Przed nami emocje związane z finałem hiszpańskich preselekcji. Przez cały weekend publiczny nadawca RTVE skupiony będzie na wyborze do Eurowizji. Emitowane będą próby oraz wywiady z uczestnikami, natomiast w niedzielny wieczór widzowie ostatecznie zdecydują, kto będzie następcą Amaii i Alfreda.

Już drugi rok z rzędu piosenka, która będzie reprezentować Hiszpanię w Konkursie Piosenki Eurowizji, wyjdzie z Operación Triunfo. Maria, Noelia, Natalia, Miki, Marilia, Famous, Sabela, JuliaCarlos to dziewiątka artystów, którzy zdali egzamin w pokazie talentów i będą walczyć o złoty bilet do Tel Awiwu, broniąc swoich piosenek podczas koncertu na żywo.

Mogliśmy już wysłuchać wszystkich piosenek w całości. Ostateczne wersje konkursowych utworów zostały opublikowane w czwartek, 17 stycznia.

Znamy piosenki hiszpańskich preselekcji!

Prawdziwe emocje czekają nas w niedzielę, 20 stycznia, ponieważ uczestnicy z OT 2018 pracowali przez kilka tygodni nad prezentacją sceniczną. Transmisja na żywo z gali finałowej możliwa do obejrzenia za pośrednictwem TVE 1 i TVE International oraz przez internetową transmisję na żywo na stronie rtve.es. Finał rozpocznie się o 22:05. Materiał z nagrywania piosenek oraz przygotowania z prób można śledzić na Instagramie.

Wybór reprezentanta znajduje się wyłącznie w rękach publiczności, co oznacza, że nikt z komisji oceniającej nie będzie miał prawa głosu. Wybrano ekspertów jedynie w celu przedstawienia swojego komentarza, oceny i ewentualnie naprowadzenie niezdecydowanego widza.

W skład jury zasiądą:
Manuel Martos – członek jury OT i producent wykonawczy Universal Spain,
Pastora Soler – reprezentantka Hiszpanii na Eurowizji 2012,
Tony Aguilar – DJ oraz prezenter telewizyjny,
Doron Medalie – autor zwycięskiej piosenki Toy Netty.

Podczas gali atmosferę przed ogłoszeniem wyników podgrzeje Eleni Foureira, druga w ostatniej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Finał krajowy poprowadzi, jak rok temu, Roberto Real.

Po poznaniu pełnych wersji piosenek dalej do wygranej typowana jest piosenka Muérdeme Marii. Walkę o zwycięstwo może stoczyć z Mikim, który zaśpiewa solo La Venda, jak i w duecie ze swoją przyjaciółką Natalią (Nadie Se Salva). La Clave Natalii oraz ballada Noelii są również najbardziej oklaskiwanymi propozycjami. Natomiast na oficjalnej liście sprzedaży iTunes na szczycie znalazła się piosenka Carlosa. Jaką decyzję ostatecznie podejmie Hiszpania?

Źródło: rtve.es, abc.es Zdjęcie: eurovisionworld.com