Choć Rosa Linn nie może mówić o rozczarowaniu, Eurowizja 2022 w Turynie z pewnością mogła dla niej zakończyć się lepszym rezultatem. Tym bardziej, że w trzy miesiące po konkursie Snap to najbardziej popularny utwór spośród konkursowej stawki. Jaką drogę w ostatnim roku przebyła Rosa Linn? Skąd pomysł na powstanie piosenki i dlaczego świat tak chętnie jej dziś słucha?
Rosa Linn (Roza Kostandian) urodziła się w Wanadzorze, w północnej Armenii, a przez rok mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Zaczęła grać na pianinie w wieku sześciu lat, a między jedenastym a dwunastym rokiem życia zaczęła pisać piosenki. Jest również bardzo zaangażowana w tworzenie i produkcję własnej muzyki. Eurowizja 2022 nie była jej pierwszym zetknięciem z konkursem, bowiem w 2013 roku starała się o reprezentowanie Armenii na Eurowizji Junior.
Rosa Linn – początki kariery muzycznej
Rosa Linn rozpoczęła swoją profesjonalną karierę muzyczną po podpisaniu kontraktu z amerykańską wytwórnią płytową Nvak Collective, założoną przez Alexa Salibiana i Tamar Kaprelian. We wrześniu 2021 roku Rosa Linn wydała swój debiutancki singiel King we współpracy z amerykańską piosenkarką Kiiarą. Zadebiutowała w telewizji podczas porannego programu w stacji AMPTV w listopadzie 2021 roku. W tym samym roku amerykański magazyn Flaunt określił ją mianem pierwszej kobiecej producentki muzycznej w Armenii.
Marzenia mogą się spełnić
W jednym z nagrań opublikowanych w serwisie TikTok Rosa Linn donosi, że faktycznie myślała o rzuceniu kariery muzycznej. Aby spełniać swoją pasję i stać się zauważalną, często grała na ulicach. Pewnego dnia otrzymała telefon od delegacji Armenii w sprawie jej piosenki Snap, którą pierwotnie zgłosiła… na Eurowizję 2019. Jednak wtedy AMPTV wybrało Srbuk z utworem Walking Out, która ostatecznie zakończyłą rywalizację na półfinale w Tel Awiwie. Podczas wideokonferencji szef delegacji Armenii, David Tserunian, poinformował, że Rosa Linn będzie reprezentować Armenię na Eurowizji 2022 swoim utworem Snap. Ta historia pokazuje, że marzenia mogą się spełnić.
Historia powstania utworu Snap
Snap został oficjalnie wydany 19 marca 2022 roku, ale fragment utworu wyciekł tydzień wcześniej. Piosenkę napisała sama Rosa Linn z Larzzem Principato, Courtney Harrell, Allie Crystal i Tamar Kaprelian, a produkcją zajęli się Alex Salibian, Ethan Schneiderman, Larzz Principato, Ben Samama i Lilith Nawasardian. Sesje pisarskie odbywały się zarówno w Los Angeles, jak i w Erywaniu. W wywiadzie dla Wiwibloggs Rosa stwierdziła, że utwór Snap to osobista historia, do której każdy może się odnieść:
Myślę, że wszyscy byliśmy w punkcie krytycznym, kiedy wydawało się, że nie ma wyjścia i że cały świat po prostu się rozpada. Zaczynasz kwestionować wszystko, łącznie z samym sobą. Byłam tam. I zdałam sobie sprawę, że mam siłę, by kształtować swoją rzeczywistość – wystarczyło zejście z własnej drogi i znalezienie wewnętrznego spokoju. Chodzi o miłość do siebie i zaakceptowanie, że to wystarczy. Napisanie piosenki „Snap” było dla mnie formą terapii i mam nadzieję, że może to być również sposób dla innych, którzy również przeżywają trudne chwile.
Rosa Linn w wywiadzie dla Wiwibloggs
Kiedy usłyszałem „Snap”, wiedziałem, że muszę jak najdokładniej pokazać emocje artystki. Ważnym warunkiem było dla mnie, by nie pozostawić artystki w tle. Teledysk zrealizowaliśmy z myślą o umożliwieniu widzom podróży do innej, niezwykłej rzeczywistości poprzez rozwiązania artystyczne i wizualne.
