Telewizja TVE potwierdza: hiszpański reprezentant na 59. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie wybrany wewnętrznie. 15 stycznia zostaną opublikowane szczegóły dotyczące następcy zespołu El Sueno de Morfeo.

Wiele spekulacji, mnóstwo niedopowiedzeń oraz brak konkretów – tak w skrócie można opisać tegoroczne przygotowania hiszpańskiej telewizji do Eurowizji. Jedyny komunikat, jaki wydała stacja TVE, to wiadomość, że Hiszpania potwierdziła uczestnictwo w Kopenhadze. Do grudnia fani mieli nadzieję na wiadomość o tym, kto ostatecznie będzie reprezentował kraj na Eurowizji. 2 lata temu, kiedy pierwszy raz hiszpański nadawca publiczny zdecydował się na wewnętrzne preselekcje, podał szczegóły dość szybko – 21 grudnia poinformowano, że bronić hiszpańskich barw będzie Pastora Soler. W zeszłym roku informacja ta została przekazana 17 grudnia. W tym roku z niemal miesięcznym poślizgiem przedstawiciele TVE poinformowali, że szczegóły wewnętrznego wyboru – co za tym idzie, prawdopodobieństwo podania nazwiska reprezentanta – zostaną przekazane opinii publicznej 15 stycznia. Hiszpańscy przyjaciele zrzeszeni w oddziale OGAE  International informują, że potencjalnych kandydatów do wyjazdu do Kopenhagi jest dużo. Poniżej prezentujemy kilku z nich.

Najgłośniej mówi się o Ruth Lorenzo, która wymieniana jest przez hiszpańskie media jako diament wokalny. Hiszpanka brała udział w brytyjskiej edycji programu X Factor. Ruth nagrywa nową płytę, więc potencjalny utwór eurowizyjny może został już skomponowany? Jedynym problemem, przed jakim staje wokalistka, to koszty wyjazdu do Danii – stacja TVE nie jest w stanie pokryć całego wyjazdu reprezentacji oraz delegacji. Kto wie, może artystka zdołała dojść do porozumienia w tej sprawie z dyrekcją nadawcy?

Kolejną artystką, która chce wystąpić w Kopenhadze jest Roser – katalońska wokalistka, która związana jest ze stacją RTVE. Obecnie zaangażowana jest w programie muzycznym Uno de los Nuestros, w którym zasiada jako jurorka. Roser nigdy nie wypowiadała się negatywnie o konkursie, wręcz przeciwnie – wielokrotnie zdradzała gotowość reprezentowania swojego kraju na europejskiej scenie. Ostatnio na pytania mediów dotyczących jej ewentualnego udziału w Eurowizji odpowiedziała: nie potwierdzam ani nie zaprzeczam.

Kogo oprócz Ruth i Roser typują fani? Na pewno na Eurowizję nie pojedzie zespół Auryn, którego przeboje szturmują hiszpańskie listy przebojów, a muzycy stali się idolami nastolatek. Ponadto zaprzeczyła doniesiom mediów urodziwa Merche, a także Henry Mendez i wielka gwiazda hiszpańskiej muzyki – Pablo Alborán, którego udział w Eurowizji jest marzeniem wielu europejskich fanów. Za udziałem w eurowizyjnym projekcie opowiedzieli się m.in. AngyDanny LeivaLara PinillaFraag Malas czy chociażby Daniel Diges  – reprezentant kraju z 2010 roku. Wiadomo na pewno, że TVE postawi na znane i cenione nazwisko, aby w ten sposób móc przyciągnąć przed telewizory jak największą widownię i sprawić, że Hiszpanie z roku na rok coraz cieplej będą się wypowiadać o Konkursie Piosenki Eurowizji.

źródło: wiwiblogs.com, Victor Jiménez, OGAE Hiszpania, tve.es, inf. wł.

Zdjęcie: ruthlorenzo.es