Historia Polski na Eurowizji Junior: powrót w 2016 roku

Olivia Wieczorek, Eurowizja Junior 2016

Olivia Wieczorek (Eurowizja Junior 2016, Polska). Fot. Andres Putting/Junioreurovision.tv

Eurowizja Junior 2016 to przede wszystkim powrót Polski po wieloletniej przerwie. 20 listopada 2016 roku w Valletcie odbył się 14. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W wydarzeniu wzięło udział 17 państw. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały San Marino, Czarnogóra, Słowenia i do tej pory kraje te nie powróciły do stawki. Za to Cypr ponownie wziął udział po rocznej przerwie, Izrael powrócił po trzech latach, a Polska wróciła do konkursu po rekordowej, 12-letniej absencji.

Konkurs odbył się po raz drugi na Malcie, a miastem-gospodarzem Eurowizji Junior 2016 była tym razem malownicza Valetta, najmniejsza stolica Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do poprzedniego, spektakularnego pokazu na wyspach w 2014 roku, który odbył się w Marsie, Valetta przeniosła widowisko do dużo mniejszych rozmiarów. Wydarzenie pod hasłem Embrace odbyło się w Śródziemnomorskim Centrum Konferencyjnym, które mieści półtora tysiąca osób. EBU uznało to za bardzo dobre posunięcie, gdyż mniejsza publiczność nie przeraża młodych artystów tak, jak ma to miejsce na dużej arenie. Artyści czują wtedy przyjazną atmosferę, a ponadto widownia może się skupić na prezentacji i lepiej poznać artystę. Więcej informacji o bezpiecznym podejściu do konkursu ze względu na występujące dzieci przeczytacie w artykule: Czy Eurowizja Junior jest potrzebna dzieciom?

Logotyp Eurowizji Junior 2016, (c) EBU

Eurowizja Junior 2016: wielki powrót Polski

Nasz kraj po dwukrotnym udziale w Eurowizji dla Dzieci w latach 2003-2004 zdecydował się na powrót do konkursu. TVP zrezygnowała po dwóch latach obecności na imprezie najprawdopodobniej z powodu fatalnych wyników – dwa razy zajęliśmy ostatnie miejsce, zdobywając dwukrotnie tylko po trzy punkty. Powrót Polski stał się znaczącym wydarzeniem nie tylko dla fanów konkursu, ale także dla Europejskiej Unii Nadawców, która promuje ideę konkursu dla dzieci i zachęca do udziału wszystkich nadawców. TVP stała psię tym samym rekordzistą w kwestii długości przerwy między startami w międzynarodowej imprezie. TVP skłoniła na powrót do konkursu coraz większa popularność Eurowizji w kraju oraz sukces w maju 2016 roku Michała Szpaka. Reprezentant Polski zajął wtedy podczas „dorosłej” edycji konkursu wysokie, ósme miejsce, zdobywając trzecie miejsce w rankingu telewidzów.

Eurowizja Junior 2016: polskie preselekcje

Absolutny rekord w absencji Polski na Eurowizji Junior sprawił, że do powrotu należało dobrze się przygotować. Telewizja Polska wybrała reprezentanta na drodze kilkuetapowej selekcji. Reprezentantką została wówczas czternastoletnia Olivia Wieczorek. Finał narodowy organizowany przez TVP odbył się 15 października 2016 roku w siedzibie Telewizji Polskiej. Spośród wielu zgłoszeń wybrano dziesięciu najlepszych kandydatów do koncertu na żywo. Ostatecznie do wyjazdu na Maltę zawalczyło dziewięciu artystów, ponieważ w ostatniej chwili zrezygnowała jedna z uczestniczek Jagoda Krystek. Młodzi wokaliści byli oceniani przez widzów oraz jurorów w składzie Ania Wyszkoni, Marcin Kusy i Margaret. Wśród faworytów wymieniano jeszcze Dominikę Ptak, WamWay oraz Anię Dąbrowską, która zwyciężyła drugą edycję The Voice Kids na początku tego roku.

Oto lista wszystkich uczestników koncertu finałowego:

  1. WamWayZróbmy hałas
  2. Ania DąbrowskaFryzurka
  3. Dominika PtakJak kropla
  4. Julia ChmielarskaNa skrzydłach dni
  5. ASMkiDo końca świata
  6. Urszula DoroszŻycie to nie gra
  7. Amelia AndryszczykMarzenia
  8. ARFIKKocie tango
  9. Olivia WieczorekNie zapomnij

Ostatecznie wygrała piosenka Nie zapomnij skomponowana przez Piotra Rubika z tekstem Dominika Grabowskiego znanego jako Doniu. Sama Olivia Wieczorek brała już udział w wielu konkursach muzycznych, osiągając bardzo dobre wyniki. Jej największym sukcesem była wygrana popularnego programu talentów dziecięcych Mali giganci, emitowanego przez TVN.

Spore zmiany w wydarzeniu

Pierwszą poważną zmianą było zwolnienie Szefa Wykonawczego Konkursu Piosenki Eurowizji Junior Władysława Jakowlewa. Zastąpił go Jon Ola Sand, który od 2010 roku pełnił tę funkcję na „dorosłej” Eurowizji. Tym samym został odpowiedzialny za oba te wydarzenia.

Wizjoner, czy król skandali? Podsumowanie dekady Jona Oli Sanda.

Nowy szef wprowadził wiele zmian.  Po raz pierwszy od inauguracji konkursu procedura głosowania nie obejmowała telewizji publicznej. Ogólne wyniki zostały określone przez połączenie zawodowych i młodych jurorów. Przesunięto także czas emisji z soboty na niedzielę. Natomiast osoby, które chcą brać udział w konkursie, muszą być w wieku od dziewięciu do czternastu lat.

16 lat Eurowizji Junior. Jak konkurs zmieniał się przez lata?

Eurowizja Junior 2016: przebieg finału

W Konkursie Piosenki Eurowizji Junior 2016 zwyciężyła Gruzja. Dziesięcioletnia Mariam Mamadsashvili z piosenką Mzeo sprawiła, że Gruzja jak dotąd odniosła największy sukces na Eurowizji Junior.

Dlaczego Eurowizja Junior jest konkursem dla wschodnich państw?

Było to trzecie zwycięstwo Gruzji na Eurowizji Junior po wygranej w 2008 roku z piosenką w imaginowanym języku pszczół Bzz… zespołu Bzikebi i w 2011 roku  Candy Music zespołu CANDY. Gruzja zebrała w sumie 239 punktów, a na drugim miejscu znalazła się Armenia, której zabrakło tylko 7 punktów do zwycięstwa. Na trzecim miejscu znalazły się Włochy z 209 punktami. Polska zajęła 11. miejsce z 60 punktami. Jedną „dwunastkę” przyznała nam Armenia od dziecięcego jury, a jedną „dziesiątkę” dostaliśmy od Izraela.

Źródło: junioreurovision.tv, esccovers.com, rmf.fm, facebook.com/EurowizjaTVP

Exit mobile version