Hiszpańskie media komentują słaby wynik Amaii i Alfreda na Eurowizji. Dlaczego Europa nie zauważyła tego, co widziała Hiszpania wybierając piosenkę Tu Canción do reprezentowania swojego kraju? Czy TVE wyciągnie wnioski i wprowadzi kolejne zmiany ?

Operación Triunfo – popularny program muzyczny w Hiszpanii, który powrócił dając fanom Eurowizji nadzieję, że Hiszpania zdoła przełamać złą passę na Eurowizji i wyprodukował gwiazdorski duet w składzie Alfreda i Amaii z piosenką Tu Canción.

Niestety, naród iberyjski zajął 23. miejsce i ponownie znalazł się na samym dole tabeli, zwiększając uraz po 21 miejscu w 2015 roku, 22 miejscu w 2016 roku i 26 miejscu w zeszłym roku – zamieniając Hiszpanię w najgorszy kraj w rankingu Big 5 od 2015 roku.

Czy lepszy wynik był możliwy? Według niektórych tak. Ferrán Monegal w programie LaSexta Noche postanowił przeanalizować występ Alfreda i Amaii. Za niepowodzenie obarczył winą TVE, która była odpowiedzialna za projektowanie inscenizacji i kostiumów. Według krytyka była szansa, aby wygrać twierdząc, że to nie wina piosenki, która nie była zła, a przynajmniej nie gorsza od reszty. Zabrakło efektów świetlnych, scenograficznych, a przede wszystkim cyfrowych pozostawiając wszystko w smutnej atmosferze. Po drugie dziennikarz zarzucił stroje, które wyglądały jakby zostały zabrane z muzeum kostiumów, będące zbyt poważne dla świeżej pary.

Można zauważyć, że Hiszpania nie ma najlepszych osiągnięć w inscenizacji. W rzeczywistości uważa się ją za główną rzecz powstrzymującą artystów, którzy przed próbami są często ulubieńcami fanów. Od Edurne po Barei i do tegorocznego duetu Amaii i Alfreda. Nigdy nie była to kwestia, że piosenka jest zła. Chodzi raczej o inscenizację nie spełniającą wysokiego standardu piosenki. Jak zauważyliśmy w tym roku po pierwszej próbie brakowało świateł, nie było pirotechniki ani żadnych ujęć z kamer, co zmniejszyło intymność prezentacji. Gdyby planowanie występu przez RTVE było lepsze para mogłaby wspiąć się o wiele wyżej. Jedno jest pewne. Tinet Rubira, który był odpowiedzialny za inscenizację nie jest już zainteresowany pracą nad Eurowizją.

Mimo marnego rezultatu Amaia i Alfred są zadowoleni ze swojej pracy. Zapewnili w wywiadzie: To żaden problem. Czuliśmy się usatysfakcjonowani z naszego występu. Było to trudne, więc jest w porządku. Alfred przypomniał dziennikarzom, że nie mierzyli sukcesu w rankingach: W naszych wywiadach mówiliśmy, że ostateczna pozycja nie ma dla nas większego znaczenia. Oboje wyjaśnili również, że to było niesamowite doświadczenie, ale nie wydaje się, by chcieli śpiewać ponownie. Wysyłając swoim następcą – kimkolwiek są – ciepłe pozdrowienia i zachęcając ich do poznawania nowych kultur i ludzi.

Po Eurowizji Amaia i Alfred pracują osobno. Łączyć ich będą tylko koncerty w ramach trasy Operación Triunfo w całej Hiszpanii. Trasa zostanie wznowiona jutro 29 maja, a zakończy się 25 Sierpnia.

Po powrocie z Lizbony Alfred rozpoczął także nagrywanie swojej pierwszej studyjnej płyty z wytwórnią Universal Music Spain. Nagranie ma nosić tytuł 1016 (taki numer miał podczas castingu do OT). Garcia ma zamiar przedstawić wytwórni także swoje własne utwory, które chciałby zamieścić na swojej płycie. Wszystko wskazuje na to, że album będzie gotowy na jesień, chociaż Universal nie chce podać żadnych informacji, o nim ani o tym, czy usłyszymy go na płycie także z Amaią.

Pomijając ostateczny wynik to był rewelacyjny rok dla RTVE z dwóch powodów.

Po pierwsze finał Eurowizji 2018 był najchętniej oglądany od ostatniej dekady. Eurowizję w tym roku obejrzało 7 170 000 widzów z Hiszpanii (43,5 % udziału). W 2017 Manel Navarro zgromadził jedynie 3 918 000 widzów (27,2% udziału), podczas gdy Barei (2016) przyciągnęła 4 292 000 widzów i 29,8% udziału.

Po drugie Operación Triunfo 2017 odniósł ogromny sukces i ponownie uderzy jesienią.
Nadawca ogłosił, że przesłuchania do OT 2018 rozpoczną się 30 maja w Barcelonie i zakończą się w Madrycie 10 lipca. Przesłuchania odbędą się w całej Hiszpanii. Zasady konkursu zostały już opublikowane na oficjalnej stronie internetowej TVE. Oczekuje się, że nowy sezon rozpocznie się z wieloma niespodziankami i ekscytującymi wydarzeniami.

Pojawia się także pytanie: Czy Hiszpania wybierze swojego reprezentanta na Eurowizję 2019 przez OT 2018?

Hiszpański nadawca jeszcze oficjalnie nie potwierdził swojego udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2019 roku i mechanizmu, którego użyje do wybrania piosenki dla Izraela. RTVE wybrało OT 2017 jako platformę do wyboru reprezentanta Hiszpanii i działania na rzecz Eurowizji 2018 i jest bardzo prawdopodobne, że Hiszpania wybierze swój utwór na Eurowizję 2019 za pośrednictwem Operación Triunfo 2018, pomimo słabej pozycji kraju w konkursie w Portugalii. Amaia i Alfred dzięki swojemu udziałowi w programie zyskali ogromną rzeszę fanów, którzy licznie wspierali ich na miejscu w Lizbonie, jak i przed telewizorami, co zresztą widać w rankingach.

Źródło: wiwibloggs, elmundo.es, cope.es, elpais.com, huffingtonpost.es, esctoday.com, ogaespain.com Zdjęcie główne: eurovision.tv