TVE, hiszpański nadawca, wprowadził zmiany w krajowym finale Eurowizji. Aby wzbudzić więcej emocji wśród widzów 4 z 5 finalistów Operación Triunfo i tym samym kandydatów do Eurowizji zostanie ujawnionych w najbliższy poniedziałek 15 stycznia, a nie jak do tej pory planowano 22 stycznia.

Obecnie w programie pozostaje 7 uczestników: Agoney, Ana Guerra, Aitana, Alfred, Amaia, Miriam i Roi. W poniedziałek, 15 stycznia zgodnie z zasadami jeden z nich pożegna się z programem. Spośród 6 pozostałych, którzy zostaną w akademii jury OT wybierze za pomocą specjalnego głosowania ich zdaniem 3 najlepszych kandydatów, którzy zostaną zakwalifikowani zarówno do Wielkiego Finału Operación Triunfo, jak i finału krajowego do Eurowizji.

Czwarty kandydat zostanie wybrany spośród 3 pozostałych kandydatów przez grupę nauczycieli Operación Triunfo i tym samym zakwalifikuje się do dalszej walki.

Dwójka pozostałych uczestników, którzy nie zostali wybrani będą walczyć między sobą za pośrednictwem głosowania telewidzów. Zwycięzca publiczności otrzyma także szansę na wygraną w Wielkim Finale OT i krajowym finale do Eurowizji. Jednak fani będą czekać w niepewności do 22 stycznia. Wtedy zostanie ogłoszony 5 finalista.

Piosenki i nazwiska kompozytorów w hiszpańskim finale narodowym zostaną ujawnione we wtorek 23 stycznia. Następnie utwory zostaną przydzielone finalistom w tym samym dniu.

Po niecałym tygodniu przygotowań w poniedziałek 29 stycznia odbędzie się finał krajowy hiszpańskiej Eurowizji o godzinie o 22:35 czasu środkowoeuropejskiego będzie możliwy do obejrzenia w TVE1, TVE International i transmitowana na żywo na rtve.es. O tym kto otrzyma złoty bilet do Lizbony w 100% zdecydują głosy widzów. Galę finałową poprowadzi Roberto Leal, jeden z najpopularniejszych hiszpańskich prezenterów telewizyjnych.

Wielki finał Operación Triunfo został wyznaczony na poniedziałek 5 lutego. W miniony poniedziałek program obejrzało ponad 3 miliony widzów. Z pewnością ostatnie zmagania artystów wzbudzą większe zainteresowanie, co przyniesie rekordową oglądalność.

Fani programu liczą na kolejne niespodzianki i na bardzo emocjonujący przebieg wydarzeń. Pojawiają się pogłoski o wspólnej piosence Amaii i Alfreda. Sami artyści wyrazili chęć wspólnego wyjazdu na Eurowizję. Przez ostatnie lata Hiszpania wysyłała tylko solistów, ostatnim razem hiszpański duet Azúcar Moreno wystąpił w 1990 roku z piosenką „Bandido” zajmując 5 miejsce w konkursie.

Fani zauważyli również aktywność Pablo Alborán‚a, znanego hiszpańskiego piosenkarza, autora tekstów i kompozytora, na Instagramie Amaii i Alfreda. Fani powiązali ten zbieg okoliczności z faktem o współpracy między artystami. Przypadek, ale wielbiciele wiążą wielkie nadzieje.

źródło: esctoday.com, zdjęcie: rtve.es