Tydzień temu RTVE ogłosiło listę siedemnastu piosenek, które będą walczyć o reprezentowanie Hiszpanii na Eurowizji 2019. Teraz można posłuchać minutowych fragmentów i zagłosować na ulubioną piosenkę na oficjalnej stronie nadawcy. Wczoraj poznaliśmy także zwycięzcę Operación Triunfo 2018. Czy jego piosenka zostanie wybrana przez publiczność i tym samym pojedzie do Tel Awiwu?

Siedemnaście piosenek i trzynastu młodych wokalistów z Operación Triunfo 2018 walczy o prawo do reprezentowania Hiszpanii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. Uruchomiona została internetowa platforma głosowania na ulubione piosenki. Głosowanie online potrwa dwa tygodnie do 2 stycznia, a trzy najczęściej głosowane utwory zostaną wybrane bezpośrednio do finału krajowego Hiszpanii. Mechanizm głosowania jest bardzo prosty. Należy zarejestrować się na stronie RTVE za pośrednictwem Facebooka, Twittera lub strony rtve.es, wybrać trzy ulubione piosenki i wysłać głos. Można głosować na trzech kandydatów każdego dnia.

Posłuchaj minutowych fragmentów piosenek.

Z pozostałych czternastu propozycji komisja TVE wybierze kolejne siedem utworów, które przejdą do hiszpańskiego finału krajowego.

Operación Triunfo 2018 zakończył w środę 19 grudnia Wielki Finał. Pięciu finalistów: Sabela, Famous, Alba, Natalia i Julia walczyło o upragnioną nagrodę. Po pierwszej rundzie głosowania trójka najlepszych: Famous, Natalia i Alba walczyli w bardzo zacięty sposób w drugiej turze, gdyż tylko 1% głosów oddzielał Famousa od Alby Reche. Ostatecznie zwyciężył Famous zdobywając 36% głosów, drugie miejsce zajęła Alba Reche z 35% poparciem. Również popularna w głosowaniu okazała się Natalia, która zajęła trzecie miejsce zdobywając 29% głosów.

Rok temu Operación Triunfo 2017 wygrała Amaia, która razem z Alfredem zdobyli zwycięstwo podczas eurowizyjnej gali i z piosenką Tu Canción reprezentowali Hiszpanię podczas Eurowizji 2018 w Lizbonie. Artystka podczas finału OT 2018 wykonała nową piosenkę Un Nuevo Lugar.

Czy Famous wygra także eurowizyjną galę z piosenką No puedo más? Która piosenka waszym zdaniem powinna wygrać hiszpańskie selekcje?

Źródło/zdjęcie: rtve.es