Hiszpański nadawca publiczny RTVE zakończył przyjmowanie utworów, które wezmą udział w hiszpańskich selekcjach do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zebrano łącznie ponad tysiąc propozycji reprezentowania Hiszpanii w Tel-Awiwie. Czy dzięki tak sporej liczbie nadesłanych zgłoszeń kraj ma szansę znaleźć potencjalny hit i zawalczyć o zwycięstwo na Eurowizji?

Zaproszenie do hiszpańskich preselekcji, które odbędą się w ramach Operación Triunfo 2018, zostało podzielone na dwie części: jedną zadedykowano prestiżowym kompozytorom zaproszonych bezpośrednio przez RTVE, a drugą – każdemu autorowi zaintesowanemu udziałem. Więcej informacji o wyborze hiszpańskiego reprezentanta znajduje się w poprzednim artykule.

Termin nadsyłania zgłoszeń minął 15 listopada. Hiszpański nadawca otrzymał ponad tysiąc piosenek, które mają szansę zawalczyć o udział w Eurowizji 2019. Propozycje nadesłali zarówno znani, jak i debiutujący kompozytorzy. 954 zgłoszone utwory zostały przesłane do TVE za pośrednictwem publicznego systemu składania propozycji, a około 100 innych utworów zostało przesłanych przez znanych kompozytorów zaproszonych przez TVE/Gestmusic.

Wysyłając odpowiednie zapisy, kompozytorzy musieli określić i zasugerować, którego uczestnika OT 2018 chcieliby usłyszeć ze swoją propozycją. Wszystkich szesnastu uczestników programu może wziąć udział w hiszpańskim finale narodowym w 2019 roku i ostatecznie reprezentować Hiszpanię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie.

Teraz nastąpi ocena wszystkie nadesłanych utworów przez specjalną komisję, która zredukuje ich liczbę do 20 (10 publicznych zgłoszeń/10 od zaproszonych kompozytorów). Po wybraniu piosenek zostaną one przydzielone uczestnikom Operación Triunfo, co może, ale nie musi, zbiegać się z propozycją kompozytorów, a po ostatniej gali OT 2018 zostaną one opublikowane na stronie internetowej RTVE, aby odbiorcy mogli wybrać swoje ulubione.

Wśród nadesłanych utworów przeważają popowe piosenki i ballady, które do tej pory królowały wśród reprezentowanych gatunków przez Hiszpanię. Zauważalna jest też pewna różnorodność w postaci latynoskich rytmów czy heavy metalu. Jeśli chodzi o autorów piosenek, RTVE dostrzegła wzrost liczby młodych talentów szukających pierwszej okazji w branży muzycznej, którzy głownie proponują utwory w języku hiszpańskim. Oczywiście nie zabraknie także znakomitych kompozytorów znanych z Eurowizji. Do tej pory Ruth Lorenzo, Brisa Fenoy i Emma Sandström ujawniły, że przesłały piosenki swojego autorstwa dla uczestników Operación Triunfo.

Ruth Lorenzo potwierdziła jeden dzień przed zamknięciem zgłoszeń, że napisała piosenkę do hiszpańskiej selekcji. Ruth została zaproszona jako juror na 8. galę OT w zeszłym tygodniu, podczas której podzieliła się tą informacją. Piosenkarka reprezentowała swój kraj na Eurowizji w 2014 roku z piosenką Dancing in the Rain, której jest współautorką, zajmując 10. miejsce i jest to ostatni najlepszy wynik Hiszpanii na Eurowizji. Do tej pory wydała dwa albumy Planeta Azul i tegoroczny Loveaholic. Wszystkie utwory został napisane przez artystkę.

Po wielkim sukcesie Lo Malo Aitany i Anny Guerry nie było wątpliwości, że najgorętsza hiszpańska kompozytorka zostanie ponownie wezwana przez RTVE do napisania utworów na eurowizyjną galę OT. Rzeczywiście w tym roku Brisa Fenoy przedstawiła wiele zgłoszeń, które mogą być kolejnym Lo Malo dla jednego z uczestników konkursu OT. Obecnie artystka zajęta jest także własną karierą i promocją najnowszego singla Parriba.

Emma Sandström, fińska piosenkarka, próbowała już zdobyć eurowizyjną scenę w 2017 roku w fińskich preselekcjach UMK z piosenką Circle of Light oraz w tegorocznej selekcji 1in360 w San Marino. Wokalistka obecnie postanowiła zacząć pisać utwory dla innych artystów, także uczestnicząc w tworzeniu piosenki na galę eurowizyjną OT i zdradzając, że będzie to utwór po hiszpańsku.

TVE planuje eurowizyjną galę Operación Triunfo w styczniu. Przed finałowym koncertem publiczność będzie miała 2 tygodnie na przesłuchanie i zagłosowanie na ulubione utwory spośród 20 wybranych przez jury. 10 z nich usłyszymy na żywo podczas finałowej gali.

Źródło: ogaespain.com, esctoday.com, escxtra.com Zdjęcie: rtve.es