Hiszpania z językiem narodowym! Co radzą byli reprezentanci?

Znane są kolejne szczegóły na temat specjalnej Gali OT podczas której wybrany zostanie reprezentant Hiszpanii na Eurowizję 2018. Tinet Rubira, dyrektor muzyczny stojący za sukcesem Operatión Triunfo 2017, opublikował na swoim Twitterze informację, że wszystkie pięć piosenek, które będą bronić finaliści w całości będą w języku hiszpańskim.

Tinet Rubira odpowiadając na pytania fanów, tłumaczy, dlaczego podjęto taką decyzję: „Każda dobra piosenka śpiewana w języku angielskim przez kogoś kto nie jest w stanie opanować tego języka, przestaje być dobra.”

Ponadto zaznacza, że współpraca przebiega z kompozytorami, którzy tworzą piosenki po hiszpańsku. Wybrane i rozdzielone pomiędzy uczestników zostaną najlepsze z nich, a publiczność sama wskaże zwycięzcę. O sposobie wyboru reprezentanta Hiszpanii można przeczytać w poprzednim artykule.

Autorzy piosenek wciąż nie są znani, choć podkreśla się prestiż kompozytorów i postępy w doborze utworów. Z drugiej strony nie ma oficjalnej daty hiszpańskiego finału krajowego, ale będzie ona podążać za pracą regularnego programu. Oznacza to, że finaliści otrzymają utwory we wtorek, po poniedziałkowym odcinku, w którym wydalony zostanie szósty uczestnik. Tym samym wybrani będą mieli tylko kilka dni na przygotowanie utworu.

Artyści nie pozostaną sami sobie. Wiedza, którą zdobyli podczas całej drogi w programie i współpraca z profesjonalistami ma przynieść oczekiwane owoce. W nowej edycji programu gościli starsi koledzy, którzy dostali szansę reprezentowania swojego kraju na Eurowizji, chętnie dzieląc się swoimi doświadczeniami i udzielając wskazówek kandydatom. Oto co przekazali uczestnikom:

Barei (2016)

Barei za główny cel wyznaczyła pisanie i komponowanie własnej muzyki, aby bronić swoich praw autorskich i nie przystawać wyłącznie na oczekiwaniach innych. Barei ujawniła, że obecnie nie ma wytwórni z którą by współpracowała, wcześniej pracowała przez rok z Universal Music, ale rozstała się z nimi, ze względu na różnice w dążeniu do celu.
Jeśli chodzi o Eurowizję Barei przyznała, że jest wdzięczna, że dostała taką możliwość i nie uważa, że jej niski wynik w konkursie wpłynął na nią negatywnie. Podczas 3-minutowego występu miliony ludzi miało okazję odkryć jej muzykę.

Ruth Lorenzo (2014)

Ruth, która przywróciła kraj do pierwszej dziesiątki motywowała uczestników, aby wierzyli w siebie i spełniali swoje marzenia. Zapewniała, że będąc sobą mamy moc docierania do ludzi i wie, że życie jest trudne, ale najważniejszą rzeczą jest, aby wierzyć, że jest też piękne i nie poddawać się.
Eurowizyjne doświadczenia dla Ruth były niesamowite, ale też trudne. Ciężko pracowała ze swoim sztabem, ale zdawała sobie sprawę, że mogą wystąpić problemy. Dlatego ważne dla niej było, aby po wyjściu na scenę pozostać wierny sobie i wypełnić miejsce w którym jest miłością i uczciwością.

Pastora Soler (2012)

Pastora zaznaczyła, że aby konkurować w konkursie Eurowizji trzeba być dobrze przygotowanym, ponieważ reprezentowanie swojego kraju niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność. Swój udział wspomina jako wyjątkowe doświadczenie, ponieważ miała okazję wystąpić na ogromnej scenie przed milionami widzów. Pastora pochwaliła się również, że planuje podróż w maju do Lizbony na Eurowizję, ale tym razem kibicować i wspierać swój kraj.

Soraya Arnelas (2009)

Soraya, która była uczestniczką czwartej edycji OT (pierwszej na Tele Cinco), Eurowizję traktuje jako moment przełomowy w swojej karierze. Jako lekcję przekazała, że po zakończeniu programu jest się przykładem dla wielu ludzi, dlatego należy być konsekwentnym w swoich działaniach i słowach.

Manel Navarro (2017)

Manel w rozmowie z uczestnikami OT powiedział, że ma wspaniałe wspomnienia z pobytu w Kijowie. Reprezentowanie Hiszpanii kosztowało go wiele pracy i prób, ale to wspaniałe doświadczenie i każdy, któremu uda się wziąć udział w konkursie powinien wykorzystać ten czas do maksimum. Poradził także, żeby odświeżyć swój angielski, ponieważ wszystkie wywiady są po angielsku.

Podczas trwania programu młodzi artyści wielokrotnie mieli okazję śpiewać eurowizyjne utwory. Poniżej wspólne wykonanie Eres tu z 1973 roku. Mocedades zajęła wtedy z tą piosenką drugie miejsce.

Źródło: OGAESpain.com, ESCtoday.com
Zdjęcie: rtve.es

Exit mobile version