Hiszpania jest ostatnim krajem z tzw. Wielkiej Piątki, który potwierdził udział w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Po sukcesie Ruth Lorenzo, władze stacji TVE – mimo sporych problemów finansowych – zdecydowały się na kontynuowanie eurowizyjnej przygody.

Po latach porażki i niepowodzeń, przyszła pora na promocję Eurowizji w kraju oraz zaangażowanie świetnych artystów w konkursowe projekty. W 2012 roku stacja TVE postanowiła przerwać złą passę i  wysłać do Baku Pastorę Soler, jedną z najbardziej popularnych hiszpańskich wokalistek. Artystka zajęła w Azerbejdżanie 10. miejsce z dorobkiem 97 punktów. Bardzo dobre wykonanie ballady Quédate conmigo zaowocowało znacznym wsparciem ze strony jury. Po 8 latach Hiszpania ponownie powróciła do top 10 i odbiła się od dna tabeli punktowej. 

W 2013 roku stacja TVE postanowiła kontynuować format selekcyjny i zaprosiła do współpracy popularny zespół El Sueño de Morfeo. Niestety, mimo sporego wsparcia ze strony hiszpańskich fanów, utwór Contigo hasta el final zdobył jedynie 8 punktów i wylądował na przedostatnim miejscu. Po chwilach radości i niebywałych nadziei, przyszedł czas na smutek po występie hiszpańskich reprezentantów w Malmö. 

W tym roku Hiszpania zaskakiwała każdego dnia. Na początku roku poinformowano, że Ruth Lorenzo została wybrana wewnętrznie, aby reprezentować swój kraj w Kopenhadze. Sama artystka zaprzeczała, a fani mieli coraz więcej powodów do niezadowolenia, głównie ze strony stacji RTVE, która nie informowała o swoich poczynaniach. Z miesięcznym wyprzedzeniem przedstawiciele hiszpańskiego nadawcy publicznego oznajmili, że zostanie zorganizowany finał narodowy, tym samym po dwóch latach Hiszpania odeszła od formatu wyboru popularnego artysty i preselekcji związanych z wyborem utworu. Wśród tegorocznych finalistów znaleźli się:  Ruth LorenzoBrequetteLa DamaJorge González oraz Raúl. Od samego początku było wiadomo, że rywalizacja o miano nowego reprezentanta kraju odbędzie się pomiędzy Ruth oraz Brequette. Ostatecznie dzięki dużemu wsparciu ze strony telewidzów do Danii pojechała Ruth Lorenzo z utworem Dancing in the Rain. Brawurowe wykonanie, imponująca praca kamer, świetna scenografia – to wszystko przełożyło się na niebywały sukces hiszpańskiej wokalistki. Ostatecznie Ruth uplasowała się na 10. miejscu, otrzymując 74 punkty, w tym 2 punkty od Polski. 

Po zakończeniu tegorocznego konkursu Hiszpanie wielokrotnie analizowali swój wynik. W prasie ponownie o Eurowizji zrobiło się głośno (o dziwo nie za sprawą Conchity Wurst, głównie dzięki Ruth Lorenzo), co znacznie przełożyło się na zainteresowanie mediów i polityków. Mimo sporych problemów finansowych i kryzysu, który w dalszym ciągu jest odczuwalny w Hiszpanii, władze TVE potwierdziły udział w przyszłorocznych zmaganiach. Niestety, w dalszym ciągu nie wiadomo, w jaki sposób zostanie wybrany kolejny reprezentant kraju. Mamy jednak nadzieje, że Hiszpania dzięki dobrym utworom zajmie równie dobre miejsce w top 10 lub kto wie – może rok 2015 będzie szczęśliwy dla tego kraju?

Hiszpania bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji nieprzerwanie od 1961 roku. Jej reprezentanci zdobyli dwukrotnie złoto (1968 oraz 1969), czterokrotnie uplasowali się na 2. miejscu (1971, 1973, 1979 oraz 1995), a także raz otrzymali brąz (1984). Od wprowadzenia półfinałów w związku z dużym przekazywaniem funduszy do EBU, Hiszpania ma zapewniony udział w finale Eurowizji jako kraj tzw. Wielkiej Piątki (Big 5).

Źródło: rtve.es, ogaespain.es, esctoday.com, inf. wł., youtube.com

Zdjęcie: ogaespain.es