Eurowizja Junior 2018 - Roksana Węgiel po zwycięstwie. (fot. EBU)

W 2018 roku Eurowizja Junior odbyła się w Mińsku. Po raz pierwszy Telewizja Polska zdecydowała się na wybór wewnętrzny reprezentanta. Została nim Roksana Węgiel, zwyciężczyni pierwszej edycji The Voice Kids. Niespodziewana zmiana podejścia TVP przyniosła upragniony przez fanów konkursu sukces.

Eurowizja Junior 2018: Białoruś po raz drugi gospodarzem

Finał konkursu Eurowizji Junior 2018 odbył się 25 listopada w Mińsku. Miejscem zmagań była miesząca około 15 tysięcy widzów Mińsk Arena. Białorusini sprawdzili się roli gospodarza tego muzycznego widowiska po raz drugi – wcześniej gościli najmłodszych artystów w 2010 roku. Show poprowadzili Jauhien Perlin (Evgeny Perlin), Helena Meraai i Zinaida Kuprianowicz (ZENA), która rok później reprezentowała Białoruś w Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

W muzycznych zmaganiach wzięła udział rekordowa liczba 20 państw. Po 14-letniej przerwie do stawki powróciła Francja. Również telewizje z Izraela i Azerbejdżanu zdecydowały się na ponowny udział w Eurowizji Junior, choć ich rozłąka z konkursem trwała znacznie krócej. Do rekordu uczestników przyczynili się również debiutanci: po raz pierwszy swoich uzdolnionych wokalistów zaprezentowali Walia oraz Kazachstan.

Eurowizja Junior 2018: Roksana Węgiel – kulisy wyboru

W 2018 roku Telewizja Polska długo milczała w sprawie wyboru reprezentanta na Eurowizję Junior w Mińsku. Większość fanów konkursu spodziewała się kolejnej edycji Krajowych Eliminacji. Tym większym zaskoczeniem było krótkie oświadczenie TVP, w którym poinformowało o wewnętrznym wyborze Roksany Węgiel. Kilka miesięcy wcześniej nastolatka triumfowała w pierwszej polskiej edycji talent show The Voice Kids. Mentorką Roxie w programie była eurowizyjna legenda – Edyta Górniak.

TVP postawiła na zupełnie nowe, niespotykane wcześniej w historii polskich startów, podejście do selekcji reprezentanta. Oprócz wewnętrznego wyboru wykonawcy, nawiązała również ścisłą współpracę z wytwórnią muzyczną Universal Music Polska. W efekcie powstał specjalnie skomponowany w tym celu singiel Anyone I Want to Be wraz z teledyskiem oraz koncepcja eurowizyjnej prezentacji scenicznej. W prace nad utworem zaangażowani byli m.in. Lanberry (KE 2017) i Patryk Kumór – odpowiedzialni również za tegoroczny utwór Viki Gabor. Za choreografię odpowiadał znany z Tańca z gwiazdami tancerz Tomasz Barański, zaś za reżyserię występu – Konrad Smuga.

Upragniony sukces

Po miesiącach przygotowań przyszła pora na kulminacje emocji w postaci finału Eurowizji Junior 2018. Przed konkursem faworytów do grand prix było kilku. Ostatecznie pojedynek ten rozegrał się między reprezentantkami Polski, Francji i Australii. Jael szybko odpadła z tego wyścigu po dość słabym wyniki w głosowaniu widzów (9. miejsce). Do ostatniego momentu nie było wiadomo, czy Roksana Węgiel uzyskała wystarczającą przewagę w głosowaniu internetowym, aby nadrobić stratę do Angéliny z Francji. Ostatecznie 136 punktów od widzów dało Polce upragniony sukces.

Eurowizja Junior 2018: ZOBACZ, jak wygrywała Roksana Węgiel!

Ciekawostką jest to, że przewaga Roxie nad reprezentantką Francji wyniosła 12 punktów. To dokładnie tyle, ile otrzymała Polska w głosowaniu francuskiego jury. Natomiast nasi jurorzy nie przyznali ani jednego punktu Francji, jednakże nawet gdyby Francuzi również nie przyznali polskiej piosence żadnych punktów, zwycięzca pozostałby ten sam. W przypadku remisu decyduje bowiem ranking widzów.

Eurowizja Junior 2019: Gliwice-Silesia

Krótko po zwycięstwie Roksany Węgiel w Mińsku prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski potwierdził zainteresowanie organizacją kolejnej edycji konkursu. Na początku grudnia 2018 roku w krótkim oświadczeniu TVP i Europejska Unia Nadawców potwierdzili, że w 2019 roku konkurs odbędzie się w Polsce. Po kilku miesiącach negocjacji dowiedzieliśmy się, że gospodarzem konkursu dla najmłodszych artystów będą Gliwice we współpracy z samorządem województwa śląskiego.

Roksana Węgiel największą gwiazdą wśród zwycięzców Eurowizji Junior?

źródło: inf. własne, junioreurovision.tv, wikipedia