Keiino, Reprezentanci Norwegii z 2019 roku, Foto: Bendiksby, Terje / NTB scanpix

Dziś 17. maja, dzień w którym Norwegia obchodzi dzień konstytucji. Norwegowie celebrują swoją narodowość w kraju, jak i poza nim. Z tej okazji przypomnimy sobie pięć najlepszych piosenek w Historii Eurowizji oraz zaprezentujemy kilka ciekawostek na temat Melodi Grand Prix.

Norwegia na Eurowizji: Historia w pigułce

Norwegia zadebiutowała w konkursie Eurowizji w 1960 roku, jednocześnie organizując pierwsze preselekcje, pod nazwą Melodi Grand Prix (MGP), jednak kraj opuścił dwie edycje. W 1970 roku, kiedy to Norwegia była jednym z krajów, które sprzeciwiły się wywołanym skandalicznym zwycięstwem czterech piosenek z roku poprzedzającego, a w 2002 przyczyniło się niskie, ostatnie miejsce w 2001. Ulrikke Brandstorp, która miała reprezentować w bieżącym roku Norwegię, nie wystąpi w przyszłorocznej edycji MGP, ale jest chętna do powrotu w późniejszych latach.

Bobbysocks!

Kobiecy duet, który przyniósł Norwegii z piosenką La Det Swinge pierwsze zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1985 roku. Składał się z Hanne Krogh i Elisabeth Andreassen. Obie wokalistki reprezentowały Norwegię wielokrotnie. Hanne wystąpiła też jako solowa artystka (1971) i członkini zespołu Just 4 Fun (1991), w obu latach lądując na 17 miejscu.

Elisabeth Andreassen to najczęściej śpiewająca na scenie eurowizyjnej artystka norweskiego i szwedzkiego pochodzenia. Korzystała z tej okazji 4-krotnie, zawsze plasując się w najlepszej ósemce. Oprócz zwycięskiego Bobbysocks! były duety Chips (1982), kiedy jedyny raz reprezentowała Szwecję i z Janem Wernerem Danielsenem (1994) oraz był także jeden występ solowy (1996). Ostatnią piosenką I Evighet osiągnęła drugi najlepszy wynik w karierze – 2 miejsce.

 

Secret Garden

Duet norwesko-irlandzki, który w 1995 roku podbił Europę swoim prawie bezsłownym celtycko brzmiącym utworem Nocturne. W Dublinie dało to symboliczne zwycięstwo Irlandii, która dzięki temu wygrała czwarty raz pod rząd. Członkami formacji są norweski pianista i kompozytor Rolf Løvland, który skomponował wcześniej zwycięski hit z 1985 roku oraz irlandzka skrzypaczka i wokalistka Fiounnuala Sherry. W trakcie Eurowizji gościnnie wystąpiła Szwedka Åsa Jinger i Norweg Gunnhild Tvinnereim.

Alexander Rybak, pochodzący właściwie z Białorusi wokalista, w trakcie konkursu w Moskwie osiągnął sukces, dzięki wprowadzeniu fanów Eurowizji w baśniowy klimat Fairytale przy własnym akompaniamencie skrzypiec. Po dziewięciu latach powrócił do konkursu, by z utworem That’s How You Write A Song przedstawić przepis na kolejny hit. Artysta odwiedził Polskę dwukrotnie. Ostatnim razem we wrześniu ubiegłego roku, śpiewając przed widownią zasiadającą w amfiteatrze warszawskiego Bemowa.

Po ostatnim zwycięstwie Norwegii Margaret Berger w 2013 roku z piosenką I Feed You My Love, osiągnęła dotąd najlpesze 4. miejsce. Wcześniej wokalistka w 2004 roku doszła do półfinału norweskiego Idola. W ciągu swojej kariery wydała 2 albumy i 5 singli, gdzie najnowsze są z 2016 roku.

Wysoki wynik a pieniądze – reakcje na sukces KEiiNO z Norwegii na Eurowizji 2019

10 faktów, o których prawdopodobnie nie wiesz

  1. Norwegia zajmowała ostatnie miejsce aż 11 razy, najwięcej w historii Eurowizji. Od ubiegłego roku dzieli się tytułem ze swoim sąsiadem – Finlandią. Jednak dalej pozostaje wyłącznym posiadaczem największej ilości 0 punktów.
  2. Jedynie w 1991 roku stacja NRK wybrała wewnętrznie reprezentanta, decydując się na zespół Just 4 Fun, a MGP zostało zastąpione przez program Just For Fun!.
  3. Finały w 1986, 1989 oraz w 2020 roku były organizowane poza Oslo. (Stavanger i Trondheim)
  4. Na wszystkie 58 edycji MGP, w trzynastu zorganizowano półfinały. 
  5. Od tego czasu wystąpiło 21 wokalistek, 16 wokalistów, 10 duetów i 5 zespołów.
  6. We wszystkich reprezentujących Norwegię utworach, usłyszeć można 15 języków. Najczęściej był to norweski (36), zaraz po nim jest angielski (24). Najwięcej w jednym pojawia się w śpiewanym przez Bendik Singers Just a Game z 1973 roku podczas konkursu w Luksemburgu. Ich liczba wynosi 13.
  7. W 2011 roku po raz pierwszy w piosence Haba Haba, Stelli Mwangi użyła typowo afrykańskiego języka – Suahili. Piosenka z 2019 roku Spirit In The Sky od Keiino nie była pierwszą, przedstawiającą kulturę saamską w konkursie. Było nią Voi Voi Nory Brockstedt z 1960 r. W drugim utworze Sámiid Ædnan Kjelsberga i Mattisa Hætta z 1980 roku, oprócz języka też słychać ludowy śpiew – joik.
  8. Hymn MGP, który po raz pierwszy zaprezentowano podczas MGP w 2015 roku jest zlepkiem trzech zwycięskich piosenek z tego kraju. 
  9. 24 lutego 2020 roku w wieku 70 lat zmarł Jahn Teigen, 3-krotny uczestnik Eurowizji i najczęściej występujący wokalista na MGP, aż w 22. finałach w tym 14. jako uczestnik. 
  10. MGP 2020 jest edycją z największą liczbą uczestników w historii (24)

Większość nagrań MGP DOSTĘPNYCH jest na stronie NRK. Nadawca także rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do następnej edycji, a potrwają one do 16 sierpnia 2020 roku.

Eurowizja 2021: co wiemy?

Konkurs Piosenki Eurowizji w przyszłym roku odbędzie się w Rotterdamie, który prawdopodobnie poprowadzą te same osoby: Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu było Open Up! i nadal hasło będzie aktualne. Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W tym momencie potwierdzono reprezentantów z 18 krajów. Organizatorem przyszłorocznego wydarzenia są stacje telewizyjne AVROTROS, NOS (Nederlandse Omroep Stichting) oraz NPO (Nederlandse Publieke Omroep) we współpracy z EBU (Europejską Unią Nadawców).

Źródło: eurovision.tv, nrk.no, wiwibloggs.com, własne