Po pięcioletniej przerwie nasi południowi sąsiedzi powrócili do eurowizyjnej rywalizacji. W Czechach zmieniło się wiele – m.in. podejście do konkursu oraz poziom artystyczny wysłanego utworu. Czy w tym roku Czesi odniosą upragniony i historyczny sukces?

Powrót Czech do konkursowej stawki Eurowizji stał się jednym (zaraz obok debiutu Australii) z najgłośniejszych wiadomości w sezonie. Naszych południowych sąsiadów reprezentować będzie duet Marta Jandová oraz Václav Noid Bárta – wokaliści wykonają na scenie w Wiedniu utwór Hope Never Dies.

Tegoroczni reprezentanci Czech są bardzo znanymi muzykami w kraju, dodatkowo Marta jest rozpoznawalną wokalistką w Niemczech – do dnia dzisiejszego gra koncerty u naszych zachodnich sąsiadów oraz bierze udział w różnych niemieckich projektach muzycznych.

Wokaliści zdecydowali się na promocje swojego eurowizyjnego utworu w kraju. W międzyczasie odwiedzali programy muzyczne, śniadaniowe oraz rozrywkowe. Kilkakrotnie zagrali wspólnie koncert oraz wystąpili na prestiżowej gali rozdania czeskich nagród muzycznych. Ponadto duet wystąpił w Londynie podczas swojej trasy promocyjnej. W stolicy Wielkiej Brytanii Czesi zostali nagrodzeni gromkimi i hucznymi brawami.

https://www.youtube.com/watch?v=0lFnFESHx0g

Fani czeskiego utworu mogą być spokojni o wykonanie na żywo – artyści wielokrotnie potwierdzali bardzo dobrą formę wokalną. Obecnie artyści ciężko pracują zarówno nad choreografią, scenografią oraz współpracują ze stacją CT nad ostatecznym zaplanowaniem występu w Wiedniu. We wtorek duet pojawi się Wiednia. Jedno jest pewne: Czesi liczą na historyczny awans do finału. Czy Europa doceni starania i poziom artystyczny czeskiego utworu?

Niestety – Czechy w notowaniach bukmacherów radzą sobie bardzo źle. Według danych strony oddschecker.com nasi południowi sąsiedzi znajdują się na 4. pozycji od końca. Jednak na przestrzeni wielu lat Eurowizja udowodniła, że jest konkursem na tyle nieprzewidywalnym, że różnego rodzaju notowania nie mają 100% przełożenia na końcowy wynik danej reprezentacji.

Czy tegoroczne uczestnictwo Czech okaże się jednorazowe? Zapewne wszystko zależeć będzie od ostatecznego wyniku zarówno w półfinale, jak i w finale (jeżeli Marta oraz Václav zdołają do niego awansować), jednak nastawienie nowego zarządu czeskiego publicznego nadawcy napawa optymizmem i jest spora szansa, że Czesi będą stale obecni na Eurowizji.

Źródło: ceskatelevize.cz, eurovision.tv, Facebook, oddschecker.com, youtube.com, inf. wł.

1 KOMENTARZ