Eurowizyjna gala Operación Triunfo dobiegła końca, a ballada Tu Canción skradła serca publiczności. Duet Alfred i Amaia będą reprezentować Hiszpanię w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji.

W sumie sześciu artystów i dziewięć piosenek –  wszystkie w ojczystym języku – były poddane ocenie widzów. Poniżej eurowizyjne propozycje, zgodnie z kolejnością, które przedstawili młodzi artyści:

Grupa OTCamina

Aitana Arde

Miriam i AgoneyMagia

AlfredQue nos sigan las luces

Ana Guerra i Aitana – Lo Malo

AmaiaAl Cantar

MiriamLejos de tu piel

Ana GuerraEl Remedio

Alfred i AmaiaTu Canción

Po prezentacji utworów odbyło się głosowanie widzów podzielone na dwie rundy. W pierwszej rundzie wyłoniono trzy najlepsze utwory zdaniem publiczności nie ujawniając punktacji zwycięskich piosenek. Wyniki przedstawiały się następująco:

 

 

 

 

 

 

Następnie Aitana z piosenką Arde, duety Alfred i Amaia wykonując Tu Canción oraz Aitana i Ana z Lo Malo ponownie wystąpili na scenie, aby widzowie nie mieli wątpliwości głosując w drugiej rundzie finałowej, komu ma przypaść złoty bilet do Lizbony. Po długim oczekiwaniu na wyniki Manel Navarro, reprezentant Hiszpanii na Eurowizji 2017, wraz z prowadzącym Roberto Lealem ogłosili, że zwycięską piosenką jest La Canción zdobywając 43% w głosowaniu publiczności. Drugie miejsce zajęła Aitana zdobywając 31% głosów, a trzecie duet Aitana i Ana Guerra 26 % głosów.

  1. Alfred i Amaia – Tu Canción – 43%
  2. Aitana – Arde – 31%
  3. Aitana i Ana Guerra – Lo Malo – 26%

Od samego początku Amaia i Alfred byli faworytami program. Od pierwszego wspólnego występu z piosenką City of Stars (La La Land) w programie, fani wymyślili, żeby wysłać ich na Eurowizję razem. Stworzyli w tym celu hashtag #Almaia i tak w skrócie nazywają ich duet. Sami zainteresowani z wielkim entuzjazmem podchodzili do wspólnego utworu. Są przyjaciółmi i doskonale się rozumieją, dlatego twórcy nie pozostali obojętni fenomenu ich popularności i stworzyli dla nich piosenkę, która wygrała.

Mimo wrażeń z wyborem hiszpańskiego reprezentanta wieczór uświetniły występy takich gwiazd jak Luisa Sobral wykonując swój najnowszy kawałek Cupido, Conchita Wurst ze zwycięską piosenką Rise like a Phoenix oraz J Balvin z największymi hitami.

To był czwarty raz, kiedy reprezentant Hiszpanii został wyłoniony przez format Operación Triunfo. Ostatni raz w 2004 roku. Powrót do sprawdzonego sposobu wyboru swojego reprezentanta w Konkursie Eurowizji na pewno wzbudził większe zainteresowanie wśród fanów talent-show, jak i fanów Eurowizji. 12 maja w Lizbonie przekonamy się, czy i tym razem był to trafiony wybór.

Źródło: rtve.es, wiwibloggs.com Zdjęcie: lavanguardia.com

1 KOMENTARZ