TVE zakończyło 2 stycznia dwutygodniowe głosowanie na trzy ulubione piosenki, które trafią bezpośrednio na eurowizyjną galę Operación Triunfo. Specjalny koncert wyłoni hiszpańskiego reprezentanta na Konkurs Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Sprawdź, kto zakwalifikował się bezpośrednio do finału.

W odróżnieniu do poprzedniej edycji Operación Triunfo najpierw poznaliśmy tytuły piosenek, które zostały wybrane z nadesłanych zgłoszeń oraz przypisanych do tych utworów uczestników OT 2018. Nie ujawniono natomiast nazwisk twórców siedemnastu kompozycji, ale zepchnęło ich na dalszy plan. Kompozytorzy z Hiszpanii mogli więc pozazdrościć swojemu sąsiadowi, Portugalii. Tam RTP wybiera najpierw kompozytorów, a później twórcy poszukują idealnych wykonawców dla swoich piosenek. Dopiero po ponad tygodniu od uruchomienia głosowania TVE opublikowało nazwiska kompozytorów i autorów wybranych piosenek. Sporym zaskoczeniem okazał się brak utworów stworzonych przez Ruth Lorenzo czy fińskiej piosenkarki Emmy Sandström, które chwaliły się, że napisały kompozycji z myślą o hiszpańskich selekcjach do Eurowizji.

Hiszpania: Ruth Lorenzo ponownie na Eurowizji?

Nie zabrakło za to innych znanych nazwisk w świecie muzyki takich jak:

Raúl Gómez – autor piosenki Tu Canción, tym razem odpowiada za utwór A tu Lado Joana i Marilli,
Rafael Artesero – autor piosenek takich jak Que me lo que bailao (Hiszpania 2011), La mirada interior (Andorra 2005), Sense tu (Andorra 2006), stworzył piosenkę Qué será luego dla Alby Reche,
Raquel del Rosario – reprezentantka Hiszpanii na Eurowizji 2013, teraz próbuje zabrać Sabelę na Eurowizję z piosenką Dímelo de frente,
Brisa Fenoy autorka Lo malo (Aitana i Ana Guerra), w tym roku chce podbić listy przebojów z Marią, która wykona Muérdeme,
Manel Navarro – reprezentant Hiszpanii na Eurowizji 2017, chce powrócić na Eurowizję jako autor piosenki Sale w wykonaniu Damiona,
Conchita Wurst – zwyciężczyni Eurowizji 2014 i największa niespodzianka wśród autorów, odpowiada za angielski fragment tekstu piosenki Todo bien Marilii.

Podczas głosowania internetowego trzy najczęściej wybierane propozycje użytkowników rtve.es to piosenki Muérdeme, Hoy vuelvo a reír otra vez i La clave. Utwory te dzięki głosom na pewno zawalczą o reprezentowanie Hiszpanii podczas Konkursu Eurowizji 2019.

Absolutnym zwycięzcą tego etapu selekcji i ulubieńcem fanów okazała się piosenka Muérdeme Marii Villar, która była na szczycie publicznego głosowania od samego początku. Po sukcesie Lo Malo w Europie, która nie wygrała poprzednich selekcji, a znalazła się dopiero na trzecim miejscu, teraz nowa propozycja Brisy Fenoy stała się faworytem do wygrania gali eurowizyjnej.

Na drugim miejscu znalazła się jeden z najsilniejszych głosów w tej edycji Noelia Franco, która śpiewa mocną balladę Hoy vuelvo a reír otra vez. Po obiecującym początku w OT, była pierwszą z faworytek. Noelia została jednak wyeliminowana w Gali 7, przegrywając o 0,4% głosów z Marilią.

Trzecia, tak jak w Operación Triunfo, jest Natalia Lacunza. Jej piosenka La clave i jej miejska atmosfera podbiły serca wielu Hiszpanów, co przekłada się na wyniki głosowania.

Dopiero na czwartym miejscu uplasował się zwycięzca OT 2018, Famous, z piosenką No puedo más, a po nim Miki z utworem La banda oraz Qué será luego Alby Reche. Pełny ranking wygląda następująco:

 1. Muérdeme: María Villar,
 2. Hoy vuelvo a reír otra vez: Noelia Franco,
 3. La clave: Natalia Lacunza,
 4. No puedo más: Famous Oberogo,
 5. La venda: Miki Nunez,
 6. Qué será luego: Alba Reche,
 7. Todo bien: Marilia Monzon,
 8. Vuelve: Marta Sango,
 9. Nadie se salva: Natalia Lacunza & Miki Nunez,
 10. Hoy soñaré: Sabela Ramil,
 11. Qué quieres que haga: Julia Medina,
 12. Se te nota: Carlos Right,
 13. Sale: Damion Frost,
 14. Dímelo de frente: Sabela Ramil,
 15. Nunca fui: Carlos Right,
 16. A tu lado: Joan Garrido & Marilia Monzon,
 17. El equilibrio: Miki Nunez.

Z pozostałych czternastu piosenek komisja oceniająca wybierze kolejne siedem utworów, które będą dalej walczyć o bilet do Tel Awiwu. Listę wszystkich piosenek, które usłyszymy na żywo podczas gali eurowizyjnej OT, poznamy 4 stycznia.

UPDATE

Po odsłonie trzech pierwszych finalistów z publicznego głosowana przyszedł czas na wybór pozostałych piosenek, które będą częścią eurowizyjnej gali Operación Triunfo. TVE zamknęło proces selekcji wybierając kolejne siedem piosenek. Znamy już zatem wszystkie dziesięć propozycji do Eurowizji, które usłyszymy na żywo z szansą reprezentowania Hiszpanii w Tel Awiwie. Spośród trzynastu kandydatów z eurowizyjną piosenką usłyszymy dziewięciu wokalistów. Podczas koncertu finałowego zabraknie Alby Reche, która zajęła 2. miejsce w Operación Triunfo 2018, a podczas głosowania jej piosenka zajęła wysokie 6. miejsce, Damiona Frosta, Joana Gorrido i Marty Sango.

Ostateczna lista wybranych utworów wygląda następująco:
Wybór publiczny:
1. Muérdeme: María Villar
2. Hoy vuelvo a reír otra vez: Noelia Franco
3. La clave: Natalia Lacunza
Wybór jury:
4. No puedo más: Famous Oberogo (4. miejsce w głosowaniu)
5. La venda: Miki Nunez (5. miejsce w głosowaniu)
6. Nadie se salva: Natalia Lacunza & Miki Nunez (9. miejsce w głosowaniu)
7. Qué quieres que haga: Julia Medina (11. miejsce w głosowaniu)
8. Hoy soñaré: Sabela Ramil (10. miejsce w głosowaniu)
9. Todo bien: Marilia Monzon  (7. miejsce w głosowaniu)
10. Se te nota: Carlos Right (12. miejsce w głosowaniu)

Poniżej skrót wszystkich piosenek. Na razie dostępne są tylko minutowe nagrania. Natomiast propozycji w całości usłyszymy dwa dni przed galą finałową, której dokładna data jeszcze nie jest znana.

Źródło: RTVE.es, OGAESpain.com, wiwibloggs.com Zdjęcie: RTVE.es