Operación Triunfo bez wątpienia stało się sukcesem w Hiszpanii, ale po ostatnim słabym wyniku na Eurowizji, TVE, krajowy nadawca publiczny, próbuje dokonać bardziej przemyślanego procesu selekcji, który rozpocznie się już w listopadzie.

TVE podał do wiadomości wszystkie szczegóły dotyczące wyboru swojego reprezentanta na Eurowizję 2019. Jak wiadomo z 16 uczestników OT 2018 zostanie wybrany reprezentant (nie wyklucza się kolejnego duetu, czy grupy), który pojedzie na konkurs w maju do Izraela. Natomiast w tym sezonie potencjalna piosenka na Eurowizję będzie poszukiwana za pomocą dwóch sposobów.

Pierwszym będą publiczne zgłoszenia. Każdy autor będzie mógł wysłać swoją propozycję za pomocą formularza, który zostanie opublikowany na stronie internetowej. Sami autorzy mogą zasugerować, kto ich zdaniem powinien wykonać piosenkę, może to być kilku uczestników. Chociaż sugestie niekoniecznie będą wiążące. Możliwość przesyłania swoich piosenek autorzy mają czas od 1 do 15 listopada. Komisja składająca się z pięciu członków (dwóch osób związanych z przemysłem muzycznym i po jednej osobie z RTVE Digital, OGAE Hiszpania i  AEV Spain)  wybierze 10 piosenek spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń.

Równolegle TVE zaprosi znanych artystów i autorów piosenek z branży muzycznej do tworzenia utworów dla uczestników, z których nadawca dokona wewnętrznego wyboru i zatwierdzi 10 kompozycji dla przyszłych artystów.

Dwadzieścia piosenek (10 publicznych zgłoszeń oraz 10 od zaproszonych twórców) zostanie przydzielonych uczestnikom programu Operación Triunfo, którzy nagrają je w studiu. Następnie piosenki zostaną umieszczone na stronie RTVE.es. Po opublikowaniu słuchacze będą mieli dwa tygodnie, aby zagłosować na ulubioną piosenkę. Trzy utwory z największą liczbą głosów zostaną od razu zakwalifikowane na specjalną galę eurowizyjną Operación Triunfo. Jury składające się z dwóch członków kierownictwa RTVE, jednego z RTVE Digital i dwóch profesorów z Akademii OT, wybierze pozostałe siedem piosenek, które będą częścią gali eurowizyjnej.

Podobnie jak w ubiegłym roku, nie odbędzie się głosowanie jury. Ale zmianie ulegnie sposób głosowania przez widzów, ponieważ przeprowadzona zostanie tylko jedna runda głosowania.

W przeciwieństwie do ubiegłego roku, nie ustalono jeszcze dokładnych dat, poza okresem składania wniosków. OT 2018 rozpoczął się miesiąc wcześniej niż poprzednia edycja. Prawdopodobnie gala Eurowizji odbędzie się po zakończeniu talent show w styczniu.

Z tego, co ogłosił nadawca, wygląda na to, że tegoroczny proces został lepiej zaplanowany i przemyślany niż w zeszłym roku. Czy jednak przyniesie Hiszpanii lepszy rezultat?  Czy będą to solowe numery? ponownie duety? Może supergrupa? Ponieważ wszyscy wykonawcy są znani można wybierać swoich ulubieńców, który waszym zdaniem pojedzie na Eurowizję.

Do tej pory Hiszpania brała udział 58 razy w Konkursie Eurowizji od debiutu w 1961 roku. Dwukrotnie wygrała w 1968 z piosenką La, la, la oraz w 1969 roku z Vivo Cantado.

Źródła: RTVE, esctoday, eurovisionworld.com, ogaespain.com Zdjęcie: eurovisionworld.com

1 KOMENTARZ

  1. […] Zaproszenie do hiszpańskich preselekcji, które odbędą się w ramach Operación Triunfo 2018 zostało podzielone na dwie części, jedną dla prestiżowych kompozytorów zaproszonych bezpośrednio przez RTVE, a drugą dla każdego autora, który chce wziąć udział w projekcie. Więcej informacji o wyborze hiszpańskiego reprezentanta znajdują się w poprzednim artykule. […]