Hiszpania jest gotowa do wyboru swojego reprezentanta na Eurowizję 2019. Krajowy nadawca TVE zakończył pierwszy etap selekcji, w wyniku którego zaprezentowano listę piosenek wybranych przez specjalną komisję spośród nadesłanych zgłoszeń.

Operación Triunfo 2018 po 12 tygodniach zmagań uczestników akademii zmierza do eurowizyjnej gali, która w styczniu wyłoni hiszpańskiego reprezentanta na Eurowizję 2019. TVE wybrała 17 kompozycji, które wezmą udział w drugim etapie krajowej selekcji. Początkowo nadawca ogłosił, że dokona wyboru 20 utworów, które trafią do kolejnego etapu, ale ostatecznie zdecydował się na 17 piosenek. Ponadto ujawniono tytuły i gatunki wybranych kompozycji wraz z przydzielonymi do nich wykonawcami. TVE nie podała do wiadomości nazwisk kompozytorów oraz które utwory pochodzą z otwartego naboru, a które od zaproszonych znanych kompozytorów. Poniżej lista wybranych piosenek spośród ponad tysiąca otrzymanych:

 1. AlbaQué será luego? (flamenco/soul/latin ballad)
 2. Carlos RightSe te nota (international latin pop)
 3. Carlos RightNunca fui (romantic)
 4. DamionSale (pop/dancehall)
 5. FamousNo puedo más (mid-tempo/gospel)
 6. Joan i MariliaA tu lado
 7. JuliaQué quieres que haga? (flamenco/soul/latin ballad)
 8. María Muérdeme (sensual song)
 9. MariliaTodo bien (latin/dance/funk)
 10. MartaVuelve (romantic)
 11. MikiLa venda (Catalan rumba/ska)
 12. MikiEl equilibrio (indie rock)
 13. Miki i NataliaNadie se salva
 14. NataliaLa clave (Spanish pop/urban)
 15. NoeliaHoy vuelvo a reir otra vez (romantic)
 16. SabelaDímelo de frente (pop/electronic)
 17. Sabela Hoy soñaré (ethnic/chill out)

Piosenki zostały przydzielone wszystkim uczestnikom OT 2018 z wyjątkiem Dave’a, Alfonsa i Afriki. W sumie 13 kandydatów będzie walczyć o reprezentowanie Hiszpanii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 2019 r. Tym razem zdecydowano się tylko na dwa duety. Wszystkie piosenki będą w języku hiszpańskim, ale z pewnością każdy znajdzie w stawce coś dla siebie. Repertuar bowiem jest bardzo zróżnicowany – od popu, przez gospel, aż po rock.

Kandydaci do Eurowizji będą w najbliższym czasie nagrywać minutową wersję pokazową swoich piosenek. TVE opublikuje fragmenty kompozycji w dniach 19-20 grudnia 2018 r. Następnie zostanie otwarte głosowanie online. Słuchacze będą mogli oddawać swój głos na ulubione piosenki do 2 stycznia 2019 r. Trzy najlepsze utwory trafią do hiszpańskiego finału krajowego zaplanowanego na styczeń 2019 r. Natomiast specjalna komisja TVE uzupełni stawkę o kolejnych siedem utworów z pozostałych 14 zgłoszeń.

źródło: esckaz.com, esctoday.com, ogaespain.com zdjęcie: lavanguardia.com

1 KOMENTARZ