Aramais Hajrapetian – reżyser teledysku
Eurowizja 2022 bez sukcesu Snap
Rosa Linn wystąpiła dla Armenii w pierwszym półfinale, z numerem siedemnastym, ostatnim. Występ Armenii przedstawiał Rosę Linn samotnie na scenie w wykonanej z papieru konstrukcji przypominającej dom. To alegoria do nadmiaru emocji, jakie Rosa Linn odczuwała podczas pisania piosenki. W trakcie występu wokalistka zburzyła fragmenty ścian, aby ujawnić wypowiedzi na temat piosenki. W punkcie kulminacyjnym spektaklu dom się obrócił, a Rosa Linn zburzyła cały krąg ściany, by stanąć twarzą w twarz z publicznością. Większość scenografii oświetlono złotymi światłami LED na scenie.
Rekwizyt Armenii był drugim co do wielkości na Eurowizji 2022, zaraz po Samie Ryderze z Wielkiej Brytanii. Ostatecznie Armenia znalazła się w pierwszej dziesiątce półfinału, kwalifikując się do wielkiego finału. Tym samym była to pierwsza kwalifikacja Armenii do finału od 2017 roku. Później okazało się, że Armenia zajęła piąte miejsce w półfinale, otrzymując łącznie 187 punktów: 105 punktów od widzów i 82 punkty od jurorów. W wielkim finale Armenia zajęła dwudzieste miejsce, zdobywając zaledwie 61 punktów: 21 punkty od widzów i 40 punkty od jurorów. To był najgorszy wynik Armenii w finale Eurowizji od czasu debiutu tego kraju w 2006 roku.
Snap staje się światowym hitem
Chociaż utwór Snap uzyskał stosunkowo słaby wynik, piosenka podbija świat. Jak to możliwe? Wszystko zaczęło się od TikToka. Dotychczas w aplikacji powstało już ponad 833 000 klipów z dźwiękiem piosenki Snap – wiele z nich dotyczy nieco szybszej wersji. Ze względu na szum na TikToku wzrosła również liczba wyświetleń w serwisie Spotify. Obecnie kompozycja została odtworzona ponad 107 milionów razy. Ponadto utwór nie schodzi z czołówki listy Top 50 – Global w serwisie Spotify.
Po sukcesie w internecie Snap zaczął pojawiać się na krajowych listach przebojów rozgłośni radiowych, wyprzedzając zwycięską piosenkę Stefania zespołu Kalush Orchestra pod względem największej liczby notowań na listach uzyskanych przez piosenkę z Eurowizji z 2022 roku. W Wielkiej Brytanii propozycja zajęła 23. miejsce na UK Singles Charts, stając się drugą najwyżej notowaną po Samie Ryderze z piosenką Space Man i czyniąc Rosę Linn najwyżej notowanym zagranicznym wykonawcą Eurowizji 2022 w Wielkiej Brytanii. Na szczególną uwagę zasługuje włączenie utworu Snap do tzw. Billboard Global 200. Magazyn publikuje co tydzień 200 utworów, które odniosły największy sukces na świecie, w oparciu o około 200 rynków muzycznych. Na tej liście Rosa Linn uplasowała się na 22. miejscu. W Polsce utwór Snap także jest często grany w radiu, a można go usłyszeć m.in. w stacji ESKA.
Rosa Linn w Polsce
Polscy fani Eurowizji mieli okazję zobaczyć Rosę Linn na żywo w Warszawie. Wystąpiła z innymi artystami z Eurowizji w w lipcu podczas pierwszej edycji Polish Eurovision Party by Konrad Zemlik.
Eurowizja 2023 i Rosa Linn?
Ostatnie osiągnięcie Rosy Linn zapowiada rozwój kariery wokalistki. Jak ogłosiła na swoim profilu na Instagramie, niedawno podpisała konktrakt z międzynarodową wytwórnią Columbia Records – która słynie z produkcji hitów dla takich artystów jak Beyoncé, Daft Punk, Adele, Depeche Mode i Harry Styles.
Kto właściwie będzie reprezentował Armenię na następnej Eurowizji? Możliwe, że ponownie zobaczymy Rosę Linn na Eurowizji. Jak ujawniła w wywiadzie dla BBC, nie zapomina, że to właśnie Eurowizja utorowała drogę do jej sukcesu. Opisuje doświadczenie w Turynie jako magiczne i mówi, że nie powinno to być jednorazowe. Chciałaby ponownie reprezentować Armenię na Eurowizji 2023.
Jeszcze zanim wzięłam udział w Eurowizji, uwielbiałam Eurowizję jako fanka. Kiedy bierzesz w niej sama udział, jest to absolutnie magiczne. Chciałabym ponownie wystartować w przyszłym roku.
Rosa Linn w wywiadze dla BBC
Źródło: Eurovision.tv, Eurovoix.com, Wiwibloggs.com, Facebook.com, Instagram.com, YouTube.com, TikTok, Spotify, BBC, UK Singles Charts, Billboard Global 200