volare, Domenico Modungo, Włochy, Grammy
Na pierwszej edycji rozdania nagród Grammy w 1959 roku „Nel blu dipinto di blu (Volare)” zdobyła nagrodę Grammy w kategoriach nagranie i piosenka roku. / fot. Grammy.com

Liczne gwiazdy muzyki interpretują Volare

Nel blu dipinto di blu (Volare) stał się ogromną inspiracją dla muzyków w ciągu ostatnich siedmiu dekad. Jak wyjaśnia oficjalna strona internetowa Eurowizji piosenka jest najbardziej relacjonowaną piosenką Eurowizji w historii i została przetłumaczona na wiele języków. Dean Martin był jednym z pierwszych artystów, którzy zinterpretowali utwór, którego nazwę skrócono do Volare. Fragmenty na język angielski przetłumaczył nowojorski autor tekstów Mitchell Parish. To właśnie to wydawnictwo przyczyniło się do tego, że utwór zyskał nowe życie na całym świecie. Obie wersje piosenki i Modugno, i Martina znalazły się na listach przebojów jednocześnie.

Nel blu dipinto di blu (Volare) zostało zinterpretowane przez tak wielu artystów, że jest ich zbyt wielu, by ich wszystkich wymienić. Warto jednak wspomnieć o takich sławach jak: Ella Fitzgerald, Dalida, Luciano Pavarotti, Louis Armstrong, David Bowie, Oscar Peterson, Gipsy Kings, Frank Zappa, Il Volo (Eurowizja 2015, Włochy), André Rieu, Frank Sinatra, Cliff Richard i Barry White. W zeszłym roku włoski uczestnik Eurowizji 2020 Diodato wykonał emocjonalną wersję hitu w trakcie programu Eurovision: Europe Shine A Light.

Polscy muzycy również interpretowali piosenkę. Na przykład Janusz Gniatkowski, Michał Gielniak i Krzysztof Krawczyk.

Upamiętnienie Domenico Modugno

Domenico Modugno urodził się 9 stycznia 1928 roku w Polignano a Mare, niewielkim miasteczku nieopodal Bari w Apulii. W dzielnicy San Vito znajduje się duży kompleks klasztorny benedyktynów. Jest tam brązowa statua Domenico Modugno, zwrócona w stronę centrum miasta, obejmująca miasto, w którym się urodził. To 3-metrowy posąg z brązu, wymyślony i skonstruowany przez argentyńskiego rzeźbiarza Hermanna Mejera, który był już autorem innych prac we Włoszech i za granicą. W mieście znajdziemy też inne elementy dekoracyjne związane z utworem Nel blu dipinto di blu (Volare), które świecą w nocy.

Polignano a Mare, Włochy, Volare
W Polignano a Mare znajdziemy pomnik na cześć autora hitu Volare. / fot. Viaggiareinpuglia.it

Źródło: Eurovision.tv, Domenicomodugno.it, Optimagazine.com, Grammy.com, Viaggiareinpuglia.it, YouTube.com

Tematy: 1958Domenico ModugnoESCESC 1958EurovisionEurovision 1958Eurovision Song ContestEurovision Song Contest 1958EurowizjaEurowizja 1958HistoriaHistoria jednej piosenkiKonkurs Piosenki EurowizjiKonkurs Piosenki Eurowizji 1958Nel blu dipinto di blu (Volare)WłochyWłochy na ESCWłochy na Eurowizji

Powiązane wpisy

Bazylea 2025: znamy projekt sceny oraz motywy przewodnie konkursu!

Eurowizja 2025: drugi półfinał za nami! Znamy stawkę sobotniego finału! Kto awansował?

2025/05/15
Eurowizja 2025: PARG - SURVIVOR (Armenia), 1.Próba. Fot. Corinne Cumming / EBU

Eurowizja 2025: dziś drugi półfinał! Gdzie obejrzeć show?

2025/05/15
Eurowizja 2025: próba jurorska drugiego półfinału! Jak wypadli faworyci? [Relacja]

Eurowizja 2025: próba jurorska drugiego półfinału! Jak wypadli faworyci? [Relacja]

2025/05/14
Eurowizja 2025: Erika Vikman z Finlandii podczas próby. Fot. Alma-Bengtsson/EBU

Eurowizja 2025: przewodnik po uczestnikach drugiego półfinału

2025/05/14
Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

Eurowizja 2025: znamy wyniki pierwszego półfinału! Jak poradziła sobie Justyna Steczkowska?

2025/05/13
Eurowizja Junior 2024

Eurowizja Junior 2025 odbędzie się w Gruzji!

2025/05/13

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelny: Kamil Polewski
Wiceredaktor naczelna: Maria Baładżanow

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook
Users
Instagram
Youtube
Spotify
Twitter
Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT