Już dziś późnym wieczorem Hiszpania zdecyduje kto pojedzie do Lizbony na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji. Eurowizyjna gala rozpocznie się o 22:35.

Po emocjonującym weekendzie francuskim przyszedł czas na drugi kraj „Wielkiej Piątki” – Hiszpanię. Dzisiejsza XIII gala Operación Triunfo jest specjalnie dedykowana Eurowizji. Czekają nas zmagania w sumie sześciu ostatnich artystów z Operación Triunfo z dziewięcioma przypisanymi im utworami solo, w duetach i grupie (szczegóły w ostatnim artykule).

Krajowy finał Hiszpanii można obejrzeć za pośrednictwem TVE1 i TVE International oraz przez internetową transmisję na żywo na stronie rtve.es. Całe wydarzenie poprowadzi Roberto Leal, jeden z najpopularniejszych hiszpańskich prezenterów telewizyjnych.

Telewizja hiszpańska zaprosiła do podgrzania atmosfery specjalnych eurowizyjnych gości takich jak Conchita Wurst i Luisa Sobral, którzy zaśpiewają podczas trwania konkursu. Wystąpi także J Balvin ze swoimi największymi hitami. Nie zabraknie także Manela Navarro, który reprezentował Hiszpanię na Eurowizji w zeszłym roku oraz byłych uczestników Operación Triunfo, którzy będą wspierać swoich kolegów.

Amaia, Alfred, Ana Guerra, Miriam i Aitana mieli niecały tydzień na przygotowanie eurowizyjnych propozycji. Wszystkie dziewięć utworów zostały udostępnione w wersji studyjnej do posłuchania za pośrednictwem serwisu Spotify.

Jak już wiadomo od dłuższego czasu wyboru dokonają wyłącznie widzowie przez głosowanie. Tym którzy mają dylemat na kogo zagłosować może pomóc specjalne jury, które będzie obecne w celu skomentowania konkurujących piosenek. Będą to:

Luisa Sobral (kompozytorka zwycięskiej piosenki Eurowizji 2017 – Portugalia)
Victor Escudero (redaktor eurovision.tv)
Manuel Martos (dyrektor artystyczny z Universal Music Spain)
Julia Varela (hiszpański komentator Eurowizji z TVE)

W głosowaniu publiczności odbędą się dwie rudny:
Runda 1: Spośród wszystkich 9 piosenek widzowie wybiorą trzy najlepsze
Runda 2: Trzy najlepsze utwory będą ponownie wyświetlone, a publiczność odda głos na ulubiony. Zwycięska piosenka będzie miała prawo do reprezentowania Hiszpanii na Eurowizji 2018.

Dla przypomnienia talent-show Operación Triunfo powrócił po kilkunastu latach do pierwotnego formatu, który w swoich pierwszych trzech wydaniach wyłonił reprezentantów Hiszpanii na Eurowizji w 2002, 2003 i 2004 roku. Rosa López (2002), Beth (2003) i Ramón (2004) odpowiednio zajęli wtedy 7., 8. i 10. miejsce w konkursie.

Czy powrót do takiego sposobu wyboru swojego reprezentanta pozwoli Hiszpanii odnieść sukces na Eurowizji w tym roku? Kogo wybierze publiczność o tym przekonamy się wieczorem.

Źródło: esctoday.com, rtve.es, wikipedia Zdjęcie: oikotimes.com